Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 08.04.2011

Habemus papam

  • Jan Paweł II
26 sierpnia 1978 roku następcą papieża Pawła VI zostaje kardynał Albino Luciani.
Karol Wojtyła tuż po tym, jak został wybrany przez konklawe na papieżaKarol Wojtyła tuż po tym, jak został wybrany przez konklawe na papieżaPAP/EPA/ANSA FILES

Aby zaznaczyć ciągłość z pontyfikatem swoich poprzedników Luciani przyjmuje podwójne imię Jan Paweł.

Po 33 dniach od objęcia urzędu papież umiera na atak serca. Kardynałowie znowu muszą dokonać wyboru. Decyzja konklawe zostaje ogłoszona 16 października 1978 roku. Po raz pierwszy od 455 lat na biskupa Rzymu nie zostaje wybrany Włoch.

- Kiedy padło nazwisko Karola Wojtyły na Palcu Świętego Piotra nikt nie domyślał się nawet z jakiego kraju on może być - mówi kardynał Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego.

- To był moment, kiedy po latach takiej poprawnej ciszy na temat papiestwa zaczęto tam w Skandynawii mówić o papieżu – opowiada siostra Urszula Kazłowska, która wówczas pracowała w Finlandii.

Wybór Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową był również dużym zaskoczeniem dla Polaków. .- Gdyby nie było Jana Pawła II to nie byłoby mojego kapłaństwa, biskupstwa, mojego chrześcijaństwa w takim kształcie jakie ono jest – mówi biskup Piotr Libera, który w chwili wyboru Wojtyły na papieża od dwóch lat był kapłanem.

(mb)

Aby wysłuchać wspomnień , wystarczy wybrać "Jan Paweł II " w ramce "Posłuchaj" po prawej stronie.

"Sygnały Dnia" można słuchać codziennie od godz. 6.00.

Od 30 marca, na miesiąc przed uroczystościami beatyfikacyjnymi, Program 1 Polskiego Radia przypomni cykl audycji "Drogi do świętości” – poświęcony życiu Karola Wojtyły.

Codziennie (od poniedziałku do piątku) w "Sygnałach Dnia” przed godz. 8.00 emitowane są 3-minutowe audycje "Jan Paweł II – Droga do świętości”.

Każdy z odcinków, opowiadających o życiu Jana Pawła II, składa się z narracji przeplatanej dźwiękami archiwalnymi.

Tematami kolejnych odsłon życia papieża są: dzieciństwo, udział w teatrze rapsodycznym, praca w kamieniołomach i studia polonistyczne, przyjaźń z karmelitami, studia w tajnym seminarium, święcenia i pierwsza parafia w Niegowici, parafia w Nowej Hucie, wykładowca KUL, duszpasterstwo młodzieży, w tym spływy kajakowe, biskup i kardynał, udział w Soborze Watykańskim, Konklawe, pierwsza pielgrzymka do Meksyku, pierwsza pielgrzymka do Polski, zamach, druga pielgrzymka do Polski, wizyta w synagodze, spotkanie ekumeniczne w Asyżu, pielgrzymka do Polski (1987), papież i młodzież (Dni Młodzieży), pielgrzymka do Polski (1991), papież i kobiety (m.in. list z 1995 roku), pielgrzymka do Polski (1997), pielgrzymka do Polski (1999), pielgrzymka do Ziemi Świętej, ostatnia pielgrzymka do Polski, papież i chorzy (w tym podejście do własnej choroby), śmierć papieża i proces beatyfikacyjny.

Z archiwum Radia