Jedynka

Psary stawiają na sport. I na tym wygrywają

22.06.2013 20:27
To jedna z najbardziej wysportowanych gmin w Polsce! Psary, 11-tysięczna gmina w Zagłębiu Dąbrowskim, już od dawna stara się o tytuł sportowej stolicy tego regionu i stawia na inwestycje związane z rekreacją i aktywnością fizyczną.
Budowa kolejnego kompleksu sportowego w Psarach
Budowa kolejnego kompleksu sportowego w PsarachFoto: materiały promocyjne/UG Psary
Posłuchaj
07'42 Psary to jedna z najbardziej wysportowanych gmin w Polsce (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
02'46 Psary mają Akademię Piłkarską dla najmłodszych (Teren mniej zabudowany/Jedynka)
więcej

Najnowsza inicjatywa to akademia piłkarska, w której 150-ciu uczniów trenuje i marzy o futbolowej karierze. Mają do dyspozycji nowoczesny Orlik, który został niedawno oddany do użytku.

- Rozwój sportowy naszych małych mieszkańców, ale także dorosłych jest dla nas priorytetem - mówi w radiowej Jedynce wójt gminy Psary Tomasz Sadłoń. Podkreśla, że jeżeli mieszkańcom przedstawi się odpowiednią ofertę, która jest dobrze przygotowana, to wielu z niej skorzysta.

W tym, że mieszkańcy licznie korzystają z mozliwości uprawiania sportu z pewnością pomaga to, że co trzeci nie ma więcej niż 25 lat, a tacy są bardziej aktywni. Gmina Psary to pierwsza zielona gmina na północ od aglomeracji górnośląskiej i stawia na rozwój budownictwa rezydencjalnego. Co roku notuje wzrost liczby mieszkańców. To zazwyczaj ludzie młodzi z dziećmi, którzy oczekują dobrej oferty edukacyjnej, ale również sportowej i rekreacyjnej.

Wójt zapewnia, że w gminie dba się zarówno o rozwój infrastruktury, takiej jak drogi, wodociągi czy kanalizacja, jak również infrastruktury sportowej. - Korzystamy przy tym ze środków pomocowych, zarówno krajowych, jak i unijnych - mówi Tomasz Sadłoń.

Psary są zwycięzcą 19. edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin w województwie śląskim. Zajęły również siódme miejsce w Polsce w kategorii gmin od 7,5 do 15 tysięcy mieszkańców.

Rozmawiał Mariusz Syta.

(ag)

Zobacz więcej na temat: edukacja sport śląskie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Śląsk: pierwsza gmina zrezygnowała z opłat za przedszkola

20.06.2013 07:54
Rodzice maluchów z Pawłowic w powiecie pszczyńskim zapłacą w nowym roku tylko za ich wyżywienie w przedszkolu. Gmina zrezygnowała z pobierania innych opłat - informuje "Dziennik Zachodni".
Śląsk: pierwsza gmina zrezygnowała z opłat za przedszkola
Foto: Glow Images/East News

Pawłowice to pierwsza gmina w województwie śląskim, która nie będzie pobierać opłat od rodziców za pobyt dzieci w przedszkolach - czytamy w "Dzienniku Zachodnim".
Rodzice w nowym roku zapłacą jedynie za wyżywienie przedszkolaków. Jest to możliwe, bo od września gminy będą mogły liczyć na dotację państwową, jeżeli samorządowcy zdecydują się obniżyć opłatę do złotówki za godzinę lub całkowicie z niej zrezygnują.
- Na rezygnacji z opłat tylko zyskamy. W tym roku do budżetu wpłynie 130 tys. złotych - powiedział Marek Lucjan, wicewójt Pawłowic. - W naszej gminie dotacja państwowa wyniesie 220 tys. zł za okres od września do grudnia, w tym samym czasie od rodziców uzyskalibyśmy 90 tys. zł przy obecnej stawce 2 zł za każdą nadprogramową godzinę pobytu dziecka w przedszkolu - wyjaśnia. Dlatego Pawłowice zdecydowały, że same wyłożą 90 tys. zł.

PAP, bk