Jedynka

Nowa płyta Alicji Węgorzewskiej

05.03.2014 08:04
Słuchając Barbry Streisand, Shirley Bassey i Andrei Bocellego mezzosopranistka Alicja Węgorzewska zastanawiała się, dlaczego śpiewają oni popularny repertuar mając tak wspaniałe, operowe głosy.
Alicja Węgorzewska podczas koncertu sylwestrowego Sylwestrowa Moc Przebojów - Zakochaj się w Warszawie
Alicja Węgorzewska podczas koncertu sylwestrowego "Sylwestrowa Moc Przebojów - Zakochaj się w Warszawie" Foto: PAP/Archiwum/Bartłomiej Zborowski

Zapragnęła sama nagrać album w podobnym stylu. Album "Il Colori Dell' Amore" ujrzał światło dzienne 25 lutego 2014 roku.

Alicja Węgorzewska sama napisała  włoskie teksty opowiadające o jej życiu, rodzinie, miłości i ważnych osobach w jej życiu. Niektóre brzmią, jak arie operowe. O kompozycje poprosiła natomiast Bogdana Kierejszę i Tomasza Betkę . Producentem muzycznym i autorem aranżacji został  Tomasz Szymuś .

W środę 5 stycznia po godz. 14.00 Alicja Węgorzewska będzie gościem Muzycznej Jedynki. Na spotkanie z Divą zaprasza Marcin Kusy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Po Woodstocku "Mazowsze" zawładnie Francją. "Młodzież się do nas garnie"

04.03.2014 14:00
- "Mazowsze" to nie tylko coś, co istnieje od 65 lat, ale nowy, wspaniały zespół z młodymi ludźmi, bardzo przygotowanymi do zawodu. Jesteśmy zaliczani do teatrów muzycznych, a teraz jedziemy na wielkie tournée po Francji, z którego zostanie wydana specjalna płyta - mówił w Jedynce dyrektor zespołu Włodzimierz Izban.
Koncert galowy zespołu Mazowsze
Koncert galowy zespołu "Mazowsze"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
05'18 Włodzimierz Izban o sukcesach i planach zespołu "Mazowsze" (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Włodzimierz Izban o tournée "Mazowsza" po Francji i planach wydania płyty (Muzyczny Jedynka)

Występ "Mazowsza" na watykańskiej Pasterce w 2013 roku odbił się w mediach szerokim echem. - Na tym nam zależało, powiem nieskromnie, ponieważ "Mazowsze" ma być zespołem, o którym mówi się dobrze tylko i wyłącznie ze względów artystycznych. Inne aspekty mnie nie interesują - powiedział w "Muzycznej Jedynce" Włodzimierz Izban.

Dyrektor "Mazowsza" wspominał także inne ciekawe przedsięwzięcia, w których Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca brał udział w roku jubileuszu 65-lecia swej działalności. Wraz z Gooralem zespół wystąpił na 19. Przystanku Woodstock , a koncert został wydany na płycie. Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników festiwwalu, internautów i krytyków.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>

- Do tego wszystkiego daliśmy 20 koncertów jako balet w operze w Białymstoku (udział w "Strasznym dworze" - red.), zrobiliśmy premierę "Krakowiaków i górali" , wydaliśmy 4 płyty, a na Ukrainie zagraliśmy Mszę Koronacyjną C-dur Mozarta. To są rzeczy niewyobrażalne - mówił w rozmowie z Pawłem Sztompke.

Ta wszechstronność i sukcesy skutkują wzrostem zainteresowania ze strony młodych muzyków. - Nie musimy już organizować przesłuchań. Garnie się do nas młodzież z pasją i świadoma zawodowo.

Co "Mazowsze" planuje na kwiecień tego roku? Jakie zagraniczne koncerty są przed zespołem? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00. Zapraszamy!

(asz)

Czytaj także

Piotr Rogucki w wirze pracy: już zacząłem odmawiać

04.03.2014 09:50
- Praca mnie stymuluje i kręci, wszystko inne jest jej podporządkowane - powiedział wokalista zespołu rockowego Coma. Tekściarz, aktor i juror talent show przyznał, że jest bardzo zapracowany. Stara się jednak pracować nad asertywnością i znaleźć czas na odpoczynek.
Piotr Rogucki z studiu radiowej Jedynki
Piotr Rogucki z studiu radiowej JedynkiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio
Posłuchaj
15'04 Piotr Rogucki o swoim udziale w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka" (Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Piotr Rogucki o swoim udziale w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka" (Muzyczna Jedynka)

Rogucki tłumaczył, że miewał problemy zdrowotne, na szczęście krótkotrwałe. - Mamy swoje lata. Forma, którą przybraliśmy z zespołem Coma, czyli ostre rockowe granie, jest mocno wyczerpująca. Staramy się więc z rozsądkiem podchodzić do naszych działań i nie grać już tak wielu koncertów, jak kiedyś. Wybieramy miejsca, w których więcej osób będzie mogło nas zobaczyć jednocześnie. Staram się dbać o zdrowie, bo jest najważniejsze - wyjaśnił w rozmowie ze Zbigniewem Zeglerem.

Odwiedź kanał muzyczny Polskiego Radia na YouTube >>>

Obecnie Rogucki dużo czasu poświęca pracy jako juror w programie "Must Be the Music. Tylko muzyka", który - jak tłumaczył - nie jest robiony "po to, żeby było miło". - Dzięki temu, co mamy szanse odkryć w tym programie, miło ma być później w Polsce, potencjał jest ogromny - powiedział Rogucki w "Muzycznej Jedynce" .

Jego zdaniem poziom artystyczny uczestników jest różny, ale najwyższy reprezentują zespoły. On sam ma swoich ulubieńców i "zrobi dla nich wszystko". - Wywarli na mnie takie wrażenie, że uświadomiłem sobie, iż muszę wziąć się do pracy i zacząć szlifować swój warsztat, żeby dorosnąć do tego, co zaprezentowali - powiedział. Rogucki nie chciał jednak ujawnić, o których wykonawców chodzi. Wiadomo jedynie, że nie został on jeszcze zaprezentowany w programie telewizyjnym.

Rogucki nie rezygnuje jednak z własnej twórczości muzycznej. Współpracuje także z zespołami Frontside i Within Temptation, a z Marceliną nagrał piosenkę "Karmelove".

Jak przebiegały te projekty? Kiedy ukaże się nowa płyta zespołu Coma? Czy Piotr Rogucki weźmie udział w kolejnym muzycznym projekcie?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

"Muzyczna Jedynka" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 13.00 a 15.00.

(tj / asz)

Czytaj także

Tomasz Schuchardt: myślałem, że do filmu się nie nadaję

04.03.2014 16:15
- Zdawałem tylko do szkół teatralnych. Przez przypadek znalazłem się w filmie, a debiut u Marcina Wrony przyniósł mi nagrodę. Nie chciałbym się jednak zamykać - powiedział w Jedynce aktor Tomasz Schuchardt, którego aktualnie można oglądać w spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem" w reżyserii Bogusława Lindy.
Tomasz Schuchardt
Tomasz Schuchardt Foto: Paweł Kurek/Polskie Radio
Posłuchaj
07'21 Tomasz Schuchardt jako Stanley Kowalski (Aktualności kulturalne/Muzyczna Jedynka)
więcej
Obejrzyj
Tomasz Schuchardt o roli w spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem" oraz twórczości kinowej (Aktualności kulturalne/Muzyczna Jedynka)

Nagroda, o której wspomina gość Joanny Sławińskiej to Złote Lwy za najlepszą pierwszoplanową rolę męską za film "Chrzest" (2010). Dwa lata później doceniona została drugoplanowa rola Schuchardta w filmie "Jesteś Bogiem" .

Aktorowi brakuje jednak w kinie tego, co w teatrze jest normą - okresu przygotowawczego przed wejściem na plan. - Przed kamerą pewne rzeczy trzeba mieć gotowe, a gdzie je wypracowywać? Ja uważam, że w teatrze - powiedział w radiowej Jedynce.

Kultura w Polskim Radiu w serwisie You Tube >>>

W spektaklu "Tramwaj zwany pożądaniem" w reżyserii Bogusława Lindy Schuchardt gra Stanleya Kowalskiego. Sztuka Tennessee Williamsa stała się znana dzięki filmowej adaptacji Elii Kazana, z Vivien Leigh i Marlonem Brando w rolach głównych. Jednak już na samym początku pracy z warszawskim zespołem Linda zaapelował do aktorów o odcięcie się od wszystkich znanych wcześniej ekranizacji i interpretacji sztuki Tennessee Williamsa. - W moim przypadku wchodzą w grę wielkie nazwiska: Brando, Wilhelmi, Chyra. Gdybym miał się z nimi mierzyć i myśleć o nich, to chyba bym tego nie robił - powiedział Jedynce  Tomasz Schuchardt.

Akcja sztuki rozgrywa się w klimacie końca lat 40. XX wieku w Nowym Orleanie. Pod oknami mieszkania Stelli (Paulina Gałązka) i Stanleya (Tomasz Schuchardt) codziennie przejeżdża tramwaj, który zatrzymuje się na przystanku Desire, czyli Pożądanie. Pewnego dnia wysiada z niego Blanche DuBois (Julia Kijowska), siostra Stelli. Między nią a Stanleyem rodzi się napięcie.

Kultura w radiowej Jedynce >>>

- Bogusław Linda od początku mówił, że powinniśmy skupić się na emocjach, bo to jedyne rzeczy, które się nie starzeją. Naszą siłą będzie jeśli pójdziemy tylko w nie, w taki atawizm zwierzęcy - dodał aktor.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, którą prowadziła Joanna Sławińska.

(asz, pg)