Raport Białoruś

25 lat temu Białoruś ogłosiła deklarację suwerenności, niezależności od ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 22:03
27 lipca 1990 roku Rada Najwyższa ówczesnej Białoruskiej Republiki Radzieckiej przyjęła deklarację o suwerenności państwowej. Otwierało to drogę do niepodległości państwa.
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na Białorusi
Biało-czerwono-biała flaga, symbol niezależnych środowisk na BiałorusiFoto: Andruś Kreczka, Białoruski Ruch

25 sierpnia 1991 roku deklaracja o suwerenności państwa otrzymała status prawa konstytucyjnego, na jego podstawie dokonano zmian w konstytucji z 1978 roku. Ogłoszono niepodległość Białorusi.

27 lipca ogłoszono następnie Dniem Niepodległości na Białorusi. Po dojściu do władzy Aleksandra Łukaszenki, obchody Dnia Niepodległości przeniesiono na  3 lipca, rocznicę wyzwolenia Mińska od hitlerowskich wojsk przez Armię Czerwoną.

Niezależne, demokratyczne środowiska na Białorusi nadal obchodzą Dzień Niepodległości 27 lipca. Respektują one również narodowe symbole Białorusi, zniesione przez Łukaszenkę: biało-czerwono-białą flagę i herb Pogoni. Aleksander Łukaszenka przywrócił na ich miejsce barwy i symbole nawiązujące do tych przyznanych Białorusi po I wojnie światowej przez bolszewików, czerwono-zielone.

Stanisław Szuszkiewicz: 27 lipca powinien być świętem narodowym

Stanisław Szuszkiewicz, były przewodniczący Rady Najwyższej, współtwórca deklaracji z 27 lipca 1990 roku, powiedział w rozmowie z portalem Karta 97, że ten dzień powinien mieć status święta państwowego. Wspominał, że Białoruski Front Ludowy już od czerwca 1990 roku pracował nad dokumentem, a ostateczny kształt nadała deklaracji komisja, której przewodniczącym był właśne Stanisław Szuszkiewicz.

Pierwszy przywódca niepodległej Białorusi mówił, że najważniejszym świętem narodowym jest dla niego 25 marca. Jak podkreślił, 27 lipca również powinien być upamiętniany, a waga historyczna deklaracji przyjętej tego dnia jest nieporównanie większa niż wydarzeń z 3 lipca 1944 roku.

 

Charter 97.org/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Dzień Niepodległości Białorusi. Niezwykły pociąg wjechał do Mińska!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2013 22:20
23 lata temu przyjęto deklarację o suwerenności Białorusi. 27 lipca został wtedy uznany za Dzień Niepodległości. Demokratyczne środowiska na Białorusi świętują go dziś, mimo że święto zniósł Aleksander Łukaszenka, gdy doszedł do władzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 60 groszy emerytury dla Stanisława Szuszkiewicza, pierwszego przywódcy wolnej Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 14:28
Równowartość 60 groszy to miesięczna emerytura byłego szefa parlamentu Stanisława Szuszkiewicza, który podpisał tzw. umowy białowieskie o rozpadzie ZSRR. M.in. dzięki nim Białoruś mogła stać się niezależnym państwem. Białoruskim emeryturom przyjrzał się tamtejszy portal internetowy "Nasza Niwa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleś Bialacki: suwerenność Białorusi jest w niebezpieczeństwie, trwa walka o dusze Białorusinów

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2015 09:20
Kilkaset kilometrów granicy z Rosją nie ucieszyłoby Polski. Choćby dlatego wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi jest absolutnie w polskim interesie – podkreślił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka, więzień polityczny, nominowany w poprzednich latach do pokojowej nagrody Nobla.
rozwiń zwiń