Raport Białoruś

Aktywna faza manewrów Zapad 2017. "Dowodzenie wojskowymi zgrupowaniami"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 17:00
Audio
  • Aktywna faza manewów Zapad. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne. Rosyjski czołg podczas ćwiczeń wojskowych
Zdjęcie ilustracyjne. Rosyjski czołg podczas ćwiczeń wojskowych Foto: OlegDoroshin/Shutterstock. com

Trwa już druga tak zwana aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2017.

CZYTAJ TEŻ
za122.jpg
Przedstawiciel NATO: Zapad to może być przygotowanie do wojny

Odbywają się one na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Generał Aleh Biełakonieu, szef sztabu generalnego białoruskiej armii, mówi, że aktywna faza ćwiczeń polega między innymi na dowodzeniu stworzonymi zgrupowaniami wojskowymi.

- Oficerowie mają wysokie kwalifikacje wojskowe i są wszechstronnie przygotowani -mówi generał Biełakonieu. Na Białorusi manewry odbywają się na sześciu poligonach, gdzie ćwiczone jest użycie czołgów oraz wojsk obrony przeciwlotniczej i lotniczych. 

W drugiej fazie ćwiczeń widoczna jest większa aktywność wojsk rosyjskich.

Na Morzu Bałtyckim cztery korwety odparły naloty samolotów wyimaginowanego wroga i przeprowadziły symulację ataku artyleryjskiego na cele morskie i przybrzeżne. W obwodzie leningradzkim myśliwce Su-35 ochraniały loty rosyjskich samolotów dalekiego zasięgu.

- Podczas ćwiczeń dostaliśmy polecenie przebazowania na operacyjne lotnisko Puszkin z dalszym wykonaniem operacyjno-bojowych poleceń. My i samoloty dalekiego zasięgu zadanie wykonaliśmy bardzo dobrze - mówi jeden z pilotów.

W obwodzie kaliningradzkim żołnierze wojsk zmechanizowanych walczą z umownymi jednostkami przeciwnika. 

Do manewrów Zapad 2017 zaangażowanych zostało około 13 tysięcy żołnierzy i niemal 700 jednostek sprzętu wojskowego. 

Odpieranie agresji

Kulminacyjna - tak zwana aktywna - faza rosyjsko-białoruskich manewrów potrwa do zakończenia ćwiczeń, czyli do 20 września. Ma polegać na przećwiczeniu dowodzenia wojskami podczas prowadzenia działań wojennych w trakcie odpierania agresji przeciwko Związkowi Białorusi i Rosji.

Termin rozpoczęcia aktywnej fazy manewrów ma historyczną symbolikę. Ćwiczenia wchodzą w decydującą fazę 17 września - w 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. 

Flota na ćwiczeniach

Wczoraj okręty rosyjskiej Floty Bałtyckiej wzięły udział w rosyjsko-białoruskich manewrach Zapad 2017 na wodach Morzach Bałtyckiego. Jak informuje agencja Interfax, 4 korwety "skutecznie odparły naloty wyimaginowanego wroga" i przeprowadziły symulację ataku artyleryjskiego na cele morskie i przybrzeżne. 

Wcześniej rosyjski resort obrony poinformował o wypłynięciu na wody Morza Bałtyckiego łącznie około 20 okrętów i jednostek pomocniczych. Wśród nich, oprócz korwet, znajdują się także między innymi okręty do zwalczania łodzi podwodnych. 

IAR/agkm

Oficjalne dane o liczebności wojsk Oficjalne dane o liczebności wojsk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

"Bitwa powietrzno-lądowa na wschodniej flance NATO” jako gra wojenna. Jak Polska powinna odpowiedzieć na potencjalne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 12:46
To druga już gra wojenna Fundacji Pułaskiego i Fundacji Potomac - tym razem zakłada obronę polskiego terytorium na północnym wschodzie. Jej kontekstem jest coraz bardziej agresywna polityka Rosji i zbrojenia. Testowany ma być m.in. wkład obrony terytorialnej w przeciwdziałanie zagrożeniu. Zaproszono m.in. byłych i obecnych dowódców, urzędników, ekspertów z różnych krajów Europy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojska Rosji na Białorusi. ”Czuję przede wszystkim trwogę, co zrobi Moskwa, wie tylko Putin"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 20:33
Manewry Zapad są bardzo groźne dla Białorusi, są niebezpieczne i dla naszych sąsiadów – mówi portalowi PolskieRadio.pl działacz prodemokratyczny, Wiaczesław Siwczyk, mieszkaniec Mińska. Działacz apeluje do sąsiadów jego kraju o opracowanie strategii dla demokratycznej Białorusi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były wiceszef MSZ: nie tylko Zapad 2017 jest groźny. Rosja ćwiczy coraz częściej na terytorium Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2017 23:59
Ćwiczenia z wykorzystaniem bardzo licznych oddziałów na terytorium Białorusi zdecydowanie powinny być rozpatrywane jako manewry agresywne, jako ćwiczenie ofensywy. Myślę, że wojskowi zdają sobie z tego sprawę. Są zagrożeniem dla niepodległości Białorusi - powiedział portalowi PolskieRadio.pl były wiceszef MSZ Białorusi, dysydent Andrej Sannikau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedstawiciel NATO: manewry Zapad-2017 mogą być przygotowaniem do wielkiej wojny

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 23:59
- Kiedy patrzymy na te ćwiczenia tak jak je przedstawia Rosja, nie ma powodów do niepokoju. Ale kiedy patrzymy na szerszy obraz, musimy się martwić, bo Rosja nie jest transparentna - powiedział agencji AP Szef Komitetu Wojskowego NATO generał Petr Pavel.
rozwiń zwiń