Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa

Jedynka
Urszula Tokarska 01.04.2011
Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa
foto: fot. sxc.hu

Nowością jest możliwość składania wniosków o dopłaty przez Internet.

Aleksandra Tycner: - Gdzie i kiedy można takie wnioski składać za rok 2011?

Jolanta Dobiesz z ARiMR: - Wnioski składa się w terminie od 15 marca do 16 maja 2011 roku w biurach powiatowych ARiMR. Można te wnioski złożyć także w późniejszym terminie, nie później niż do 10 czerwca, za każdy dzień zwłoki kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%. Wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem poczty, ale też przez Internet. Warunkiem jest nadanie rolnikowi loginu i kodu dostępu, czyli hasła umożliwiającego zalogowanie się do systemu ARiMR. Należy w tym celu złożyć wniosek w formie papierowej, osobiście lub za pomocą poczty. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej Agencji. Wniosek taki składa się raz.
Przed wypełnianiem wniosku w Internecie, należy zapoznać się z instrukcjami na stronie internetowej Agencji. Jest tam prezentacja, jak należy wypełnić wniosek. Są filmiki instruktażowe, jak rysuje się działki rolne na załącznikach graficznych. W zakładce „Pomoc” są informacje, dotyczące konfiguracji przeglądarki, a także sposób informowania ARiMR o stwierdzonych błędach i problemach.

Jan Dziadkiewicz ze wsi Sental w województwie warmińsko-mazurskim, który zajmuje się produkcją szkółkarską, dostosowaną do przeciętnych właścicieli działek, mówi, że ma już skompletowane dokumenty do wypełnienia wniosku.

Jan Dziadkiewicz: - To są typowe formularze, nie są skomplikowane, a Agencja coraz bardziej je upraszcza. Trzeba się trochę wczytać w te rubryczki. Pracownicy ARiMR, w razie pomyłki, poproszą o wyjaśnienie czy poprawienie. Jedynym mankamentem, na który trzeba zwrócić uwagę, to wielkość powierzchni, którą zgłasza się do dopłat, żeby nie były przewartościowane, ponieważ jest to traktowane jako kradzież mienia państwowego i powinniśmy dokładnie wymierzać te powierzchnie, które chcemy zgłosić do dopłat.
Ja wniosek złożę tradycyjnie, bo jestem tradycjonalistą, a poza tym chce spotkać się z pewnymi osobami, pracownikami Agencji. Lubię tam jechać, żeby sprawdzili czy wszystko jest w porządku, mam wtedy spokój.

Aleksandra Tycner: - Czy wielu rolników złożyło już wnioski?

Jolanta Dobiesz: - Przez pierwsze 2-3 dni wpływa wniosków dużo, a potem jest zastój do dwóch ostatnich tygodni. Już wpłynęło około 100 tysięcy wniosków. Mając na uwadze fakt, że rolników zainteresowanych jest ponad 1,37 miliona, to 100 tysięcy nie jest dużo. Mamy jednak jeszcze troche czasu.

Aleksandra Tycner: - Jaka liczba rolników spośród tych 100 tysięcy złożyła wnioski przez Internet?

Jolanta Dobiesz: - Mamy od rolników sporo maili i telefonów, jest zainteresowanie składaniem wniosków przez Internet, ale złożono tylko 4 takie wnioski.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

15:00 - 19:00POPOŁUDNIE Z JEDYNKĄ Słuchaj na żywo
Oglądaj na żywo

Polecamy:

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzyczna i wizualna uczta na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich

By poznać zawartość Muzeum Historii Żydów Polskich, nie trzeba przyjeżdżać do Warszawy. - Wystarczy otworzyć internet, wejść na stronę polin.pl i tam będą linki do naszego wirtualnego spaceru po wystawie, lekcji na żywo w kilku wersjach oraz platformy historie polin - mówi w Jedynce prof. Dariusz Stola, dyrektor muzeum.

Prawda i mity o łuszczycy. To nie jest trąd

Prawda i mity o łuszczycy. "To nie jest trąd"

Osoby chore na łuszczycę są wyrzucane z basenów, nie przyjmowane na zabiegi kosmetyczne, a czasami tracą nawet z tego powodu pracę. - Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Jest uwarunkowana genetycznie, wpływ mają też czynniki środowiskowe. Nie znamy dokładnie jej przyczyny - mówi prof. Lidia Rudnicka, dermatolog.

Reżyserka filmu Joanna: najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

Reżyserka filmu "Joanna": najważniejsze były dla mnie emocje tytułowej bohaterki

- Nie chciałam zbędnych słów, które byłyby jedynie częścią informacyjną. Gdy widziałam na twarzy Joanny reakcję na to, co mówi jej lekarz, to nie potrzebowałam już tego słyszeć - mówiła w Jedynce Aneta Kopacz, reżyserka filmu dokumentalnego o Joannie Sałydze, autorce znanego bloga "Chustka", u której zdiagnozowano raka.

Dziarski Dziadek zdradza receptę na długowieczność

"Dziarski Dziadek" zdradza receptę na długowieczność

- Bez diety i aktywności ruchowej organizm z trudnością przebija się przez życie - mówił w radiowej Jedynce 92-letni Antoni Huczyński, który wraz z wnukiem Michałem Skurowskim wydali właśnie książkę "Mój sposób na długowieczność".