Raport Białoruś

Białoruski opozycjonista Maksym Winiarski w areszcie. Głoduje, odmawia nawet wody

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 23:00
Aktywista Europejskiej Białorusi Maksym Winiarski został skazany na 12 dni aresztu za rzekome niepodporządkowanie się poleceniom milicji. Ogłosił protest głodowy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Maksym
Maksym Winiarski, fot. spring96.org
Jak pisze portal Radia Swaboda, Maksym Winiarski był z złym stanie zdrowia już podczas procesu. W czasie rozprawy wezwano nawet pogotowie ratunkowe. Lekarze po oględzinach chcieli zabrać go do szpitala na oddział chorób zakaźnych, jednak przeciwstawiła się temu sędzia Ludmiła Łapo. Winiarskiego zawieziono do więzienia na ulicy Akreścina.
- Zaczął głodówkę, bo go już zamęczyli, znęcają się nad nim. Co chwila trafia do aresztu. Do tego jego matka jest teraz bardzo chora, ale oni o tym nie myślą – mówiła portalowi Radia Swaboda działaczka białoruska Wolha Mikałajczyk.
Winiarski odbywa karę w mińskim więzieniu przy ulicy Akreścina. Według informacji działaczy organizacji Europejska Białoruś, wyjdzie na wolność 3 maja. Aktywiści zaapelowali do Białorusinów, by przysyłali do niego listy i telegramy, by go wesprzeć.

Zatrzymania prewencyjne

22 kwietnia zatrzymano innego białoruskiego działacza, Ilję Dabratora. Oskarżono go o drobne chuligaństwo i niepodporządkowanie się poleceniom milicji. Na podstawie tych paragrafów, wykorzystywanych często przeciw więźniom politycznym, skazano go na 10 dób aresztu. Ilia Dabrator wiózł w swoim samochodzie około 30 flag, niezależnych białoruskich biało-czerwono-białych oraz ukraińskich.

Komentatorzy wiążą te areszty z mającym odbyć się 26 kwietnia "Czarnobylskim Szlakiem”, dniem pamięci ofiar katastrofy w Czarnobylu. Co roku środowiska niezależne starają się upamiętnić tę tragedię pochodem i wiecem w Mińsku.

svaboda.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycja chce odwołania ambasadora Izraela w Mińsku i przeprosin

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 18:21
Przedstawiciele białoruskiej opozycji wyrazili oburzenie słowami Josifa Szagala o białoruskich więźniach w politycznych. Część opozycji uważa, że powinien zostać odwołany. On sam zaproponował opozycjonistom spotkanie w piątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruskie błędne koło: więzienie za brak rejestracji, a ta jest niemożliwa

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2014 15:46
Na Białorusi niezależne organizacje pozarządowe z reguły nie dostają zgody na rejestrację. Natomiast za działalność bez niej grozi kara pozbawienia wolności. Dlatego Białoruski Dom w Warszawie uruchomiło centrum wspierające działaczy, którzy chcieliby zalegalizować organizację - w Polsce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Autuchowicz po pięciu latach na wolności. "Skazano mnie bez powodu"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 18:00
Po odbyciu długiego wyroku więzienie opuścił Mikołaj Autuchowicz, białoruski przedsiębiorca i więzień polityczny. Za kratami spędził 5 lat i dwa miesiące - bo rzekomo znaleziono u niego pięć naboi. Z celi wyniósł ogromną torbę z 2000 listami, które napisano do niego z Białorusi i innych krajów. Zaznaczył, że były one jedyną formą kontaktu ze światem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Solidarni z Białorusią”. Białorusini, Ukraińcy i Polacy na wyjątkowym koncercie

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2014 11:00
Na scenie w Warszawie wystąpią: legendarny zespół białoruski Lyapis Trubetskoy, Amaroka z Mińska, ukraińska grupa Kozak System, Maleo Reggae Rockers. Wśród gości specjalnych będzie Andrzej Poczobut, słynny polski dziennikarz mieszkający w Grodnie. Wstęp jest wolny.
rozwiń zwiń