Raport Białoruś

Resort obrony Rosji: zakończył się pierwszy etap Zapad-2017

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 11:09
Zakończył się pierwszy etap ćwiczeń wojskowych Rosji i Białorusi Zapad-2017 - podało ministerstwo obrony Rosji w oficjalnym komunikacie. W tej fazie ćwiczono dowodzenie siłami podczas ataku umownego przeciwnika i planowanie operacji strategicznych.
Audio
  • Aktywna faza manewów Zapad. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ANURAKE SINGTO-ON/Shutterstock.com

Trwający trzy dni pierwszy etap manewrów zakończył się w sobotę; jak informowano wcześniej, w niedzielę rozpoczyna się aktywna faza ćwiczeń, która potrwa do wtorku.

W komunikacie wydanym w nocy z soboty na niedzielę resort obrony w Moskwie relacjonuje, że w pierwszym etapie ćwiczeń siły powietrzno-kosmiczne armii rosyjskiej ćwiczyły działania związane z osłoną regionu centralnego przed atakiem powietrznym przeciwnika. Przetestowano "kompatybilność i współdziałanie środków rozpoznania, walki radioelektronicznej, obrony przeciwlotnicznej sił zbrojnych Rosji i Białorusi" - głosi oświadczenie.

Na poligonach na terytorium Białorusi, Różańskim i Osipowiczowskim, pododdziały sił zbrojnych obu krajów ćwiczyły odpieranie akcji dywersyjnych i ataków nielegalnych grup zbrojnych.

Te same zadania zostały przećwiczone na poligonach w Rosji: Łużskim (w obwodzie leningradzkim), Prawdinskim (w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim) i Strugi Krasnyje (w obwodzie pskowskim), a także na poligonach morskich rosyjskiej Floty Bałtyckiej.

Uczestniczyły w tych działaniach pododdziały Zachodniego Okręgu Wojskowego sił zbrojnych Rosji, Floty Bałtyckiej, wojsk powietrzno-kosmicznych, powietrzno-desantowych i sił specjalnych.

Ćwiczenia Zapad-2017 mają trwać do 20 września. Według oficjalnych danych, bierze w nich udział łącznie 12,7 tys. żołnierzy Białorusi i Rosji.

W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin ma obserwować przebieg manewrów w obwodzie leningradzkim.

Mimo zapewnień władz w Mińsku i w Moskwie, że scenariusz ćwiczeń jest czysto obronny, wywołują one duże zaniepokojenie wśród sąsiadów Białorusi, zwłaszcza na Ukrainie, która w 2014 r. padła ofiarą rosyjskiej agresji.

Obawy w związku z ćwiczeniami wyrażały także m.in. Litwa i Polska. NATO zapowiedziało, że będzie się "uważnie przyglądać" manewrom.

W sobotę szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel powiedział w wywiadzie dla agencji AP, że manewry te mogą być postrzegane jako "poważne przygotowanie do wielkiej wojny".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP) / agkm

Oficjalne dane o liczebności wojsk Oficjalne dane o liczebności wojsk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Bitwa powietrzno-lądowa na wschodniej flance NATO” jako gra wojenna. Jak Polska powinna odpowiedzieć na potencjalne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:46
To druga już gra wojenna Fundacji Pułaskiego i Fundacji Potomac - tym razem zakłada obronę polskiego terytorium na północnym wschodzie. Jej kontekstem jest coraz bardziej agresywna polityka Rosji i zbrojenia. Testowany ma być m.in. wkład obrony terytorialnej w przeciwdziałanie zagrożeniu. Zaproszono m.in. byłych i obecnych dowódców, urzędników, ekspertów z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojska Rosji na Białorusi. ”Czuję przede wszystkim trwogę, co zrobi Moskwa, wie tylko Putin"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:33
Manewry Zapad są bardzo groźne dla Białorusi, są niebezpieczne i dla naszych sąsiadów – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz prodemokratyczny, Wiaczesław Siwczyk, mieszkaniec Mińska. Działacz apeluje do sąsiadów jego kraju o opracowanie strategii dla demokratycznej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były wiceszef MSZ: nie tylko Zapad 2017 jest groźny. Rosja ćwiczy coraz częściej na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 23:59
Ćwiczenia z wykorzystaniem bardzo licznych oddziałów na terytorium Białorusi zdecydowanie powinny być rozpatrywane jako manewry agresywne, jako ćwiczenie ofensywy. Myślę, że wojskowi zdają sobie z tego sprawę. Są zagrożeniem dla niepodległości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedstawiciel NATO: manewry Zapad-2017 mogą być przygotowaniem do wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 23:59
- Kiedy patrzymy na te ćwiczenia tak jak je przedstawia Rosja, nie ma powodów do niepokoju. Ale kiedy patrzymy na szerszy obraz, musimy się martwić, bo Rosja nie jest transparentna - powiedział agencji AP Szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel.
rozwiń zwiń