Raport Białoruś

Białoruś: nowe prawo o stanie wojennym. Napaść na państwo ODKB jak atak na Białoruś, aluzje do kryzysu na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 11:23
Według nowej ustawy o stanie wojennym, napaścią na Białoruś jest również napaść na któregokolwiek z członków ODKB (to Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan). Z drugiej strony w ustawie ujęto zagrożenie ze strony tzw. "zielonych człowieczków".
Graffiti w Moskwie, chwalące rosyjskie dokonania: przedstawia m.in. zielonego człowieczka, tj. rosyjskiego żołnierza bez oznakowania. Rosja posłała anonimowych wojskowych na Ukrainę wiosną 2014 roku, by anektowali Krym
Graffiti w Moskwie, chwalące rosyjskie "dokonania": przedstawia m.in. zielonego człowieczka, tj. rosyjskiego żołnierza bez oznakowania. Rosja posłała "anonimowych" wojskowych na Ukrainę wiosną 2014 roku, by anektowali KrymFoto: PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

W ustawie określono, jakie warunki muszą zostać spełnione, by można było ogłosić stan wojenny, czyli taki, gdy m.in. obowiązuje zakaz wieców i demonstracji oraz nie są przeprowadzane wybory.
Do takich zagrożeń zaliczono koncentrację na granicach Białorusi wojsk innych państw, wskazującą na rzeczywisty zamiar użycia siły zbrojnej przeciwko niepodległości, integralności terytorialnej, suwerenności i ustrojowi konstytucyjnemu Białorusi. Jak podkreślają niezależne media białoruskie, właśnie taką koncentrację wojsk przeprowadzała Rosja na granicach Ukrainy.

Zobacz także: Białoruskie siły zbrojne ćwiczą działania w dynamicznych sytuacjach  >>>

Przeciw "zielonym człowieczkom"?
Za zagrożenie umożliwiające wprowadzenie stanu wojennego uznano również m.in. pojawienie się ognisk konfliktów zbrojnych skierowanych przeciwko niepodległości i integralności terytorialnej Białorusi, przeprowadzenie w innym państwie mobilizacji w celu napaści, a także deklarowanie i demonstracja siły wskazujące na przygotowania do napaści.
Za napaść uważa się przy tym wtargnięcie choćby na krótko sił zbrojnych innego państwa na terytorium Białorusi, zaanektowanie jej terytorium lub części z użyciem siły, pojawienie się na jej terytorium "zbrojnych band i regularnych sił" z innych państw, a także samo użycie jakiejkolwiek broni przeciwko Białorusi.

Jeśli talibowie napadną na Tadżykistan…
Napaścią na Białoruś jest również napaść na któregokolwiek z członków ODKB (Armenia, Białoruś, Kazachstan, Kirgistan, Rosja i Tadżykistan). - Jeśli talibowie napadną na Tadżykistan, to automatycznie zostaje to uznane za napaść na Białoruś i może stać się podstawą do wprowadzenia stanu wojennego na Białorusi. Tak samo, jeśli Ukraina ogłosi stan wojenny i będzie prowadzić działania wojenne przeciwko Federacji Rosyjskiej - podkreślił analityk Białoruskiego Instytutu Badań Strategicznych (BISS) Dzianis Mieljancou w gazecie internetowej "Biełorusskije Nowosti".
Stan wojenny wprowadza prezydent dekretem i w ciągu trzech dni zatwierdza go wyższa izba parlamentu, Rada Republiki.

Zobacz także: Białoruś sformowała oddział do ochrony granicy z Ukrainą >>>

Echo kryzysu na Ukrainie
W jego trakcie obywatele są zobowiązani m.in. wypełniać zgodne z prawem polecenia organów państwowych, a także udostępniać swój majątek w celach obronnych, np. by zakwaterować osoby wysiedlone z terenów działań zbrojnych. Zakazane jest użycie broni, udział w demonstracjach, a także przygotowywanie i rozpowszechnianie bez zezwolenia informacji o organach państwowych, działaniach sił zbrojnych oraz sytuacji wojskowej i ekonomicznej w Białorusi.

Szef projektu Belarus Security Blog Andrej Parotnikau podkreśla, że prace nad nowelizacją ustawy o stanie wojennym rozpoczęły się jeszcze przed wybuchem kryzysu ukraińskiego i dlatego "nie można jej wiązać wyłącznie z sytuacją a Ukrainie, ale niewątpliwie pozostawiła ona na niej swoje piętno".
Uważa on za niepokojące poprawki do ustawy dotyczące rozpowszechniania informacji. - Nowa wersja ma wyraźny przechył w stronę ograniczenia działalności mediów - powiedział Parotnikau Radiu Swaboda.
Mieljancu podkreśla natomiast, że nowością jest uznanie za powód do wprowadzenia stanu wojennego zagrożenia dla ustroju konstytucyjnego Białorusi.
Zmieniono także niektóre zapisy dotyczące użycia siły. - Analiza tych artykułów pozwala wysnuć wniosek, że żołnierze i inne osoby zaangażowane we wprowadzenie stanu wojennego maję prawo użyć siły i broni praktycznie w dowolnych sytuacjach, w tym przeciwko nieuzbrojonym cywilom - podkreśla Mieljancou.

- Te artykuły przywodzą na myśl wpływ konfliktu na Ukrainie na autorów ustawy, bo tak szczegółowe zapisy mają najwyraźniej uwzględniać możliwość konfliktu hybrydowego, w tym z udziałem cywilów i uwolnić żołnierzy od ewentualnych wahań co do legalności użycia broni w niejednoznacznych sytuacjach - uważa analityk.

Przytoczył on przy tym przykład sytuacji w ukraińskim Kramatorsku z kwietnia ubiegłego roku, gdy nieuzbrojeni cywile zmusili ukraińskich żołnierzy do przekazania sześciu jednostek ukraińskiego sprzętu wojskowego prorosyjskim separatystom. Według ukraińskiego Ministerstwa Obrony w tłumie cywilów byli rosyjscy dywersanci.

Tekst ustawy >>>>
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Łukaszenka wyśle wojsko na Ukrainę? Separatyści z Doniecka: byłoby świetnie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 17:02
Białoruś jest gotowa wysłać swoje wojska na Ukrainę w ramach misji pokojowej - oświadczył Aleksander Łukaszenka. Ideę tę poparli prorosyjscy separatyści ze wschodu Ukrainy. Brak jest reakcji ze strony władz w Kijowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju przed Rosją”

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2014 14:00
Ponad jedna czwarta Białorusinów broniłaby kraju z bronią w ręku, gdyby Rosja podjęła próbę zbrojnego przyłączenia terytorium Białorusi lub jego części, albo gdyby to NATO było agresorem - wynika z wrześniowego sondażu instytutu NISEPI.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister obrony Rosji: rozwijamy współpracę wojskową z Białorusią

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 23:59
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu stwierdził, że prozachodnie siły dążą do sformowania na Ukrainie”przedniej linii nacisku” na państwo związkowe Białorusi i Rosji. Zapowiedział m.in. poszerzenie programu manewrów, potwierdził przekazanie Białorusi rakiet S-300 i rozmieszczenie myśliwców w Bobrujsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łukaszenka mianował nowego ministra obrony Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 15:26
Nowy szefem ministerstwa obrony został Andrej Raukou. Dotychczasowy szef resortu obrony generał Jury Żadobin został odwołany ze stanowiska, w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dyrektor OSW Olaf Osica: najgorszą rzeczą jest strach przed Rosją

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2014 09:00
Nigdy, nikt w regionie nie zaakceptuje tego, czego chce Rosja, czyli wyparcia USA z Europy, rozwiązania NATO, rozbicia UE. To właśnie są długofalowe cele polityki Rosji wobec Zachodu - mówi portalowi PolskieRadio.pl Olaf Osica.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś za liberalizacją w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 12:00
- Fundamentem EUG powinno być zniesienie wzajemnych ograniczeń w handlu – oznajmił Aleksander Łukaszenka w opublikowanym w środę przesłaniu do szefów państw Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: areszty za uczczenie Niebiańskiej Sotni, zabitych na Euromajdanie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 19:49
Białoruscy działacze, którzy zorganizowali wieczór pamięci zabitych na Majdanie, zostali skazani w Mińsku na kilkunastodniowe areszty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: siły zbrojne ćwiczą działania w dynamicznych sytuacjach

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2015 14:00
Białoruskie siły zbrojne prowadzą manewry, w trakcie których przećwiczono już dowodzenie jednostkami w trudnej i szybko zmieniającej się sytuacji - poinformowała niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja się zbroi, wzmacnia armię. "Będzie odpowiedź na tarczę"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 14:52
Rosja wzmocni wojska na strategicznych odcinkach - o tym mówi minister obrony Siergiej Szojgu, nie wskazując, o które zgrupowania chodzi. Szef sztabu Rosji mówił z kolei, że armia dostanie broń, zdolną zneutralizować tarczę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gen. Koziej: w razie misji pokojowej na Ukrainie, Polska mogłaby wziąć w niej udział

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2015 13:30
- Jeśli międzynarodowe siły mogłyby się pojawić na Ukrainie – to jako misja rozjemcza, pokojowa, rozdzielająca wojska – mówił w Jedynce Stanisław Koziej, szef BBN. Jego zdaniem, można wyobrazić sobie taką misję w przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kule świszczą nad biało-czerwono-białą flagą na froncie pod Donieckiem

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2015 10:20
Po stronie ukraińskiej w okolicy Doniecka walczą i białoruscy bojownicy. Na materiale filmowym z ostatnich dni można zobaczyć biało-czerwono-białą flagę obok ukraińskiej.
rozwiń zwiń