Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?

IAR
Agnieszka Kamińska 28.08.2012
Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?
foto: svaboda.org

Uładzimir Pieftieu został objęty sankcjami Unii Europejskiej, jako oligarcha wspierający reżim Aleksandra Łukaszenki. Teraz wygrał przed litewskim sądem proces o blokadę jego kont.

Wileński Administracyjny Sąd Okręgowy zaopiniował pozytywnie skargę obywatela Białorusi przeciwko litewskiemu MSZ.

Chodziło o blokadę jego kont w bankowych. Uładzimir Pieftieu, uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Białorusi. zwrócił się do sądu z prośbą o odwołanie decyzji litewskiego MSZ zamrożenia jego osobistych kont bankowych. Blokada kont osób ściśle związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki, jest częścią sankcji gospodarczych, które Unia Europejska zastosowała wobec władz na Białorusi za ich represje w wobec opozycji.

Obecnie litewskie ministerstwo spraw zagranicznych rozważa możliwość zaskarżenia werdyktu Administracyjnego Sądu Okręgowego w Wilnie. Media na Litwie napisały już, że Mińsk wygrał sprawę w Wilnie i że fakt ten po raz kolejny skandalicznie "rozsławi" Litwę w Unii Europejskiej.

Media zasugerowały też, powołując się na anonimowe źródła, że Uładzimir Pieftieu obiecał sędziom milion litów w zamian za "pomoc" w odblokowaniu jego kont bankowych na Litwie. Planujemy kontynuację tematu.

IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najnowsze informacje

Białoruś: zatrzymania opozycjonistów przed szczytem w Mińsku

Milicjanci pojawili się w mieszkaniach niektórych młodzieżowych aktywistów. Znany z przeprowadzania ciekawych happeningów opozycjonista Paweł Winogradow w przeddzień szczytu został skazany na 10 dni aresztu. Niektórych działaczy milicja nadal poszukuje, dlatego się ukrywają.

Politolog z Doniecka: rozmowy o Ukrainie przypominają 1938 rok

Rosja musi zrozumieć, że nie można współpracować z Europą i jednocześnie prowadzić wojny na jej granicach. Oczekiwałbym sankcji przeciw Moskwie, pełnej izolacji tego kraju, odwołania ambasadorów – mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Stanisław Fedorczuk, politolog i publicysta z Doniecka.