Kultura

Żydzi w legionach Piłsudskiego

- Żydzi walczyli na różnych frontach I wojny światowej. Ten okres zaważył na późniejszych relacjach polsko-żydowskich, zarówno sojuszach, jak też animozjach - podkreślała Katarzyna Nowakowska-Sito, Zastępca Dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich, oprowadzając Pawła Siwka po wystawie "Żyd, Polak, legionista 1914-1920".

Arcydzieło Scipione Pulzone w ramach przeprosin

Choć Scipione Pulzone nie jest malarzem bardzo znanym, to na jego dziełach wzorowały się rzesze artystów. Z tym samym zaangażowaniem malował biblijne sceny i portrety możnych, a sława jego obrazów dotarła do obu Ameryk i Afryki.

Wideorelacje

Muzyka

Rafał Łuszczewski i latynoskie czucie Chopina

- Mimo znacznie słabszego niż w Europie dostępu do muzycznej edukacji, mieszkańcy Ameryki Południowej znakomicie czują muzykę Fryderyka Chopina i wykonują ją z ogromnym entuzjazmem - mówił w "Notatniku Dwójki" pianista Rafał Łuszczewski.

Eugeniusz Rudnik - człowiek, który wziął dźwięk do ręki

W "Poranku Dwójki" rozmawialiśmy o filmie "15 stron świata”, którego bohaterem jest pionier polskiej muzyki eksperymentalnej. Dokument Zuzanny Solakiewicz będzie miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno; zaprezentowany zostanie też na Nowych Horyzontach we Wrocławiu.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Z Bośni do Rząsin i zwycięstwa w Kazimierzu. Historia Feliksy Cierlik

Śpiewaczka Feliksa Cierlik pochodzi z grupy polskich reemigrantów z Bośni. Jej rodzice wywodzili się z terenów Lubelszczyzny (matka) i Podola (ojciec). Po II wojnie zamieszkała w Rząsinach na Dolnym Śląsku, a śpiew towarzyszy jej przez całe życie. W tym roku wygrała I nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

  Czytamy w Dwójce

  Bądź z nami w kontakcie:

  06:00 - 09:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Gość poranka

  Płyta na lato

  Ingolf Wunder między Czajkowskim i Chopinem

  Tym razem do wygrania płyta, na której Ingolf Wunder prezentuje dwa z najsłynniejszych koncertów fortepianowych: Koncert e-moll Fryderyka Chopina i Koncert b-moll Piotra Czajkowskiego, nagrane na żywo podczas Festiwalu Białych Nocy w Petersburgu w roku 2012.

  25 lat wolnej Polski

  serwis specjalny o I wojnie światowej

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Teatr ciemniejących zdań

  Nie, w tych dwudziestu drobinach, pełnych starych ciał, starych głosów, starych twarzy i gestów starych, nie ma żadnej skargi, żadnego przerażenia, nawet miligrama łzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  25.07, godz. 5.00-6.00, emisja DAB+, RTCN Katowice/Kosztowy (209,936MHz)