Najbardziej wzruszające wesele roku na Białorusi. Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka

polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 01.09.2013
Najbardziej wzruszające wesele roku na Białorusi.  Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka
Źmicier Daszkiewicz i Nasta Pałażanka, foto: belsat.eu

Białoruski więzień polityczny Źmicier Daszkiewicz wyszedł na wolność 28 sierpnia, po blisko 3 latach więzienia. Kilka dni później odbyło się jego wesele z białoruską opozycjonistką Nastą Pałażanką.

Państwo młodzi to znani na Białorusi opozycjoniści, są działaczami Młodego Frontu, organizacji opozycyjnej zarejestrowanej w Czechach (na Białorusi nie jest to możliwe). 32-letni Źmicier jest liderem Młodego Frontu,  a 23-letnia Nasta – jego zastępczynią.

Działacze Młodego Frontu są nękani regularnie przez białoruskie władze za swoją aktywność. Daszkiewicz odbył kolejny już wyrok w związku ze swoją działalnością polityczną. Również Nasta Pałażanka była więziona przez KGB, po demonstracji powyborczej w 2010 roku.

Nasta o ślub z uwięzionym w białoruskim więzieniu Źmicierem starała się od czasu, gdy został uwięziony. Na początku stawiano im przeszkody formalne – tłumaczono, że paszport opozycjonisty zaginął, Daszkiewicza przenoszono w międzyczasie z kolonii do kolonii, co utrudniało kontakt z nim. Ostatecznie, po blisko dwóch latach, udało się doprowadzić do ślubu. Pod koniec grudnia 2012 roku Nasta Pałażanka pojechała do kolonii karnej w Grodnie, ślub zawarto, młodym pozwolono na krótkie widzenie. I od tamtego czasu nie pozwolono im na żadne spotkanie.

Teraz, 31 sierpnia, odbyło się właściwe wesele. Uroczystość odbyła się w kościele ewangelickim w Mińsku. Do ołtarza młodych poprowadzili ojcowie: Uładzimir Pałażanka i Wiaczesłau Daszkiewicz. Radio Swaboda przypomniało, że Nasta od 14 roku życia wychowuje się bez matki, a matka Źmiciera umarła dwa lata temu, kiedy jej syn przebywał jeszcze w więzieniu.

W ceremonii uczestniczyło około 150 osób. Pogratulował młodym tymczasowy tymczasowy chargé d’affaires USA Ethan A. Goldrich (USA nie mają swojego ambasadora na Białorusi).  Winszowali białoruscy politycy opozycyjni, dziennikarka Irina Chalip, działacz Paweł Winagradau, żony więźniów politycznych: Natalia Pinczuk, Maryna Adamowicz, żona zaginionego operatora ORT Źmiciera Zawadzkiego, Milana Michałowicz, Swiatłana Kalinkina – wylicza Radio Swaboda.

Wszystkiego najlepszego Młodej Parze!

svaboda.org/agkm

Zdjęcia z wesela zobacz tutaj: Biełsat; Radio Swaboda

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Wideo Biełsatu: Źmicier Daszkiewicz tuż po opuszczeniu więzienia 28 sierpnia 2013 roku:

Komentarze:

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje

Balcerowicz: bez reform Białoruś czeka kryzys

Białoruś czekają kryzys lub poważne reformy, gdyż należy ona do państw, które przeprowadziły najmniej reform rynkowych - ocenił w czwartek prof. Leszek Balcerowicz, który uczestniczył w Mińsku w międzynarodowej konferencji poświęconej transformacji.

Raport ABW: w Polsce aktywni szpiedzy z Rosji i z Białorusi

Szpiedzy koncentrowali się na energetyce i formowaniu polityki wschodniej, a także w polityką zagraniczną w kontekście UE i NATO. Rosjanie skupiali się m.in. na sektorze energetycznym, obserwują prace nad wydobyciem gazu łupkowego i budową elektrowni jądrowej. Białorusini szukali biznesmenów, którzy chcieliby zainwestować w Mińsku i interesowali się kwestiami wojskowymi.

Premier Tusk rozmawiał z Aleksandrem Łukaszenką

Premier Donald Tusk poinformował, że w ostatnich kilkunastu godzinach rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z szefem białoruskiego państwa Aleksandrem Łukaszenką, premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem i szefem KE Jose Barroso.