Raport Białoruś

Białoruś: rafineria w Mozyrzu i BATE na liście do prywatyzacji

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2013 21:20
Białoruska Państwowa Komisja Majątkowa (PKM) ogłosiła plany sprzedaży akcji 85 przedsiębiorstw drogą aukcji i przetargów.
Rafineria w Mozyrze
Rafineria w MozyrzeFoto: mnpz.by

Listę tych firm opublikowano na stronie internetowej PKM - poinformowała w piątek agencja BiełTA.

Na przetargach mają być sprzedane państwowe akcje 33 firm, w tym rafinerii w Mozyrzu (42,76 proc. akcji) oraz Borysowskich Zakładów Samochodowych i Traktorowych Urządzeń Elektrycznych (BATE, 25 proc. akcji).

Umieszczone w spisie przedsiębiorstwa należą obecnie do różnych ministerstw, w tym przemysłu, energetyki, transportu i rolnictwa, a także do koncernu naftowego Biełnieftiechim.

Prawo do nabywania akcji mają osoby fizyczne i prawne, w tym m.in. indywidualni przedsiębiorcy, obywatele innych państw oraz zagraniczne osoby prawne, organizacje międzynarodowe.

- Wnioski potencjalnych inwestorów (nabywców) zgłaszających chęć kupna akcji (udziałów) należących do Republiki Białoruś spółek akcyjnych (handlowych) jako kompleksów majątkowych należy kierować do Państwowej Komisji Majątkowej pocztą - podkreślono w komunikacie na stronie PKM.

Wnioski potencjalnych nabywców ma rozpatrywać komisja, która wyda następnie rekomendacje dotyczące celowości przygotowania projektów odpowiednich decyzji prezydenta Aleksandra Łukaszenki.

Prywatyzacja na Białorusi rozpoczęła się w 1991 r. i objęła od tego czasu 5 tys. przedsiębiorstw. Praktycznie całkowicie zmieniły status własnościowy przedsiębiorstwa z branży usługowej, handlowej, żywnościowej, budowlanej czy przemysłu lekkiego.

Z zamian za kredyty - cenniejsze przedsiębiorstwa
Obecnie w posiadaniu państwa znajduje się około 12 tys. podmiotów prawnych. Państwo jest udziałowcem prawie 2 tys. spółek akcyjnych, przy czym w 75 proc. z nich ma pakiet kontrolny.

Kiedy Fundusz Antykryzysowy Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej (EaWG), tworzonej przez Rosję, Kazachstan i Białoruś, przyznał Białorusi 3 mld dolarów kredytu do wypłacenia w latach 2011-2013, warunkiem była prywatyzacja w tym czasie firm na sumę co najmniej 7,5 mld dolarów.

W 2011 r. Mińsk zaczął spełniać ten wymóg, sprzedając rosyjskiemu Gazpromowi połowę akcji w przedsiębiorstwie przesyłu gazu Biełtransgaz za 2,5 mld dolarów. W 2012 r. Łukaszenka oznajmił jednak, że Białoruś zrezygnowała z opracowania listy przedsiębiorstw do prywatyzacji, gdyż ich pracownicy "bardzo nerwowo na to reagują".

W rezultacie w 2012 r. Białoruś otrzymała ze sprzedaży akcji należących do państwa zaledwie 3,2 mln dol., a w pierwszej połowie bieżącego roku w ogóle nie uzyskała z tego tytułu żadnych środków. Według danych PKM w zeszłym roku zawarto tylko jedną niewielką transakcję prywatyzacyjną - ukraińskiej firmie Motor Sicz sprzedano pakiet kontrolny lotniczych zakładów remontowych w Orszy za 20 mld rubli białoruskich (7,2 mln zł).

PAP/agkm
Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Białoruś chce kupić kolejny terminal w Kłajpedzie na Litwie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2013 18:48
Ambasador Białorusi na Litwie Władimir Drazin poinformował, że firma Belaruskali chce kupić jeszcze jeden terminal w litewskiej Kłajpedzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podwyżki na Białorusi: rośnie kwota bazowa, a więc drożeją mandaty, grzywny i rozwody

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2013 09:51
Białorusinów czekają od 1 października kolejne podwyżki. Drożeje m.in. transport miejski. O jedną trzecią wzrasta kwota bazowa, na podstawie której oblicza się grzywny, opłaty za zawarcie związku małżeńskiego czy miejsce w domu studenckim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: nowy rekord dolara. Co miesiąc rośnie o 100 rubli białoruskich

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:00
Na białoruskiej giełdzie papierów wartościowych i walut dolar osiągnął kurs 9110 rubli białoruskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: 50 procent rocznie na lokacie w rublu białoruskim

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2013 17:30
Banki białoruskie podniosły jeszcze bardziej oprocentowanie depozytów pod koniec ostatniego tygodnia – zauważa agencja BelaPAN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gazprom przeciw monopolowi Rosnieftu na Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:20
Szef koncernu Gazprom Nieft Aleksander Diukow uważa, że nie należy powierzać dostaw ropy naftowej na Białoruś do jednego dostawcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Białoruś: ceny chleba szybują w górę

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2013 14:10
Na Białorusi o 10 procent drożeje chleb. To już druga tak znacząca podwyżka chleba w ciągu ostatnich kilku tygodni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Łukaszenka grozi szefowi rządu więzieniem

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2013 21:59
Aleksander Łukaszenka stwierdził, że za nadwyżki produkcji składowanej w magazynach odpowiada rząd.
rozwiń zwiń