Białoruś: polski konsulat zasypany wnioskami o wizy

PAP
Agnieszka Kamińska 01.12.2011
Dawna ambasada RP w Mińsku: od 11 czerwca 2012 roku polscy dyplomaci już w niej nie urzędują
Dawna ambasada RP w Mińsku: od 11 czerwca 2012 roku polscy dyplomaci już w niej nie urzędują, foto: arch. flickr/MSZ

Liczba starających się o wizy niemal przekracza nasze możliwości – mówił polski konsul Tomasz Janik. Dyplomata odpowiadał na pytania internautów na czacie online w białoruskim portalu.

Najczęściej zadawano pytania o warunki uzyskania polskiej wizy oraz elektroniczny system przyjmowania wniosków wizowych. Konferencje online odbyła się w środę w redakcji dziennika "Komsomolskaja Prawda".

Janik powiedział, że o wizy stara się bardzo dużo Białorusinów. - (Ich liczba) już przekracza wręcz możliwości obsługi wpływających do nas wizowych ankiet. Codziennie przez konsulat przewija się około 1200 osób – oznajmił.

Konsul zastrzegł, że jest konsulem na Białorusi od 5 października i to był jego pierwszy kontakt z prasą białoruską. Nie spodziewał się aż tylu pytań, ale dodał, że wiele z nich można było przewidzieć.

Wiele pytań dotyczyło elektronicznego systemu przyjmowania wniosków wizowych, który został przez konsulat wprowadzony w październiku ubiegłego roku. Osoby, które chcą uzyskać polską wizę wnioskowały podczas konferencji online, by jeszcze zwiększyć liczbę rozpatrywanych w ten sposób wniosków.

- W tym roku liczba osób, które chciały otrzymać wizę w naszym konsulacie zwiększyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 44 proc. Szczerze mówiąc, nie spodziewaliśmy się tego. System elektroniczny umożliwia codziennie obsłużenie 600 zainteresowanych, o 150 więcej niż w tradycyjny sposób. Zwiększenie tej liczby jest fizycznie niemożliwe - odpowiedział konsul online.

Zaznaczył, że w przyszłym roku konsulat podejmie starania o usprawnienie bazy technicznej, ale jednocześnie należałoby zwiększyć liczbę pracowników rozpatrujących napływające wnioski.

Konsul informował m.in., że od 1 listopada wszyscy obywatele Białorusi mogą składać wnioski wizowe w dowolnym polskim konsulacie na terytorium Białorusi.

Padały też pytania o warunki uzyskania Karty Polaka. Konsul radził, by kontaktować się w tej sprawie telefonicznie lub e-mailem z konsulatem, gdyż każda taka sprawa rozpatrywana jest indywidualnie.

agkm, PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje

Białoruś: zatrzymania opozycjonistów przed szczytem w Mińsku

Milicjanci pojawili się w mieszkaniach niektórych młodzieżowych aktywistów. Znany z przeprowadzania ciekawych happeningów opozycjonista Paweł Winogradow w przeddzień szczytu został skazany na 10 dni aresztu. Niektórych działaczy milicja nadal poszukuje, dlatego się ukrywają.

Politolog z Doniecka: rozmowy o Ukrainie przypominają 1938 rok

Rosja musi zrozumieć, że nie można współpracować z Europą i jednocześnie prowadzić wojny na jej granicach. Oczekiwałbym sankcji przeciw Moskwie, pełnej izolacji tego kraju, odwołania ambasadorów – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Stanisław Fedorczuk, politolog i publicysta z Doniecka.