Raport Białoruś

Polski ambasador napisał książkę dla białoruskich dzieci

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 22:00
Ambasador Polski na Białorusi w Leszek Szerepka zaprezentował w Mińsku tłumaczenie na język białoruski swojej książki dla dzieci.
Audio
  • Polski ambasador napisał książkę dla białoruskich dzieci. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka
Ambasador Polski na Białorusi Leszek Szerepka Foto: Włodzimierz Pac/ Polskie Radio

Ambasador Szerepka powiedział korespondentowi Polskiego Radia w Mińsku, że wiersz o kotku napisał dla córki Magdaleny. Z kolei małżonka ambasadora Marta Jaroszewicz wydała wiersz w formie książkowej jako prezent urodzinowy dla męża. Teraz oboje postanowili wydać tłumaczenie książki, między innymi w celu propagowania języka białoruskiego wśród dzieci. Książka nosi tytuł ”Przygody kotka Łomotka”.
- Postanowiliśmy wykorzystać to, że jest już książka po polsku, do propagowania tutaj czytelnictwa dla dzieci, bo chyba nie jest za bardzo rozwinięte w porównaniu z Polską, gdzie była akcja "Cała Polska czyta dzieciom" - powiedział  ambasador.

Andrej Chadanowicz - szef Białoruskiego Pen Clubu, który przetłumaczył wiersz na język białoruski – mówił,  że na białoruskim rynku stale brakuje dobrej literatury dziecięcej. Przypomniał, że język białoruski nie jest często używany na Białorusi, gdzie dominuje rosyjski. - Żeby go utrwalić, trzeba dzieciom czytać, jak są małe, w ich mowie. Wtedy to zostaje. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci - dodał.

Prezentacja książki odbyła się w muzeum białoruskiego wieszcza narodowego Janki Kupały. Na sali większość zebranych to były osoby z małymi dziećmi. To prawdopodobnie pierwszy przypadek na Białorusi, aby zagraniczny ambasador wydał swoją książkę dla dzieci w języku białoruskim.

Podczas prezentacji dzieciom, które odważyły się wyrecytować publicznie jakiś wierszyk, rozdano prezenty. Oprawę muzyczną wieczoru zapewnił duet muzyków z zespołu Wytoki.

IAR/PAP/axkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Pisarz Wiktar Marcinowicz: chcemy odzyskać utracony język białoruski

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2014 23:00
Białorusi nie ma i nikt o niej nie pamięta - na jej obszarze jest sojusznicze państwo Rosji i Chin. To fabuła książki Wiktora Marcinowicza, której prezentację przerwały służby białoruskie w Grodnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nagrody dla obywatelskich liderów roku, za promocję białoruskości

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 23:59
Nagrodzono darmowe kursy języka białoruskiego, organizację Art Siadziba za popularyzację białoruskiego wzornictwa i kampanię "Rozpoznaj w sobie Białorusina". Uhonorowano też grupę ekspertów broniącą Kuropat. Za najciekawsze wydarzenie uznano obchody rocznicy powstania styczniowego w Świsłoczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 25-lecie podziemnego liceum imienia Jakuba Kołasa

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 23:59
Białoruskie Humanistyczne Liceum im. Jakuba Kołasa, zdelegalizowane przez władze w 2003 r., świętowało w czwartek 25. rocznicę swego powstania. Placówka działa nieoficjalnie, a na letnią szkołę uczniowie wyjeżdżają m.in. do Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Białorusinów prześladuje człowiek sowiecki”. Spektakl na podstawie książki Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 07:51
Premiera przedstawienia teatralnego na podstawie najnowszej książki znanej pisarki białoruskiej Swietłany Aleksijewicz "Czasy second-hand" odbyła się w Teatrze Dramatycznym w Mohylewie na wschodzie Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: przyjaciele niezależnej księgarni zebrali milion rubli na grzywnę!

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 21:12
Mińska księgarnia ŁohwinaU, która jest jednym z najważniejszych ośrodków niezależnej kultury w białoruskiej stolicy, zgromadziła dzięki pomocy ofiarodawców sumę 967 mln rubli (65,4 tys. dol.), których zapłacenie nakazał jej sąd.
rozwiń zwiń