1 grudnia rusza realizacja płatności bezpośrednich dla rolników

Jedynka
Urszula Tokarska 01.12.2011
1 grudnia rusza realizacja płatności bezpośrednich dla rolników
foto: sXC

W tym roku dopłaty będą znacznie wyższe niż w 2010 roku, dzięki wysokiemu kursowi euro.

1 grudnia rusza realizcja płatności bezpośrednich dla rolników W tym roku dopłaty będą znacznie wyższe niż w 2010 roku, dzięki wysokiemu kursowi euro.

Już po raz kolejny rolnicy otrzymają dopłaty bezpośrednie, czemu one służą?

Renata Mantur z ARiMR: Płatności bezpośrednie są realizowane z budżetu Unii Europejskiej i jest to jeden z elementów wsparcia, realizowany w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Przysługują one wszystkim rolnikom we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Wsparcie to służy przede wszystkim zrekompensowaniu rolnikom ponoszonych kosztów na prowadzenie działalności rolniczej. Z tych środków rolnicy mogą zrekompensować koszty poniesione na zakup np. nawozów, środków ochrony roślin i wszystkich innych kosztów związanych z prowadzeniem gospodarstwa.

Ilu rolników w Polsce jest uprawnionych do otrzymania dopłat bezpośrednich za 2011 rok?

Renata Mantur: Ubiega się 1 mln 358 tys. rolników, największa liczba beneficjentów ze wszystkich państw Unii. Na realizację płatności bezpośrednich przeznaczona jest kwota 14 mld 300 mln zł. Jest to kwota wyższa niż w roku ubiegłym, co wynika z korzystnego kursu euro, według którego przeliczamy środki. Kurs jest ustalany według danych Europejskiego Banku Centralnego na dzień 30 września danego roku. W tym roku kurs ten wynosi 4,40 zł.

Od czego zależy jak wysokie dopłaty bezpośrednie otrzyma konkretny rolnik?

Renata Mantur: Przede wszystkim od powierzchni gruntów rolnych, na których rolnik prowadzi działalność rolniczą oraz od tego, jakie rośliny uprawia. Płatność obszarowa wynosi około 710 zł na hektar. Mając na uwadze średnią powierzchnię gospodarstwa w Polsce, czyli 10 ha, średnio płatność podstawowa na gospodarstwo wynosi 7100 zł. Rolnicy, którzy uprawiają np. zboża, otrzymują dodatkowo płatności uzupełniające, mogą też otrzymywać płatności zwierzęce. Część rolników otrzymuje płatności historyczne, jak: płatność cukrową, płatność do pomidorów; te płatności powodują, że kwota przysługująca rolnikowi zwiększa się.

Ilu rolników otrzyma z Agencji pieniądze w tych pierwszych dniach realizacji dopłat bezpośrednich za 2011 rok?

Renata Mantur: W pierwszych dniach grudnia planujemy wypłacić ponad 2 miliardy zł dla 320 tysięcy rolników, czyli dla 23% ubiegających się. Dalsza realizacja płatności będzie zależeć od tego, jakie środki Agencja otrzyma na realizację tego wsparcia.

Do kiedy ARiMR ma czas na realizację tych dopłat?

Renata Mantur: Płatności powinny być wypłacone do 30 czerwca 2012 roku. Agencja dokłada wielu starań, aby te płatności zrealizować jak najszybciej. Mając na uwadze realizację płatności w latach ubiegłych, można powiedzieć, że w Polsce te płatności były realizowane najszybciej.

Rozmawiała: Justyna Golonko.

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

09:00 - 13:00LATO Z RADIEMSłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
serwis specjalny o I wojnie światowej

Polecamy:

Manchester, czyli brit pop w polskim wydaniu

Manchester, czyli brit pop w polskim wydaniu

Do czego muzykom potrzebne są płyty z własną twórczością? Jakie czynniki decydują o tym, że zespół zasługuje na miano "topowego"? Muzycy Manchesteru z humorem przekonują, że ściganie się nie jest sednem ich pracy.

Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

Ptak w kadrze. W fotografii najważniejszy jest ładunek estetyczny

- Jeszcze 10 lat temu nie zajmowałem się fotografią. Podróżowałem i podziwiałem piękno przyrody. Przez przypadek znalazłem się nad rozlewiskiem w ujściu Warty, gdzie odbywał się przepiękny spektakl związany z migracją kilkudziesięciu tysięcy gęsi. Dostrzegłem w tym potencjał estetyczny - powiedział w Jedynce Piotr Chara, który pasjonuje się fotografowaniem ptaków.