Raport Białoruś

Mińsk: wystawa fotografii "Białorusini w Wojsku Polskim"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 16:10
"Białorusini w Wojsku Polskim w latach 1939-1945" - to tytuł wystawy fotografii otwartej w Narodowym Muzeum Historii Białorusi w Mińsku. Jest tam prezentowanych 13 plansz z fotografiami Białorusinów w polskich mundurach.
Audio
  • Wystawa Białorusini w wojsku polskim. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Fragment plakatu zapowiadającego wystawę: fotografia ze zbiorów Ihara Mielnikaua
Fragment plakatu zapowiadającego wystawę: fotografia ze zbiorów Ihara MielnikauaFoto: Fotografia ze zbiorów Ihara Mielnikaua

Zdjęcia są opisane w języku polskim i białoruskim. Ukazują między innymi udział Białorusinów w formacjach Korpusu Ochrony Pogranicza, Flotylli Pińskiej czy jednostkach wojskowych w Baranowiczach i Grodnie.

Autor wystawy, niezależny historyk Ihar Mielnikau, który zajmuje się tym tematem od dłuższego czasu,  powiedział Polskiemu Radiu, że ta karta historii - udział Białorusinów w Wojsku Polskim - przez długi czas nie była znana na Białorusi.

- Najważniejsze jest to, że przedstawiono tu historię zwykłych Białorusinów - takich jak Wiktor Omieljaniuk, który brał udział w obronie twierdzy brzeskiej w 1939 roku albo Włodzimierz Zawadzki, który walczył w szeregach czołgistów w Normandii - powiedział Ihar Mielnikau.

Białoruski historyk dodał, że jego przygoda z historią Wojska Polskiego rozpoczęła się od kolekcjonowania mundurów polskich i brytyjskich.

Następnie zaczął zbierać zdjęcia i wspomnienia rodzin żołnierzy. Według jego oceny, w Wojsku Polskim w czasie drugiej wojny światowej walczyło około 70 tysięcy Białorusinów.

IAR/agkm

bialorus.polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś odmawia pomocy IPN. Chodzi o obławę augustowską

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 16:10
Strona białoruska nie udzieli pomocy prawnej w śledztwie IPN dotyczącym obławy augustowskiej - poinformował Instytut, który chciał przeprowadzenia na Białorusi prac archeologicznych w poszukiwaniu potencjalnych miejsc pochówku ofiar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najnowszy stan badań o obławie augustowskiej w albumie IPN

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2016 06:00
Najbardziej aktualne informacje o próbach wyjaśnienia tzw. obławy augustowskiej, w której zaginęło około 600 działaczy podziemia niepodległościowego z Suwalszczyzny, zawiera wydany właśnie przez IPN album "Nowe zniewolenie. Obława Augustowska Lipiec 1945".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będzie pochówek mecenatki Magdaleny Radziwiłł na Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2016 14:22
Czy dojdzie do przewiezienia prochów księżnej Magdaleny Radziwiłłowej na Białoruś? Przedstawiciele rodu Radziwiłłów prowadzą w tej sprawie rozmowy w Mińsku. Spotkali się już między innymi z przedstawicielami Kościoła katolickiego.
rozwiń zwiń