Raport Białoruś

Białoruś: władze namyśliły się i polscy księża nie będą jednak wydaleni

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 15:36
Decyzja o wydaleniu trzech polskich księży z Białorusi została ponownie rozpatrzona - zostaną, by służyć na Białorusi – poinformował BielaPAN sekretarz prasowy Konferencji Episkopatu Bialorusi ksiądz Jurij Sańko. Komunikat w tej sprawie zamieścił też na portalu catholic.by abp metropolita Tadeusz Kondrusiewicz.
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz  jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 20022007 był  arcybiskupem metropolitą moskiewskim
Arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz jest metropolitą mińsko-mohylewskim od 2007 roku. W latach 2002–2007 był arcybiskupem metropolitą moskiewskimFoto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Według Jurija Sańki, rano 14 lipca do kurii mińsko-mohylewskiej przysłano oświadczenie z biura pełnomocnika ds. religii i narodowości, według którego podjęto decyzję o przedłużeniu pozwolenia na służbę duszpasterską trzem polskim księżom.

- Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie sytuacji przez państwo i za to, że mieli chęć, by rozpatrzyć tę sprawę do końca - powiedział.

Dodał, że na razie nie wiadomo, na jak długi okres przedłużono księżom pozwolenie.

Kuria dziękuje wszystkim, którzy zaintersowali się tą sprawą.

13 lipca zwierzchnicy Kościoła katolickiego na Białorusi poinformowali, że władze białoruskie nie przedłużyły pozwolenia na sprawowanie posługi duszpasterskiej trzem księżom z Polski. Białoruś mieli opuścić trzej duchowni: dominikanin Roman Szulc z parafii św. Kazimierza w Mohylewie, franciszkanin Lech Bochenek, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Iwieńcu, a także Jerzy Kotowski z parafii w Kołodziszczach w rejonie mińskim. Metropolita Kondrusiewicz informował, że 11 lipca razem z biskupem wikarym obwodu mohylewskiego Aleksandrem Jaszeuskim spotkał się z pełnomocnikiem ds. religii i narodowości przy Radzie Ministrów Republiki Białoruś, Leanidem Pawłowiczem Huliaką, by wyjaśnić, dlaczego odmówiono trzem wyżej wspomnianym księżom pozwolenia na pełnienie służby. Tamto spotkanie nie przyniosło jednak rezultatu.

Polskich księży na Białorusi dość często spotykają problemy – na przykład zdarzało się już wiele razy, że nie przedłużano im wiz. W zeszłym roku Aleksander Łukaszenka stwierdził, że czasem zajmują się nie tym, czym powinni, a wcześniej pełnomocnik Leanid Huliaka zarzucił im zajmowanie się polityką. W 2013 roku KGB aresztowało duchownego z Kartą Polaka, oskarżając go o "zdradę Białorusi" - duchowny ks. Władysław Łazar spędził w więzieniu około sześciu miesięcy, następnie został zwolniony. Według niezależnych źródeł sprawę przeciw niemu umorzono.

Większość mieszkańców Białorusi to wyznawcy prawosławia. Około 15 procent mieszkańców 9-milionowej Białorusi to według szacunków Kościoła - katolicy.

PolskieRadio.pl/BELAPAN, Catholic.by// agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: rośnie liczba księży kształconych w kraju. Jest ich sześć razy więcej niż u schyłku ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2015 23:00
Na Białorusi maleje liczba księży obcokrajowców i wzrasta ilość duchownych pochodzących z samej Białorusi. Poinformował o tym arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz, zwierzchnik Kościoła katolickiego na Białorusi. U schyłku ZSRR było ich zaledwie 62.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: Kościół katolicki ma nowego biskupa. Jest nim Aleksander Jaszeuski

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2015 21:00
Decyzją papieża Franciszka biskupem został 40-letni salezjanin Aleksander Jaszeuski. Od czerwca będzie on biskupem pomocniczym w Mohylewie.
rozwiń zwiń