Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 30.03.2011

Spotkania papieża z Ojczyzną

Papież Polak dziewięć razy przybywał do ojczyzny, ostatni raz w 2002 roku. Jego wizyty rozpalały serca i budziły umysły.
II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec Święty wygłasza homilię podczas wieczornych nieszporów maryjnych. Góra Świętej Anny, 21.06.1983II pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski. Ojciec Święty wygłasza homilię podczas wieczornych nieszporów maryjnych. Góra Świętej Anny, 21.06.1983PAP/Grzegorz Rogiński

Każda z pielgrzymek niosła ze sobą wzniosłe wydarzenia, jak modlitwa do Ducha Świętego w Warszawie, wizyta w parlamencie, czy wielkie msze beatyfikacyjne.
Były też osobiste spotkania z chorymi, spontaniczne dialogi z młodzieżą i przelot papieskim helikopterem nad ukochanymi Tatrami.
Historyczne znaczenie miała pierwsza pielgrzymka w 1979 roku. Biskup Rzymu pierwszy raz odwiedził Polskę w jej tysiącletnich dziejach. Była to zarazem pierwsza wizyta głowy Kościoła rzymsko-katolickiego w kraju rządzonym przez komunistów. Wtedy to na Placu Zwycięstwa w Warszawie padły znamienne słowa papieża.

Papież, który odegrał ogromną rolę w obaleniu komunizmu w Europie, od początku pontyfikatu miał głębokie przeświadczenie o swojej misji w Kościele powszechnym, jak i wobec własnej ojczyzny.
W Gnieźnie, uważanym za kolebkę polskiego państwa, w 1979 roku, Jan Paweł II mówił o papieżu Słowianinie, który ma odsłonić jedność Europy.

Podczas pielgrzymek do ojczyzny Jan Paweł II zwracał uwagę na wartości, budził ducha w rodakach. W 1983 roku, dwa lata po wprowadzeniu stanu wojennego papież przypomniał w Katowicach, że prawa człowieka mają pierwszeństwo przed kapitałem i produkcją.
Równocześnie Ojciec Święty wskazał na konieczność rzetelnej pracy i moralnej odnowy narodu.

Do najważniejszych wydarzeń spośród ośmiu papieskich pielgrzymek należało spotkanie papieża z parlamentarzystami w 1999 roku. Przemawiając po raz pierwszy w historii w parlamencie narodowym, Jan Paweł II przestrzegał przed nadużywaniem władzy i korupcją, która "jest zagrożeniem dla demokracji".
Ojciec Święty zwrócił się też bezpośrednio do parlamentarzystów.

Na Kongresie Eucharystycznym we Wrocławiu w 1997 roku papież powiedział, że ekumenizm w Kościele to więcej niż wzajemna tolerancja i akceptacja, to jedność powodowana wewnętrznym pragnieniem każdego człowieka.

Jan Paweł II mówił o potrzebie ładu moralnego, dzięki któremu każdy człowiek może realizować swoje powołanie i być spełnionym. Podczas pielgrzymki do Polski w 1991 roku modlił się o to, by rodacy potrafili odpowiedzialnie korzystać z wolności.

Szczególnym celem papieskich pielgrzymek do ojczyzny były Wadowice, rodzinne miasto Ojca Świętego.
Podczas najdłuższej wizyty w Polsce w 1999 roku, w Wadowicach, wielki entuzjazm wywołało wyznanie papieża: "Zawsze wracam tu z poczuciem, że jestem oczekiwany, jak w rodzinnym domu".

W 1979 roku na krakowskich Błoniach papież pozostawił rodakom specjalne przesłanie. Po pięciu latach od śmierci Jana Pawła II, tak bardzo aktualne pozostają jego słowa:

Na zakończenie ostatniej pielgrzymki do Polski w 2002 roku Jan Paweł II zawierzył ojczyznę Bożemu Miłosierdziu. Żegnając się w podkrakowskich Balicach Ojciec Święty powiedział: "Żal odjeżdżać..."

IAR

Z archiwum Radia