Jedynka

Trudno sprzedać mieszkanie

11.06.2012 13:32
Aby sprzedać mieszkanie trzeba czekać pół roku i dać kupującemu 7 procent rabatu. Zdaniem pośredników, tak złej sytuacji nie było od 2009 roku.
Posłuchaj
03'16 Zastój na wtórnym rynku mieszkaniowym
więcej

Jest zastój na mieszkaniowym rynku wtórnym. Mimo że właściciele co raz bardziej obniżają ceny, lokale sprzedają się najwolniej od ponad 3 lat. Sprzedaż mieszkania trwa średnio pół roku i dodatkowo trzeba dać także rabat w wysokości 7 procent - mówi Grażyna Błaszczak z dziennika "Rzeczpospolita".
 - Zdaniem pośredników, tak źle nie było od stycznia 2009 roku (wtedy rozpoczęły się badania rynku). Zastój jest prawdopodobnie spowodowany dużymi kłopotami z udzieleniem kredytów hipotecznych.  Według Agencji Metrohouse & Partnerzy S.A., również w Warszawie nie jest łatwo sprzedać mieszkanie. Kwietniowe dane pokazują, że na klienta trzeba tam czekać prawie 130 dni. Jednocześnie spada średnia cena kupowanych mieszkań. Między 300 a 315 tysięcy, to maksymalna cena, jaką w tej chwili możemy średnio wydać na mieszkanie na rynku wtórnym.

Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji "Gospodarczy Temat Dnia" o 13:30 i w dzisiejszej "Rzeczpospolitej".

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Odwrócony kredyt hipoteczny do poprawki

02.01.2012 15:33
Minister gospodarki Waldemar Pawlak chce, by w proponowanym przez resort projekcie znalazły się też zabezpieczenia dla osób powierzających swoje mieszkanie bankowi.
Odwrócony kredyt hipoteczny do poprawki
Foto: SXC
Posłuchaj
00'17 Waldemar Pawlak o odwróconym kredycie hipotecznym
więcej

Ministerstwo Gospodarki chce by "odwrócony kredyt hipoteczny" i tak zwana "umowa dożywocia" znalazły się w jednej ustawie. We wtorek odpowiedni projekt zostanie zgłoszony podczas posiedzenia Rady Ministrów. Waldemar Pawlak jest przekonany, że objęcie transakcji jedną ustawą nie pozwoli na zawieranie bardzo niekorzystnych dla starszych ludzi, jednak legalnych umów.

Wspólne dla "odwróconego kredytu hipotecznego" i "umowy dożywocia" jest przekazanie prawa własności domu czy mieszkania w zamian za dożywotnią emeryturę. Przy "odwróconej hipotece" bank staje się właścicielem nieruchomości po śmierci dotychczasowego właściciela. Inaczej w przypadku "umowy dożywocia": tu emeryt traci własność od razu.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Pawlak podkreśla, że stosowana dotychczas umowa dożywocia nie gwarantowała, że właściciele mieszkania nie zostaną go pozbawieni przed śmiercią. Zdarzają się bowiem oszustwa: obiecana emerytura nie nadchodzi, a nowy właściciel, nieraz trudny do odnalezienia, zabiera nawet klucze.

Minister wyraził przekonanie, że oba ministerstwa - finansów i gospodarki - porozumieją się co do kształtu przyszłej ustawy o odwróconej hipotece.

IAR,kk

Czytaj także

Spadek sprzedaży kredytów hipotecznych

04.05.2012 09:39
W tym roku sprzedaż kredytów hipotecznych będzie o kilka lub kilkanaście procent niższa niż w ubiegłym roku.
Spadek sprzedaży kredytów hipotecznych
Foto: SXC
Posłuchaj
03'41 Spadek sprzedaży kredytów hipotecznych
więcej

Bankowcy prognozują w tym roku ogromny spadek sprzedaży kredytów hipotecznych, nawet o kilkanaście procent.
Po pierwszych dwóch miesiącach roku ich sprzedaż była niewiele niższa niż w roku ubiegłym, spadła o 3 % - mówi Monika Krześniak z dziennika Rzeczpospolita. Bankowcy sugerują, że te dane mogą być nie do końca miarodajne, ponieważ część wypłaconych kredytów dotyczy wniosków złożonych jeszcze pod koniec zeszłego roku, kiedy dużo osób spieszyło się ze złożeniem wniosku o kredyt w obawie, że po zmianie rekomendacji i regulacji w tym obszarze, o kredyt będzie trudniej. Bardzo ostrożne prognozy zakładają, że w tym roku ta sprzedaż kredytów hipotecznych będzie o kilka lub kilkanaście procent niższa niż w ubiegłym roku.  

Więcej na ten temat w dzisiejszej Rzeczpospolitej i na antenie Jedynki w "Gospodarczym Temacie Dnia" po 13.30.

Zobacz więcej na temat: kredyt hipoteczny Rzeczpospolita

Czytaj także

Tańsze mieszkania, ale trudniej o kredyt hipoteczny

O ponad 5 procent spadła w tym roku sprzedaż kredytów hipotecznych. To wynik zaostrzenia warunków udzielania kredytów mieszkaniowych, kredytów walutowych i wygaszania programu "Rodzina na swoim".
Posłuchaj
02'58 Tańsze mieszkania, ale trudniej o kredyt hipoteczny
więcej

Ceny mieszkań idą w dół. W ciągu kwartału spadły nawet o ponad 4 procent, najwięcej w Gdańsku.  Jednocześnie maleje jednak sprzedaż kredytów hipotecznych - mówi Monika Krześniak z "Rzeczpospolitej".
 - Banki udzieliły kredytów hipotecznych na nieco ponad 10 miliardów złotych, co oznacza spadek w stosunku do ostatniego kwartału ubiegłego roku o ponad 5 procent. Nastąpił również spadek  liczby udzielanych kredytów mieszkaniowych – mniej więcej o sześć procent. Te wyniki nie są jednak zaskoczeniem, bo rynek bankowy liczył się ze spadkiem liczby udzielanych  kredytów,  przede wszystkim ze względu na wcześniej wprowadzone regulacje zaostrzające wymogi dotyczące udzielanych kredytów mieszkaniowych, a także wygaszający się program „Rodzina na swoim”. Od kilku kwartałów zmniejsza się także liczba udzielanych kredytów walutowych. Stać na nie co raz węższą grupę Polaków.  O taki kredyt mogą ubiegać się osoby zarabiające miesięcznie około 12 – 15 tysięcy złotych netto, a i tak nie ma gwarancji, że bank kredytu udzieli.
Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji „Gospodarczy temat dnia” o 13:30 i w dzisiejszej „Rzeczpospolitej”.