Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?

IAR
Agnieszka Kamińska 28.08.2012
Litwa odmrozi konta oligarchy Łukaszenki?
foto: svaboda.org

Uładzimir Pieftieu został objęty sankcjami Unii Europejskiej, jako oligarcha wspierający reżim Aleksandra Łukaszenki. Teraz wygrał przed litewskim sądem proces o blokadę jego kont.

Wileński Administracyjny Sąd Okręgowy zaopiniował pozytywnie skargę obywatela Białorusi przeciwko litewskiemu MSZ.

Chodziło o blokadę jego kont w bankowych. Uładzimir Pieftieu, uważany jest za jednego z najbogatszych obywateli Białorusi. zwrócił się do sądu z prośbą o odwołanie decyzji litewskiego MSZ zamrożenia jego osobistych kont bankowych. Blokada kont osób ściśle związanych z reżimem Aleksandra Łukaszenki, jest częścią sankcji gospodarczych, które Unia Europejska zastosowała wobec władz na Białorusi za ich represje w wobec opozycji.

Obecnie litewskie ministerstwo spraw zagranicznych rozważa możliwość zaskarżenia werdyktu Administracyjnego Sądu Okręgowego w Wilnie. Media na Litwie napisały już, że Mińsk wygrał sprawę w Wilnie i że fakt ten po raz kolejny skandalicznie "rozsławi" Litwę w Unii Europejskiej.

Media zasugerowały też, powołując się na anonimowe źródła, że Uładzimir Pieftieu obiecał sędziom milion litów w zamian za "pomoc" w odblokowaniu jego kont bankowych na Litwie. Planujemy kontynuację tematu.

IAR

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najnowsze informacje

Białoruś: opozycjoniście zaostrzono warunki odbywania kary

Białoruś: opozycjoniście zaostrzono warunki odbywania kary

Białoruski więzień polityczny, były kandydat opozycji na prezydenta Mikoła Statkiewicz, zamknięty obecnie w kolonii karnej, do końca wyroku będzie musiał przebywać w więzieniu, co oznacza zaostrzenie warunków odbywania kary - zdecydowała w poniedziałek sędzia.

Białoruś: od dwóch tygodni nie ma informacji o więźniu politycznym Juriju Rubcowie

Działacz Jurij Rubcow w kolonii karnej wytatuował na swej skórze napis ”Łukaszenko, odejdż”. Po tym wszczęto przeciw niemu sprawę karną, umieszczono go w areszcie śledczym. Opozycjonista na znak protestu na początku kwietnia zaczął głodówkę. Nie wiadomo, w jakim jest stanie obecnie i od dwóch tygodni nie ma o nim żadnych informacji – piszą niezależne media białoruskie.

Media: w Donbasie zginął Białorusin walczący po stronie Rosji

Według prasy w walkach na wschodzie Ukrainy zginął pierwszy Białorusin. Ofiara to wspólnik prorosyjskich oddziałów. Jednak według prasy białoruskiej w Donbasie więcej jest Białorusinów walczących po stronie Ukraińców. Wspomaga ich m.in. były więzień polityczny Aleksandra Łukaszenki.