Raport Białoruś

Grodno będzie miało swój hymn. Ogłoszono konkurs

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2014 10:00
W zamierzeniu władz miasta piosenka ma stać się symbolem Grodna na wiele lat. Utwory, muzykę i tekst, można przysyłać do marca, a pierwsze publiczne wykonanie planuje się na majowe święto.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Grodno będzie miało swój hymn
Widok Grodna na panoramie Brauna i Hogenberga z 1575 roku
Widok Grodna na panoramie Brauna i Hogenberga z 1575 rokuFoto: Wikipedia

Władze Grodna ogłosiły konkurs na hymn miasta. Białoruska agencja prasowa Biełta poinformowała, że hymn Grodna powinien składać się co najmniej z dwóch zwrotek i refrenu. Tekst powinien być napisany w języku białoruskim lub rosyjskim, czyli w jednym z dwóch państwowych. Planuje się, że hymn Grodna zostanie wykonany po raz pierwszy na święta majowe w przyszłym roku.

Prace na konkurs, muzykę i słowa, wszyscy chętni mogą przysyłać do 15 marca przyszłego roku. Wtedy najlepsze utwory będą przedstawione opinii publicznej, poddane ocenie mieszkańców.

Liczące 350 tysięcy mieszkańców Grodno ma tysiącletnią historię. Miasto jest ściśle związane z historią Polski. Było miastem królewskim Wielkiego Księstwa Litewskiego i Rzeczypospolitej. Po rozbiorach stało się stolicą jednej z rosyjskich guberni. W niepodległej Białorusi pełni funkcję miasta obwodowego, czyli wojewódzkiego. Znajduje się w nim siedziba polskiego Konsulatu Generalnego i niezależnego Związku Polaków na Białorusi. Leży nad rzeką Niemen około 20 kilometrów od polskiej granicy.

IAR/BelTA/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Historyk z Grodna zwalnia się z pracy - z powodu nacisków

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 14:40
Kolejny historyk ma problemy na uniwersytecie w Grodnie. Ihar Kuźminicz zwolnił się w proteście przeciw sytuacji na uczelni i zaapelował do gubernatora o zmiany. Według mediów, szef władz obwodu grodzieńskiego chwalił się, że czyta raporty KGB i sam kazał kiedyś zwolnić niewygodnego historyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Na początku zimy”. Wystawa polskiego artysty w Grodnie

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 16:59
Wystawę otwarto w niezależnego galerii ”Kryha”. - Na Białorusi nie jest łatwo być artystą niezależnym – przyznał Wacław Romaszko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależna historyk z Grodna Ina Sorkina z nagrodą im. Lwa Sapiehy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 10:48
Dr Ina Sorkina była zwolniona z pracy przez władze Grodzieńskiego Uniwersytetu Państwowego za obronę języka białoruskiego i usuwanych z uczelni kolegów. Nagrodę im. Lwa Sapiehy wręczono jej w piątek w Pałacu Potockich w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruscy celnicy zabrali paczki dla kombatantów AK na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 23:56
Urząd celny w Grodnie zarekwirował ponad 70 paczek z pomocą dla kombatantów Armii Krajowej na Białorusi - poinformował konsul generalny RP w Grodnie Andrzej Chodkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z Grodna: 12 kursów do Białegostoku, trzy do Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2014 12:56
Dużą mobilnością wykazują się mieszkańcy Grodna. Z tego białoruskiego miasta położonego blisko polskiej granicy można dojechać autobusem do Paryża, Monachium czy Wilna. Jednak najczęściej autobusy kursują do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Małe zwycięstwo". Sąd podważa zarzuty wobec kombatantki AK o przemyt paczek

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:08
Sąd w Grodnie odesłał do urzędu celnego przedstawiony przez niego protokół. Urząd ten oskarża 83-letnią prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi, Weronikę Sebastianowicz, o przemyt pomocy żywnościowej dla kombatantów. Jednak paczki dla kombatantów nadal pozostają w składzie celnym.
rozwiń zwiń