Raport Białoruś

Media na Białorusi: korpus reaktora zdeformowany? Runął na ziemię podczas budowy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2016 22:10
Niezależne białoruskie media i komentatorzy zastanawiają się, jakie następstwa będzie mieć "nieprzewidziana sytuacja" na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu na północy kraju.
Audio
  • Poważny incydent na budowie elektrowni atomowej. Niezależne media pytają o konsekwencje. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Miejsce budowy elektrowni atomowej pod Ostrowcem, 180 km od Mińska, w kwietniu 2017 roku
Miejsce budowy elektrowni atomowej pod Ostrowcem, 180 km od Mińska, w kwietniu 2017 roku Foto: PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Jak podają niezależne białoruskie media, 10 lipca doszło tam do upuszczenia korpusu reaktora atomowego, gdy był próbnie podnoszony.

Niezależny portal internetowy TUT.By zwraca uwagę, że korpus reaktora waży ponad 330 ton i nawet upadek z niewielkiej wysokości może spowodować jego poważną deformację.

Z kolei publicysta Waler Karbalewicz zauważa, że białoruskie Ministerstwo Energetyki z ponad dwutygodniowym opóźnieniem przyznało, że coś się wydarzyło na budowie elektrowni atomowej.

- Białoruskie władze zachowują się tak samo, jak władze radzieckie po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu. Wszystko starają się zataić i tylko po tym, gdy o incydencie zacznie się mówić za granicą, chcąc nie chcąc przyznają, że coś się stało - pisze Waler Karbalewicz na swoim blogu.

Budowaną na Białorusi elektrownią atomową szczególnie zaniepokojona jest sąsiednia Litwa. Zakład ma powstać zaledwie 50 kilometrów od Wilna.

"Nieprzewidziana sytuacja"

We wtorek  białoruskie Ministerstwo Energetyki powiadomiło o "nieprzewidzianej sytuacji", do jakiej doszło na budowie elektrowni atomowej w Ostrowcu (biał. Astrawiec), odnosząc się do doniesień o upuszczeniu tam reaktora.

"Nieprzewidziana sytuacja zaistniała na miejscu przechowywania korpusu reaktora białoruskiej elektrowni atomowej podczas przeprowadzania ciężkich prac jego przemieszczania w płaszczyźnie horyzontalnej” – powiadomił przedstawiciel resortu agencję BiełTA, powołując się na generalnego podwykonawcę Atomstrojeksport.

Wcześniej niezależne media białoruskie powiadomiły, że 10 lipca na budowie elektrowni, oddalonej 50 km od Wilna, doszło do „upuszczenia reaktora podczas jego umieszczania w sekcji reaktorów” w ramach próbnego montażu – ważący 330 ton agregat według tych doniesień upadł z wysokości 2-4 metrów.

Ministerstwo podało, że obecnie trwa analizowanie zaistniałej sytuacji.

"Po wszechstronnym zbadaniu przez białoruskich specjalistów informacji dostarczonej przez Atomstrojeksport zostaną podjęte odpowiednie decyzje. Białoruska strona będzie się przy tym kierować przede wszystkim koniecznością bezwzględnego zapewnienia bezpieczeństwa budowanej elektrowni” – oznajmił przedstawiciel resortu.

Rosyjski Atomsprojekt zaprzecza

Atomstrojeksport oświadczył wcześniej, że rozpowszechniana w internecie „informacja o rzekomej nadzwyczajnej sytuacji łączącej się z uszkodzeniem korpusu reaktora nie odpowiada rzeczywistości”. Podwykonawca poinformował, że korpus reaktora znajduje się poza sekcją reaktorów i nie ma przeszkód, by został umieszczony w docelowym miejscu.

Niepokój Litwy: na teren budowy nie są wpuszczani obserwatorzy

Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite zarzuciła we wtorek władzom Białorusi, że uchylają się od odpowiedzi na pytania o bezpieczeństwo i nie chcą wpuścić na teren elektrowni obserwatorów, co budzi zaniepokojenie Wilna.

"Powtarzające się jeden po drugim przypadki awarii świadczą o tym, że nasz niepokój był uzasadniony i dlatego Litwa nadal będzie starać się wraz ze społecznością międzynarodową wpłynąć na to, by spełnienie żądań dotyczących bezpieczeństwa zostało zagwarantowane” – oznajmiła.

Elektrownia atomowa w Ostrowcu będzie się składała z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy do 2400 megawatów. Jej pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2018 roku, a drugi w 2020

IAR/PAP/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Litwa: apel o zakaz kupna energii atomowej od Mińska

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 22:06
Litewscy konserwatyści chcą wprowadzenia ustawowego zakazu kupowania energii elektrycznej z elektrowni atomowej, którą buduje Białoruś w odległości 50 km od Wilna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Litwa: będzie zakaz nabywania energii atomowej z Białorusi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 05:00
Prawie 65 tys. obywateli Litwy poparło społeczny projekt ustawy zakazującej kupowania energii z siłowni atomowej powstającej na Białorusi, tuż przy granicy z Litwą – poinformował w poniedziałek przewodniczący opozycyjnych konserwatystów Gabrielius Landsbergis.
rozwiń zwiń