Wysokość dopłat dla rolników

Jedynka
Urszula Tokarska 20.05.2011
Wysokość dopłat dla rolników
foto: fot. krir.pl

Chodzi o ujednolicenie dopłat we wszystkich krajach UE.

Wysokość dopłat bezpośrednich i rozwój obszarów wiejskich – to główne założenia wspólnej unijnej polityki rolnej. Nad dokumentem pracują posłowie Parlamentu Europejskiego. W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejna dyskusja na temat kształtu reformy; chodzi o to, aby rolnicy mieli podobne warunki do rozwoju. Teraz dopłaty w każdym z unijnych krajów są inne. Agnieszka Jas:

Różnice są ogromne. Najwięcej, bo 500 euro na hektar, otrzymują rolnicy w Grecji i na Malcie. W Polsce 200 euro na ha, czyli nieco więcej niż w Hiszpanii i Portugalii.

Janusz Wojciechowski – europoseł: - Trzeba ujednolicić te stawki. Wcale nie jest to taki luksus, jak niektórzy to widzą, że rolnicy dostają unijne pieniądze i powinni się z tego cieszyć, bo dostają je znacznie mniejsze od niektórych krajów członkowskich.

W Polsce o unijne dopłaty bezpośrednie stara się w tym roku ponad milion rolników. Są to zarówno posiadacze dużych, jak i małych gospodarstw. Problem w tym, że pieniądze trafiają również do tych, którzy tylko mają ziemię, ale jej nie uprawiają.

Jarosław Kalinowski – europoseł: - W dokumencie mówi się o zdefiniowaniu pojęcia „aktywnego rolnika”, który rzeczywiście zajmuje się działalnością rolniczą. Idea jest taka, aby to wsparcie trafiało do tych rolników.

Prof. Jerzy Wilkin z Uniwersytetu Warszawskiego: - Reforma Wspólnej Polityki Rolnej to również większe wsparcie dla właścicieli małych gospodarstw. Przewiduje się wyraźne wyodrębnienie pewnej puli na wspieranie tych małych gospodarstw, od 2014 roku.

Jarosław Kalinowski: - Dyskusja toczy się nie tylko wokół dopłat bezpośrednich, drugim obszarem działania WPR ma być rozwój obszarów wiejskich. Mówiąc o WPR zwracamy uwagę przede wszystkim na dopłaty, natomiast mniej mówimy o drugim filarze, to jest wsparcie młodych rolników, wsparcie inwestycyjne, programy rolno-środowiskowe; to jest bardzo znaczące wsparcie dla rolnictwa.

Są jednak kraje, tak jak Wielka Brytania, które chcą zmniejszenia budżetu przewidzianego na WPR. W ofensywie są m.in. Francja i Niemcy. Ile państw tyle zdań i pomysłów. Cel jest jeden – zamiast 27 stworzyć jedną europejską politykę rolną.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- Sprawa dostępu do wody pitnej jest jednym z głównych tematów spotkania posłów parlamentu i parlamentarzystów z krajów Afryki, Karaibów i Pacyfiku, który odbywa się w Budapeszcie. Uczestnicy spotkania domagają się działań, by jak najszybciej poprawić tę sytuację.
- Bezpieczeństwo, migracje, kryzys ekonomiczny i zmiany klimatu – to tematy, na które europosłowie rozmawiali z parlamentarzystami z Ameryki Łacińskiej podczas V spotkania Zgromadzenia Parlamentarnego EuroLat. Dyskutowano też o wolnym handlu pomiędzy UE a Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem.
- Przewodniczący PE – prof. Jerzy Buzek otworzył wystawę poświęconą paradom równości. Przypomniał, że w niektórych krajach arabskich nie tylko łamane są prawa homoseksualistów, ale grozi im więzienie, a nawet kara śmierci. 17 maja to Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią.

Czy wiesz, że...

Europejska domena „eu” po 5 latach istnienia ma już 3,5 miliona użytkowników. Dziś korzystają z niej wszyscy: przedsiębiorcy, organizacje i pojedynczy obywatele.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: W których krajach rolnicy dostają największe dopłaty?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedzieli: Wojciech Górski z Białej Podlaskiej i Stanisław Banek z Czutca.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Bądź z nami w kontakcie:

19:00 - 23:59WIECZORNE ROZMAITOŚCISłuchaj na żywo
Oglądaj na żywo
Wkrótce: JEDYNKA DZIECIOM
serwis specjalny o I wojnie światowej

Polecamy:

Osobisty dokument Wielkiej Wojny. Barbusse i Ogień

Osobisty dokument Wielkiej Wojny. Barbusse i "Ogień"

- Kwestia reportażu, dziennika, zapisków i pamiętnika wojennego stała się niezwykle ważna w okresie I wojny światowej, bo w tym samym czasie powstają różne pamiętniki, w Polsce m.in. dziennik Zofii Nałkowskiej - opowiada prof. Marta Jolanta Olszewska.

Warszawskie Combo Taneczne - maksimum tradycji, zero reggae czy hip hopu

Warszawskie Combo Taneczne - maksimum tradycji, zero reggae czy hip hopu

- Nie przerabiamy przedwojennych szlagierów. Staramy się brzmieć po warszawsku. Bo jest coś takiego jak "warszawski sound", czyli bandżola, klarnet, harmonia, gitara czy piła. To nasz główny cel, żeby grać według prawideł sztuki - mówił w Jedynce Jan Młynarski, współzałożyciel zespołu Warszawskie Combo Taneczne.