Raport Białoruś

Pieftieu sprzedał firmę obciążoną unijnymi sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 18:00
Białoruski biznesmen Uładzimir Pieftieu sprzedał należący do niego pakiet kontrolny firmy Biełtecheksport Rosjaninowi, o którym na razie niczego bliżej nie wiadomo.
Pieftieu sprzedał firmę obciążoną unijnymi sankcjami
Foto: Parlament Europejski

O tej sprawie informują białoruskie media niezależne. "Firma Biełtiecheksport potwierdza informację o zmianie właściciela kontrolnego pakietu akcji grupy spółek Biełtiech Holding, w skład której wchodzi Biełtiecheksport. Właścicielem kontrolnego pakietu akcji grupy spółek został rosyjski biznesmen Dmitrij Gurinowicz" - poinformowało źródło w firmie. Jak dodało to źródło, Pieftieu "całkowicie odstąpił od udziału w wyżej wymienionej grupie spółek".
Według Biełtiecheksportu Dmitrij Fiodorowicz Gurinowicz jest absolwentem Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Służby Państwowej przy prezydencie Rosji, jednakże - jak podkreśla białoruskie niezależny portal AFN - jego pełne imię i nazwisko nie figuruje wśród absolwentów tej uczelni.

Pieftieu znalazł się na liście osób niepożądanych w Unii Europejskiej, zaś jego kompanię Biełtecheksport objęły unijne sankcje. Miały one uderzyć w biznesmenów blisko związanych z władzami Białorusi i służyć demokratyzacji kraju.

Opozycyjny portal internetowy "Karta 97" komentuje, że Pieftieu sprzedając pakiet kontrolny akcji firmy Biełtecheksport próbuje uciec przed sankcjami Wspólnoty.

Niezależny ekonomista białoruski Siarhiej Czały sugeruje, że sprzedaż spółki może być próbą wyprowadzenia jej spod sankcji UE. - Sankcje wprowadzano przeciwko samemu Pieftieuowi. Teraz wychodzi na to, że nie jest już właścicielem Biełtiecheksportu. Byłoby logiczne, gdyby aktywa nienależące do Pieftieua nie podlegały wobec tego sankcjom - powiedział Czały niezależnemu portalowi Telegraf.

Biełtiecheksport powstał w 1993 r. jako pierwsze na Białorusi specjalistyczne przedsiębiorstwo działające na międzynarodowym rynku broni i sprzętu wojskowego. Obecnie jest największą w kraju firmą eksportującą i importującą broń. Zajmuje się dostawą, modernizacją i naprawą sprzętu lotniczego, a także wyposażenia wojsk obrony przeciwlotniczej oraz piechoty. Jego fundusz założycielski wynosi 450 mln rubli białoruskich (54 tys. dol.).

PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białorusin z czarnej listy pozwie Unię za sankcje

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2011 14:36
Znany białoruski biznesmen Uładzimir Piefciejeu w sądzie będzie domagał się zniesienia sankcji UE nałożonych na niego osobiście i trzy firmy związane z jego nazwiskiem.
rozwiń zwiń