Jedynka

Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa

01.04.2011 13:00
Nowością jest możliwość składania wniosków o dopłaty przez Internet.
Posłuchaj
03'57 Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa
03'26 Nowością jest możliwość składania wniosków o dopłaty przez Internet.
więcej

Aleksandra Tycner: - Gdzie i kiedy można takie wnioski składać za rok 2011?

Jolanta Dobiesz z ARiMR: - Wnioski składa się w terminie od 15 marca do 16 maja 2011 roku w biurach powiatowych ARiMR. Można te wnioski złożyć także w późniejszym terminie, nie później niż do 10 czerwca, za każdy dzień zwłoki kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%. Wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem poczty, ale też przez Internet. Warunkiem jest nadanie rolnikowi loginu i kodu dostępu, czyli hasła umożliwiającego zalogowanie się do systemu ARiMR. Należy w tym celu złożyć wniosek w formie papierowej, osobiście lub za pomocą poczty. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej Agencji. Wniosek taki składa się raz.
Przed wypełnianiem wniosku w Internecie, należy zapoznać się z instrukcjami na stronie internetowej Agencji. Jest tam prezentacja, jak należy wypełnić wniosek. Są filmiki instruktażowe, jak rysuje się działki rolne na załącznikach graficznych.  W zakładce „Pomoc” są informacje, dotyczące konfiguracji przeglądarki, a także sposób informowania ARiMR o stwierdzonych błędach i problemach.

Jan Dziadkiewicz ze wsi Sental w województwie warmińsko-mazurskim, który zajmuje się produkcją szkółkarską, dostosowaną do przeciętnych właścicieli działek, mówi, że ma już skompletowane dokumenty do wypełnienia wniosku.

Jan Dziadkiewicz: - To są typowe formularze, nie są skomplikowane, a Agencja coraz bardziej je upraszcza. Trzeba się trochę wczytać w te rubryczki. Pracownicy ARiMR, w razie pomyłki, poproszą o wyjaśnienie czy poprawienie. Jedynym mankamentem, na który trzeba zwrócić uwagę, to wielkość powierzchni, którą zgłasza się do dopłat, żeby nie były przewartościowane, ponieważ jest to traktowane jako kradzież mienia państwowego i powinniśmy dokładnie wymierzać te powierzchnie, które chcemy zgłosić do dopłat.
Ja wniosek złożę tradycyjnie, bo jestem tradycjonalistą, a poza tym chce spotkać się z pewnymi osobami, pracownikami Agencji. Lubię tam jechać, żeby sprawdzili czy wszystko jest w porządku, mam wtedy spokój.

Aleksandra Tycner: - Czy wielu rolników złożyło już wnioski?

Jolanta Dobiesz: - Przez pierwsze 2-3 dni wpływa wniosków dużo, a potem jest zastój do dwóch ostatnich tygodni. Już wpłynęło około 100 tysięcy wniosków. Mając na uwadze fakt, że rolników zainteresowanych jest ponad 1,37 miliona, to 100 tysięcy nie jest dużo. Mamy jednak jeszcze troche czasu.

Aleksandra Tycner: - Jaka liczba rolników spośród tych 100 tysięcy złożyła wnioski przez Internet?

Jolanta Dobiesz: - Mamy od rolników sporo maili i telefonów, jest zainteresowanie składaniem wniosków przez Internet, ale złożono tylko 4 takie wnioski.

Zobacz więcej na temat: dopłaty bezpośrednie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Wsparcie finansowe dla rolników

Ponad 9 mld zł wypłaci w tym roku Agencja swoim beneficjentom
Posłuchaj
03'32 Wsparcie finansowe dla rolników
04'14 Dyżur eksperta ARiMR - Sylwii Trojanowskiej
więcej

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już wkrótce rozpocznie coroczną wypłatę dopłat bezpośrednich. Dziś kończy ocenę wniosków o przyznanie płatności złożonych wiosną tego roku. Z zastępcą prezesa ARiMR – Zofią Szalczyk rozmawia Elżbieta Szczerbak:

Ponad 9 mld zł jeszcze wypłaci w tym roku Agencja swoim beneficjentom. Kiedy te pieniądze mogą trafić do polskich rolników?

Zofia Szalczyk: - Już od 18.października Agencja rozpocznie wypłatę wsparcia dla rolników, którzy prowadzą działalność na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania. O taką pomoc w tym roku ubiegało się ok. 700 tysięcy rolników na łączną kwotę pomocy ponad 1,3 mld zł. W tym roku planujemy wypłaty dla ok. 600 tysięcy rolników.
W drugiej połowie października rozpoczniemy wypłatę wsparcia finansowego dla rolników realizujących plany działalności rolno-środowiskowej.

Nieco później Agencja rozpocznie wypłatę dopłat obszarowych dla ok. 1,4 mln rolników.

Zofia Szalczyk: - Wypłatę rozpoczniemy 1.grudnia, a zakończymy 30.czerwca.

Znamy też kursy wymiany euro na złotówki, według którego przeliczane będą stawki płatności dopłaty bezpośredniej.

Zofia Szalczyk: - Przeliczenie jest według kursu wymiany ogłoszonego przez Europejski Bank Centralny na 30.września. Kurs ten na 2010 rok wynosi 3,98 zł. za euro.
Płatności bezpośrednie jako pierwsi będą otrzymywać rolnicy poszkodowani w tegorocznej powodzi. W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich zostało wdrożone nowe działanie "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych oraz wprowadzenie odpowiednich działań zapobiegawczych". Do wykorzystania jest 400 mln zł, a nabór wniosków zakończy się 12.listopada.


Dyżur eksperta ARiMR - Sylwii Trojanowskiej:

1. Strata w budynkach musi być ponad 10 tys. zł, a  w uprawach ponad 30%. Czy musi być ten warunek spełniony łącznie?

2. Pochodzę z województwa świętokrzyskiego, w powodzi ucierpiało 80% mojego gospodarstwa; można się ubiegać o wsparcie na przywrócenie potencjału rolnego w tym gospodarstwie?

3. W wyniku śnieżycy zapalił się dach na budynku gospodarczym, czy mogę liczyć na wsparcie z ARiMR?