Raport Białoruś

PE krytykuje Białoruś za brak demokracji i łamanie praw człowieka. W rezolucji ujął się za opozycją i Polakami na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:13
Europosłowie uznali w rezolucji, że postępy na Białorusi na rzecz wartości demokratycznych są niewystarczające– informuje służba prasowa PE. - Białoruś ma nowych więźniów politycznych, opozycja jest prześladowana i stosowana jest kara śmierci – stwierdzono. Ponadto Białoruś nie zajmuje się problemami bezpieczeństwa w elektrowni atomowej w Ostrowcu.
Audio
  • Parlament Europejski zaapelował do władz Białorusi o wprowadzenie demokratycznych reform. Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PE

Posłowie podkreślają, że „od 1994 roku nie odbyły się na Białorusi żadne wolne i uczciwe wybory” oraz, że próby zmian podczas wyborów prezydenckich w 2015 roku i parlamentarnych w 2016 roku były niewystarczające.

Główne sektory gospodarki białoruskiej wciąż są kontrolowane przez państwo, od 2000 roku nie zarejestrowano żadnej nowej partii politycznej, przeciwne stosowane są nowe sposoby prześladowania oraz aresztowania członków opozycji.

Posłowie potępiają politykę białoruskiego rządu, używania sił specjalnych do ingerowania w sprawy społeczeństwa obywatelskiego oraz działania organizacji reprezentujących mniejszości, takich jak Związek Polaków na Białorusi.

W rezolucji wezwano Białoruś do zaprzestania tego typu praktyk oraz podkreślono wsparcie Parlamentu dla prodemokratycznych aspiracji obywateli Białorusi.

Ponadto Parlament wezwał też władze w Mińsku do rehabilitowania więźniów.

Posłowie wezwali też Europejską Służbę Działań Zewnętrznych do „kontynuowania i zwiększania wsparcia dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających na Białorusi i poza jej granicami”.

Na Białorusi nie ma prawdziwych wyborów

Parlament wyraził zaniepokojenie uchybieniami podczas ostatnich wyborów parlamentarnych. Wprowadzone przez władze w Mińsku pozytywne zmiany, są jego zdaniem, niewystarczające.

Posłowie zaapelowali o bezzwłoczne przeprowadzenie reformy prawa wyborczego, zgodnie z zaleceniami międzynarodowych organizacji, oraz poszanowanie zasad demokracji i praw

Poseł Ryszard Czarnecki [PiS] zauważył, że przed Białorusią nie należy zamykać drzwi, równocześnie nie powinno się przechodzić obojętnie wobec łamania zasad demokracji. Trzeba, jak zauważył, zachęcać do wprowadzania reform. Podobnego zdania jest poseł Bogdan Zdrojewski [PO], który widzi pewne postępy poczynione przez władze w Mińsku. Uważa, że należy utrzymać z nimi dialog i krok po kroku wymuszać zmianę sytuacji.

Nie dla kary śmierci

Posłowie wzywają także Białoruś, jedyne państwo w Europie, które wciąż wykonuje karę śmierci, do „przyłączenia się do światowego moratorium na wykonywanie kary śmierci, co byłoby pierwszym krokiem do trwałego zniesienia tej kary”.

Białoruski Sąd Najwyższy potwierdził wykonanie 4 wyroków śmierci w 2016 roku, podkreślają posłowie

Problemy z bezpieczeństwem nuklearnym

Posłowie zaniepokojeni są problemami bezpieczeństwa , jakie niesie ze sobą budowa pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej w Ostrowcu, niespełna 50 kilometrów od stolicy Litwy, Wilna i w pobliżu granicy polskiej. Posłowie wzywają do kontroli międzynarodowej nad tym projektem, w celu zapewnienia, że spełnia on wymagania ochrony środowiska i bezpieczeństwa. Nalegają oni także, aby Komisja Europejska użyła swoich wpływów w celu wywarcia na Białoruś presji, aby ta przeprowadziła w elektrowni atomowej testy w warunkach skrajnych.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia Zapad

Posłowie podkreślili także, że Białoruś bierze udział w operacji militarnej “Zapad”, wspólnie z Rosją. Operacja ta zawiera scenariusze ataku na zachodnich sąsiadów, włącznie z użyciem broni atomowej przeciwko Polsce

Rezolucja została przyjęta 468 głosami za, przy 21 głosach przeciw i 93 wstrzymujących się od głosu.

Posłowie o rezolucji

Wiceszef PE Ryszard Czarnecki [PiS] zauważył, że przed Białorusią nie należy zamykać drzwi, równocześnie nie powinno się przechodzić obojętnie wobec łamania zasad demokracji. Trzeba, jak zauważył, zachęcać do wprowadzania reform. Podobnego zdania jest poseł Bogdan Zdrojewski (PO), szef delegacji PE ds. Białorusi, który widzi pewne postępy poczynione przez władze w Mińsku. Uważa, że należy utrzymać z nimi dialog i krok po kroku wymuszać zmianę sytuacji.

***

komunikaty Parlamentu Europejskiego /IAR /agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś: opozycja odzierana z majątku. ”Jest bezbronna, Zachód nie reaguje na te represje, tak jak na areszty”

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 23:59
Władze masowo praktykują ekonomiczne represje wobec opozycji. Dla działaczy demokratycznych to tragedia – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz Vład Kobec z Białoruskiego Domu w Warszawie, aktywista Europejskiej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: oskarżony ws. protestów próbował podciąć sobie żyły

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 16:59
Proces Uładzimira Kondrusia, oskarżanego o udział w protestach wyborczych na Białorusi w 2010 roku, rozpoczął się w środę w Mińsku. Mężczyzna na znak protestu leżał na podłodze, nie odpowiadał na pytania sędzi i próbował podciąć sobie żyły.
rozwiń zwiń