Logo Polskiego Radia
Audycje
Wspomnienia na dzień śmierci Poety 12.08.2011
14 sierpnia 2004 roku zmarł Czesław Miłosz. W kolejną rocznicę jego śmierci przypominamy dwie audycje z Archiwum Polskiego Radia.

W związku z 7 rocznicą śmierci Czesława Miłosza zapraszamy do wysłuchania dwóch audycji archiwalnych. Pierwsza z nich, przygotowana bardzo szybko i wyemitowana już 3 dni po śmierci Miłosza ukrywa się w naszym Archiwum pod numerem 2884/04/I.

Przygotowało ją Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia w oparciu o fragmenty reportaży Małgorzaty Mietkowskiej i Marka Maldisa oraz fragment rozmowy, którą przeprowadziła z Czesławem Miłoszem Małgorzata Mietkowska. Wykorzystane reportaże dokumentują wręczenie Nagrody Nobla Miłoszowi podczas uroczystości w Sztokholmie oraz pierwszą podróż Poety do Polski w roku 1981, po 30 latach nieobecności. Spotykamy także Miłosza z roku 1991, kiedy zdecydował się zamieszkać w Krakowie. Głos Czesława Miłosza na długo pozostaje w głowie.

 

 

Druga audycja powstała 2 lata później. W naszym Archiwum ma numer 955/06/II. 14 sierpnia 2006 w parku krasnogrudzkim odbyło się spotkanie w dzień drugiej rocznicy śmierci Miłosza. Krasnogruda - obecnie siedziba Międzynarodowego Centrum Dialogu im. Czesława Miłosza - położona pięknie nad jeziorem Hołny, w powiecie sejneńskim, jest jedynym miejscem silnie związanym z życiem Miłosza, które znajduje się w granicach polskich. To tutaj Miłosz spędzał wakacje w majatku należącym do rodziny.

W reportażu pojawiają się wypowiedzi Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich, gospodarzy spotkania. Krzysztof Czyżewski jest szefem Fundacji Pogranicze w Sejnach oraz Ośrodka "Pogranicze -sztuk, kultur, narodów". Małgorzata Czyżewska jest historykiem literatury.

 

Cześcią spotkania miało być teatralne widowisko plenerowe inspirowane powieścią "Dolina Issy".

- O wpół do piątej padło drzewo, o szóstej wiedzieliśmy już, że nie ma szans. Ale czy wszystkich można zawiadomić? - tak frapująco rozpoczyna się reportaż Joanny Szwedowskiej i Katarzyny Nowak. Jakie drzewo? Stara wierzba, która łamiąc się zerwała przewody elektryczne. Krasnogruda została bez światła, plenerowe widowisko zamieniło się więc w poetycką podróż po parku w świetle naftowej lampy...Mit powrotu...Dodatkowo nastrój reportażu budują fragmenty wierszy Czesława Miłosza w wykonaniu Mariusza Benoit. Powstała niezwykle nastrojowa opowieść, opowieść miejsca. Fantastyczne jest to, że dzisiaj to miejsce, dworek w Krasnogrudzie odzyskało swój blask, marzenia gospodarzy udało się zrealizować.

 

Agnieszka Szydłowska