Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa

Jedynka
Urszula Tokarska 01.04.2011
Dopłaty bezpośrednie dla rolnictwa
foto: fot. sxc.hu

Nowością jest możliwość składania wniosków o dopłaty przez Internet.

Aleksandra Tycner: - Gdzie i kiedy można takie wnioski składać za rok 2011?

Jolanta Dobiesz z ARiMR: - Wnioski składa się w terminie od 15 marca do 16 maja 2011 roku w biurach powiatowych ARiMR. Można te wnioski złożyć także w późniejszym terminie, nie później niż do 10 czerwca, za każdy dzień zwłoki kwota płatności zostanie pomniejszona o 1%. Wnioski można składać osobiście, za pośrednictwem poczty, ale też przez Internet. Warunkiem jest nadanie rolnikowi loginu i kodu dostępu, czyli hasła umożliwiającego zalogowanie się do systemu ARiMR. Należy w tym celu złożyć wniosek w formie papierowej, osobiście lub za pomocą poczty. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej Agencji. Wniosek taki składa się raz.
Przed wypełnianiem wniosku w Internecie, należy zapoznać się z instrukcjami na stronie internetowej Agencji. Jest tam prezentacja, jak należy wypełnić wniosek. Są filmiki instruktażowe, jak rysuje się działki rolne na załącznikach graficznych. W zakładce „Pomoc” są informacje, dotyczące konfiguracji przeglądarki, a także sposób informowania ARiMR o stwierdzonych błędach i problemach.

Jan Dziadkiewicz ze wsi Sental w województwie warmińsko-mazurskim, który zajmuje się produkcją szkółkarską, dostosowaną do przeciętnych właścicieli działek, mówi, że ma już skompletowane dokumenty do wypełnienia wniosku.

Jan Dziadkiewicz: - To są typowe formularze, nie są skomplikowane, a Agencja coraz bardziej je upraszcza. Trzeba się trochę wczytać w te rubryczki. Pracownicy ARiMR, w razie pomyłki, poproszą o wyjaśnienie czy poprawienie. Jedynym mankamentem, na który trzeba zwrócić uwagę, to wielkość powierzchni, którą zgłasza się do dopłat, żeby nie były przewartościowane, ponieważ jest to traktowane jako kradzież mienia państwowego i powinniśmy dokładnie wymierzać te powierzchnie, które chcemy zgłosić do dopłat.
Ja wniosek złożę tradycyjnie, bo jestem tradycjonalistą, a poza tym chce spotkać się z pewnymi osobami, pracownikami Agencji. Lubię tam jechać, żeby sprawdzili czy wszystko jest w porządku, mam wtedy spokój.

Aleksandra Tycner: - Czy wielu rolników złożyło już wnioski?

Jolanta Dobiesz: - Przez pierwsze 2-3 dni wpływa wniosków dużo, a potem jest zastój do dwóch ostatnich tygodni. Już wpłynęło około 100 tysięcy wniosków. Mając na uwadze fakt, że rolników zainteresowanych jest ponad 1,37 miliona, to 100 tysięcy nie jest dużo. Mamy jednak jeszcze troche czasu.

Aleksandra Tycner: - Jaka liczba rolników spośród tych 100 tysięcy złożyła wnioski przez Internet?

Jolanta Dobiesz: - Mamy od rolników sporo maili i telefonów, jest zainteresowanie składaniem wniosków przez Internet, ale złożono tylko 4 takie wnioski.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

19:00 - 23:59WIECZORNE ROZMAITOŚCISłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: POLSKA I ŚWIAT
serwis specjalny o I wojnie światowej

Polecamy:

Mr Chap: klauni też miewają smuteczki

Mr Chap: klauni też miewają smuteczki

- Nie jestem do końca pewny czy to człowiek wybiera sobie ten zawód, czy też w jakiś dziwny, metafizyczny sposób nie jest odwrotnie - o pracy komika opowiada w Jedynce Janusz Rusek.

Kruk, ich nowa płyta i natchnienie płynące z Carlosa Santany

Kruk, ich nowa płyta i natchnienie płynące z Carlosa Santany

- Album "Be4ore" opowiada o tym, jacy kiedyś byliśmy. W jednym z utworów padają słowa: "spróbuj wykrzesać z siebie tyle sił, ile masz, by być szczęśliwym człowiekiem", by znaleźć radość życia, nie myśleć o tych wszystkich problemach, które nas otaczają, pożerają i nękają - opowiada gitarzysta zespołu, Piotr Brzychca.

Historia kabaretu w pigułce: Jeremi Przybora, STS, Szpak...

Historia kabaretu w pigułce: Jeremi Przybora, STS, Szpak...

- Nikt ani nic go nie pobije. Ubolewam nad tym, że jego twórczość jest zbyt mało znana. W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie urodzin pana Jeremiego i mam nadzieję, że uda się go trochę lepiej przypomnieć - mówiła w Jedynce Teresa Drozda.

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.