Raport Białoruś

Mińskie rozmowy w sprawie Ukrainy - kolejna odsłona

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 05:00
W Mińsku kolejne rozmowy trójstronnej grupy kontaktowej do spraw uregulowania sytuacji na Ukrainie.
Ćwiczenia ukraińskich żołnierzy
Ćwiczenia ukraińskich żołnierzyFoto: mil.gov.ua

Spotkanie grupy kontaktowej ma odbyć się w godzinach popołudniowych. Poprzedzą je  rozmowy podgrup roboczych, które omawiają możliwości wprowadzenia w życie porozumień służących pokojowi w Donbasie. Powołanie czterech podgrup: do spraw gospodarczych, bezpieczeństwa, kwestii politycznych i humanitarnych uzgodniono 6 maja w Mińsku. Podgrupy miały zacząć pracę rano.

W poniedziałek prezydent Petro Poroszenko rozmawiał z przedstawicielami Ukrainy biorącymi udział w pracach Grupy Kontaktowej i podgrup roboczych. Poprzednie spotkanie grupy kontaktowej do spraw Ukrainy odbyło się w białoruskiej stolicy 22 maja.

Poroszenko o mińskim porozumieniu

Wieczorem prezydent Petro Poroszenko na naradzie przypomniał, że nie ma postępów, jeśli chodzi o uwalnianie ukraińskich zakładników. Podkreślił, że muszą być wypełnione wszystkie punkty mińskich porozumień i wezwał do aktywniejszego udziału obserwatorów OBWE w zabezpieczaniu zawieszenia broni i w kontrolowaniu założonego wycofania z linii frontu broni ciężkiej. Wezwał do koordynacji działań organizacji międzynarodowych w zakresie pomocy humanitarnej dla Donbasu. Przypomniał, że trzeba przywrócić kontrolę nad ukraińsko-rosyjskim odcinkiem granicy, by zapobiec napływowi bojowników, broni i przemytu (z Rosji).

Jak donoszą media - według planu rano przed południem miały odbyć się spotkania czterech podgrup,, stworzonych 6 maja (ds. bezpieczeństwa, pomocy humanitarnej  a po południu wyniki rozmów mają przedstawić koordynatorzy OBWE. Kuczma mówił też wcześniej mediom, że jednym z głównych tematów będzie demilitaryzacja Szyrokina i wycofanie broni ciężkiej (kalibru ok. 100 mm).

IAR/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: właściciele portali będą odpowiadać za komentarze

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2015 06:44
- Właściciele stron internetowych będą ponosić odpowiedzialność za nieodpowiednie komentarze użytkowników - oświadczyła w poniedziałek minister informacji Białorusi Lilija Ananicz podczas konferencji on-line na stronie agencji BiełTA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tusk: otrzymaliśmy obiecujące sygnały od Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 13:04
Unia Europejska otrzymała obiecujące sygnały od Aleksandra Łukaszenki dotyczące sytuacji międzynarodowej w regionie - oświadczył przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk w wywiadzie dla białoruskiego Radia Swaboda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Szwecja znów ma ambasadora w Mińsku

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 06:00
Nowy ambasador Szwecji wręczył we wtorek kopie listów uwierzytelniających wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alenie Kupczynej. Szwedzkiego ambasadora nie było w Mińsku od sierpnia 2012 r., gdy stosunki dwustronne pogorszyły się po "pluszowym desancie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: Tuska wprowadzono w błąd, w Białorusi brak zmian na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2015 13:56
Przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska wprowadzono w błąd, bo żadnych pozytywnych sygnałów w Białorusi nie ma - powiedział w czwartek portalowi Karta'97 białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki.
rozwiń zwiń