Raport Białoruś

Grodno: wysoka grzywna dla dziennikarza, za wywiad dla ”zagranicznego” radia

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:31
To kolejny proces przeciw białoruskim dziennikarzom, którzy współpracują z niezależnymi mediami. Nie mogą one rejestrować się na Białorusi, stąd ich redakcje mieszczą się zazwyczaj poza granicami kraju.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): kara dla białoruskiego dziennikarza za wywiad dla Radia Racja

Sąd w Grodnie skazał dziennikarza z tego miasta na grzywnę wysokości 5,25 mln rubli białoruskich (1,6 tys. zł) za rozpowszechnianie bez akredytacji informacji dla zagranicznych mediów. Podstawą był wywiad dla Radia Racyja.
Dziennikarzowi Andrejowi Mialeszce zarzucono na podstawie protokołu milicyjnego, że przeprowadził wywiad z wykładowcą uniwersytetu w Grodnie podczas konferencji dotyczącej utworzenia nowego rezerwatu przyrody. Wywiad miał później zostać wyemitowany w nadającym z Białegostoku po białorusku Radiu Racyja. Dziennikarz twierdzi, że nie dowiedziono jego winy.
To już kolejna kara w tym roku dla Mialeszki. W czerwcu sąd w Grodnie nakazał mu zapłacenie 4,5 mln rubli (1,4 tys. zł) za przygotowanie materiału dla zagranicznego środka masowego przekazu.

Prześladowanie dziennikarzy
Mialeszka to tylko jeden z dziennikarzy, których władze białoruskie oskarżyły ostatnio o współpracę bez akredytacji z zagranicznymi mediami.
Pod koniec września sąd ukarał za to grzywną w wys. 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) dziennikarkę z Bobrujska. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu nadającej z Polski stacji Biełsat TV.
Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zażądało po tamtym wyroku od białoruskich organów państwowych, by zaprzestano administracyjnego ścigania dziennikarzy i wywierania na nich presji za współpracę z zagranicznymi mediami. BAŻ zwraca uwagę, że ściganie dziennikarzy, których nazwiska i publikacje pojawiają się w zagranicznych mediach, jest niezgodne z prawem i "nosi otwarcie charakter zastraszania i szantażu".
Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović podkreśliła w połowie września, że media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa. Mijatović zwróciła również uwagę na konieczność niezwłocznych zmian w ustawie o mediach, która jej zdaniem ogranicza ich wolność. Wskazała m.in., że należy zmienić wymóg akredytacji dziennikarzy i zapewnić im skuteczniejsze sposoby zdobywania informacji.
Nadające w języku białoruskim Radio Racyja jest finansowane ze środków polskiego MSZ. Jego dziennikarze niejednokrotnie składali dokumenty w MSZ w Mińsku, ubiegając się o akredytację umożliwiającą legalną pracę na Białorusi. Otrzymywali jednak odmowę.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Aleś Bialacki o Białorusi: zmieniłem więzienie na nieco lżejsze

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2014 16:53
Najbardziej znany białoruski więzień polityczny deklaruje, że nie poddaje się i będzie pracować nadal na rzecz demokracji i niepodległości swojej ojczyzny. Bialacki - białoruski obrońca praw człowieka - wyszedł kilka tygodni temu na wolność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: niezależny portal Karta 97 został zablokowany. "Wypełniono rozkaz Kremla"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2014 22:56
Białorusini już od czterech dni nie mogą czytać na terenie swojego kraju wiadomości z jednego z nielicznych niezależnych i obiektywnych źródeł, opozycyjnej Karty 97. Redakcja ma nadzieję na odpowiednią reakcję międzynarodowej opinii publicznej. Wiąże blokadę z tym, że wiele uwagi poświęcano sytuacji na Ukrainie, co zapewne zdenerwowało Kreml.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Sąd Najwyższy zakazał TVP używania nazwy Biełsat

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2014 15:59
Dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy zapowiedziała kontynuowanie działalności. Niezależna telewizja Biełsat nadaje z Polski w języku białoruskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OBWE apeluje o poprawę sytuacji mediów w Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 06:10
Media na Białorusi nadal stykają się z poważnymi wyzwaniami i władze kraju powinny wykazać wolę wprowadzenia międzynarodowych standardów w sferze wolności słowa - podkreśliła w Mińsku przedstawicielka OBWE do spraw wolności mediów Dunja Mijatović.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezależni białoruscy eksperci nie prognozują zmian. ”To Polacy zwracają uwagę Europy na Białoruś”

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 18:46
Białoruscy politolodzy uważają, że nowy polski rząd nie zmieni dotychczasowej polityki wobec Mińska. Ich zdaniem w naszym kraju doszło do "technicznej wymiany rządu”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: dziennikarka ukarana grzywną za artykuł dla Biełsatu

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 23:59
Dziennikarkę z Bobrujska sąd ukarał grzywną 4,8 mln rubli białoruskich (1,5 tys. zł) za pracę dla zagranicznych mediów bez akredytacji. Podstawą był artykuł opublikowany na portalu Biełsat TV - podało w piątek Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ).
rozwiń zwiń