Raport Białoruś

Mińsk: pokaz filmu o księdzu Popiełuszce w przepełnionym kinie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 07:47
Pokaz filmu "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy" wzbudził niezwykle duże zainteresowanie wśród widzów w Mińsku. Podczas projekcji w sali filmowej miejscowego Muzeum Kina zajęte były wszystkie miejsca siedzące i stojące.  
Audio
  • Wielu widzów na filmie o Jerzym Popiełuszce. W dzieciństwie mówił po białorusku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalne
Jerzy Popiełuszko, zdjęcie archiwalneFoto: Domena publiczna/Wikimedia Commons

Działający na Białorusi Instytut Polski zamierza zorganizować dodatkowy seans filmu. Mateusz Adamski, dyrektor Instytutu, powiedział Polskiemu Radiu, że postać księdza Jerzego Popiełuszki nie jest wystarczająco dobrze znana na Białorusi.

- Film o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce pokazuje nie tylko historię tej niezwykłej postaci, ale także Polski lat 80. i Solidarności – powiedział po projekcji filmu dyrektor Instytutu Polskiego Mateusz Adamski. 

Dążenie do prawdy i zachowania godności - uniwersalne

Zauważył, że przesłanie księdza Jerzego o potrzebie wolności w bezkompromisowym dążeniu do prawdy i niezbywalnej godności człowieka jest uniwersalne dla wszystkich krajów. Przypomniał też miejscowym widzom postać duchownego.

- Ja tu w Muzeum Kina wspomniałem też o tym, że niestety znamy tylko bezpośrednich wykonawców zabójstwa księdza Jerzego. Przez ponad 25 lat wolnej Polski nie udało się ustalić jego politycznych mocodawców - podkreślił dyrektor Instytutu Polskiego.

Zwrócił uwagę, że ksiądz Jerzy Popiełuszko urodził się w miejscowości Okopy na wschodniej Białostocczyźnie i w dzieciństwie posługiwał się podlaską gwarą białoruską. Dla Białorusinów jest to często niespodzianką.

Na zachodniej Białorusi w miasteczku Skidel jest miejsce kultu zamordowanego duchownego. Siedem lat temu do miejscowego kościoła wprowadzono relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. 

Pokaz filmu "Jerzy Popiełuszko. Posłaniec prawdy" odbył się w czwartek wieczorem w Muzeum Historii Kina Białoruskiego w Mińsku.

Adamski powiedział, że dzięki promocji za pośrednictwem sieci społecznościowych i informacji udzielanej wiernym przez proboszcza katolickiego kościoła św. Szymona i Heleny (tzw. Czerwonego Kościoła) Władysława Zawalniuka zainteresowanie filmem było bardzo duże. Niewielka sala muzeum kina przewidziana na kilkadziesiąt osób, jak powiedział Adamski, "przeżyła prawdziwe oblężenie".

- Zaplanujemy w związku z tym powtórną projekcję - zapowiedział. 

Muzeum Historii Kina Białoruskiego w Mińsku jest filią Narodowego Muzeum Historycznego Białorusi. Dokument amerykańskich filmowców Paula G. Henslera i Tony’ego Hainesa z 2013 r. wykorzystuje m.in. materiały archiwalne polskiej telewizji. Pokaz w Mińsku odbył się w języku białoruskim. 

PAP/IAR/agkm 

Czytaj też
białoruś aleś lahwiniec 510 łahwiniec
OMON: "Pobił się on sam, bijąc głową o milicyjnego busa"


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

MSZ wypowiedział umowę z Biełsatem, ostoją wolnej Białorusi. Poinformował o tym podsekretarz stanu Marek Ziółkowski

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 16:02
MSZ wypowiedział umowę z Biełsatem - czytamy w tekście Marka Ziółkowskiego, wiceszefa resortu spraw zagranicznych, odpowiedzialnego za politykę wschodnią, opublikowanym na łamach "Rzeczpospolitej". Tymczasem wczoraj "Press" podał wiadomość, że Biełsat ma fundusze na funkcjonowanie do końca lutego. TV Biełsat jest jedną z ostoi wolnej Białorusi - i kluczowym teraz ośrodkiem walki z propagandą Kremla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łukaszenka niedługo zniknie z Białorusi, Białorusini kochają wolność tak, jak i Polacy"

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 23:59
Jeśli dojdzie do wybuchu społecznego, Aleksandra Łukaszenki nic nie ochroni przed gniewem Białorusinów, którzy mają dość dyktatury ani  przed prorosyjskimi siłami w jego służbach. My proponujemy pokojowe wyjście z sytuacji – dialog i wybory. Mamy okno możliwości -  w związku z sytuacją geopolityczną na wybory zapewne zgodzi się Rosja. Zachód powinien teraz zareagować na represje, zanim nie jest za późno– o tym mówił z portalem PolskieRadio.pl Źmicier Bandarenka z kampanii Europejska Białoruś, były więzień polityczny, dysydent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Białoruś weszła w turbulencje”. Politolog: białoruska władza krok za krokiem kona

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 18:20
Władza na Białorusi jest w martwym punkcie. Ona już dogorywa. Ale w jakim stanie jest obecnie społeczeństwo Białorusi? Odpowiedzialnie można będzie to ocenić po 25 marca – mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio.pl Roman Jakowlewski, jeden z najwybitniejszych niezależnych białoruskich komentatorów politycznych. W jego ocenie – okrągły stół na Białorusi może niestety się nie udać, jeśli władzy nie uda się do tego zmusić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: akcja rozpędzona. Masowe zatrzymania w Mińsku. Setki osób wpychano do więźniarek

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 17:07
Milicja i OMON zatrzymywały masowo wszystkich: grupy ludzi w centrum, dziennikarzy, obrońców praw człowieka, emerytów. Wtargnięto do centrum Wiasny. Zamknięto dostęp do centrum, gdzie miała odbyć się demonstracja z okazji Dnia Wolności. Część Białorusinów udało się spontanicznie sformować kolumnę i tak szli przez Mińsk. Wśród zatrzymanych byli i dziennikarze Biełsatu - znów kilka ekip, portalu Tut.by i innych niezależnych mediów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent: ocena wydarzeń na Białorusi jest jednoznacznie negatywna

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2017 17:00
Z dużym rozczarowaniem przyjąłem to, w jaki sposób władze białoruskie i Aleksander Łukaszenka postępują wobec opozycji - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Słowenii. Dodał, że jest też rozczarowany zachowaniem, wobec Polki, która została aresztowana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Statkiewicz na wolności! "Będą protesty, władza się nie utrzyma, nie ma już pieniędzy"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 19:22
Lider białoruskiej opozycji Mikoła Statkiewicz wezwał swoich zwolenników do kontynuowania protestów- na przykład 1 i 9 maja, w dniu oficjalnych świąt, tak by ludzi znów nie bito i nie chwytano do więzień.  Działacz, o którym nie było wieści od trzech dni, opowiedział, że zamknięto go w więzieniu KGB - i dziś został uwolniony. Kampania na rzecz jego uwolnienia zaangażowała w sieci wiele osób. Jak mówił, w KGB przebywał w charakterze podejrzanego w sprawie kryminalnej, z tego samego paragrafu, za który skazano go wcześniej na 5 lat więzienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mińsk: "Pobił się sam, bijąc głową o milicyjnego busa”. Pobity intelektualista Aleś Łahwiniec dostał 10 dni aresztu

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 23:59
Intelektualista, naukowiec i działacz proeuropejskiej prodemokratycznej partii „Ruch O Wolność” Aleś Łahwiniec, który według rodziny podczas zatrzymania był tak pobity, że dostał wstrząsu mózgu, został skazany na 10 dni aresztu. Do zatrzymania i brutalnego pobicia doszło na oczach dorosłego syna, Antosia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nie będzie Dnia Darmozjada w urodziny Łukaszenki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 15:42
Na Białorusi nie będzie święta darmozjadów społecznych. Petycja skierowana w tej sprawie do parlamentu przez grupę obywateli została odrzucona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Na Białorusi metody KGB na wzór metod sowieckich". Apel europosłów o przemyślenie polityki UE wobec Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 21:28
Ponad 70 europosłów zaapelowało w środę do szefów instytucji UE i szefowej unijnej dyplomacji o "poważne przemyślenie" polityki wobec Białorusi w świetle ostatnich działań białoruskich władz wobec demonstrantów oraz aresztowań dziennikarzy i opozycjonistów. Podpisali się pod nim europosłowie z PiS i PO.
rozwiń zwiń