Raport Białoruś

MSZ Białorusi wezwał na dywanik ambasadora Litwy

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 21:44
Białoruskie MSZ zażądało we wtorek wyjaśnień od ambasadora Litwy w związku z wypowiedzią prezydent Dalii Grybauskaite na antenie litewskiej telewizji LRT. Prezydent Litwy nazwała Białoruś – obok Rosji – zagrożeniem dla państw bałtyckich oraz Polski
Audio
  • Spór Litwy i Białorusi. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Flaga Litwy
Flaga LitwyFoto: coe.int

Mówiąc o zaplanowanych na jesień białorusko-rosyjskich manewrach "Zapad-2017" Grybauskaite użyła określenia "agresywne zabawy skierowane przeciwko Zachodowi". 

"6 czerwca w związku z wypowiedzią prezydent Litwy Dalii Grybauskaite w wywiadzie dla telewizji LRT ambasador Litwy Andrius Pulokas został wezwany do MSZ Białorusi” – poinformował resort dyplomacji w Mińsku na swojej stronie internetowej.

Jak wynika z komunikatu, strona białoruska zażądała wyjaśnień w związku z tym, że prezydent Litwy stwierdziła, iż Białoruś jest zagrożeniem dla państw bałtyckich i Polski.

Wywiad prezydent Litwy

5 czerwca w wywiadzie dla litewskiej telewizji publicznej LRT Grybauskaite określiła sąsiedztwo z Rosją i Białorusią jako „wyzwanie i zagrożenie”. - Estonia, podobnie jak Łotwa, a także Polska, są dla nas bardzo ważne, ponieważ leżą na wschodniej granicy NATO, a wyzwania i zagrożenia są (dla nas – PAP) jednakowe. To Rosja i Białoruś u naszych wschodnich granic. Oczywiście, to także militaryzacja, którą obserwujemy w Kaliningradzie, wykorzystanie terytorium Białorusi do różnych eksperymentów i agresywnych gier, skierowanych przeciwko Zachodowi. Należą do nich także zbliżające się manewry wojskowe (Zapad-2017) – przytacza słowa Grybauskaite białoruski niezależny portal TUT.by.

Wcześniej, pisze TUT.by, Grybauskaite określiła planowane na wrzesień wspólne rosyjsko-białoruskie manewry wojskowe Zapad-2017 jako demonstrację przygotowań do wojny z Zachodem.

MSZ w Mińsku podkreśliło w komunikacie, że słownictwo użyte przez prezydent Litwy, w tym określenie "agresywne gry”, jest obrazą dla Białorusi, która "prowadzi pokojową politykę, wnoszącą realny i uznany wkład w umacnianie bezpieczeństwa w regionie”.

"Takie oświadczenia nie są wygłaszane w celu wzmocnienia bezpieczeństwa w regionie, lecz w celu zwiększenia własnej rozpoznawalności wśród partnerów w NATO i popularności wśród wyborców” – głosi komunikat. MSZ Białorusi przypomina, że od ponad 20 lat działa podpisany przez oba państwa traktat o dobrym sąsiedztwie i współpracy, i dodaje, że "sąsiadów się nie wybiera – daje ich Bóg”.

Resort spraw zagranicznych przypomniał, że Białoruś i Litwa podpisały 20 lat temu Porozumienie o Dobrosąsiedztwie i Przyjaźni.

IAR/PAP/agkm

RAPORT BIAŁORUŚ: INFORMACJE O BIAŁORUSI


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś podwoiła sprzedaż uzbrojenia: eksport broni warty miliard dolarów

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2017 16:55
Białoruś w ciągu ostatnich 5 lat podwoiła sprzedaż broni. W ubiegłym roku eksport białoruskiego uzbrojenia osiągnął wartość 1 miliarda dolarów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MSZ Białorusi w Moskwie: nie zamierzamy odejść od Rosji. Ławrow: będzie wymiana informacji o NATO

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2017 18:08
Szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej zapewnił w poniedziałek w Moskwie po rozmowach z Siergiejem Ławrowem, że jego kraj nie zamierza "odchodzić od Rosji". Szef rosyjskiego MSZ zapowiedział, że Moskwa i Mińsk będą się wymieniać informacjami o kontaktach z NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Główne działania w nocy". Pod polską granicą pod Brześciem ćwiczenia Rosji, Białorusi i Serbii

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 15:38
Ponad 800-1000 żołnierzy z Białorusi, Rosji i Serbii oraz ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego bierze udział w manewrach "Słowiańskie braterstwo-2017”, które rozpoczęły się we wtorek pod Brześciem. Trwają do 15 czerwca. Jak podała ONT, scenariusz zakłada oswobodzenie zakładników i ustanowienie kontroli nad terytorium. Główne działania będą miały miejsce w nocy - podano.
rozwiń zwiń