Mokotowskie Hospicjum św. Krzyża przywraca wiarę w człowieka

- W starym, sypiącym się baraku udało nam się stworzyć szpital z prawdziwego zdarzenia. To miejsce, w którym pomoc znajdują chorzy znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji materialnej - mówiła w Dwójce Magdalena Hozer-Chachulska, założycielska warszawskiego hospicjum.

Kultura

Fabio Biondi: czuję się krakowianinem

– Polska jest jednym z najbardziej chłonnych i najbardziej urozmaiconych rynków w zakresie repertuaru barokowego. Jest obecnie na pierwszym miejscu na świecie, jeśli chodzi o odbiór tej muzyki – mówił w Dwójce włoski skrzypek i dyrygent, jeden z pionierów gry na instrumentach historycznych.

Leszek Engelking: interesuje mnie zabawa z językiem

- Pracując nad każdym tekstem przywiązuję wagę do kompozycji - opowiadał w Dwójce poeta Leszek Engelking. - Staram się też, żeby moje książki i moje wiersze były tematycznie jednorodne. I żeby nie zabrakło w nich zabawy z językiem. Bo dzieło literackie pozbawione humoru jest nie do zniesienia.

Ksiądz Tomasz Halik – nie tyle teolog, ile "teofil"

– Ksiądz Tomasz Halik twierdzi, że nie uprawia systematycznie nauki o Bogu, lecz po prostu szczerze go kocha i stara się zrozumieć istotę tej miłości – mówił w Dwójce poeta Wojciech Bonowicz, tłumacząc fenomen popularności pisarstwa czeskiego filozofa.

Wideorelacje

Muzyka

Fenomen muzyki pasyjnej. Festiwale zamiast mszy

- Festiwale w tej chwili pełnią funkcję zastępczego zgromadzenia sakralnego. Ich repertuar ma jednak kłopoty z dotarciem do struktur kościelnych, do liturgii - mówił w Dwójce dr Tomasz Jeż z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – o kulturze mieszkańców dawnej Puszczy Sandomierskiej opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan.

  Czytamy w Dwójce

  Adam Ferency odczytuje "Spis cudzołożnic"

  Od środy 9 kwietnia w cyklu "Słynne powieści" znakomity aktor czyta jedną z najsłynniejszych powieści Jerzego Pilcha. Zapraszamy słuchaczy na niezwykłą wycieczkę po Krakowie oraz absurdach polskiej historii i dogorywającego komunizmu.

  Jan Karski o polskim Podziemiu

  "Tajne państwo. Opowieść o polskim Podziemiu" to niezwykły dokument wojennych doświadczeń słynnego emisariusza, spisany jeszcze w 1944 roku. Fragmenty książki Jana Karskiego czyta w Dwójce Marcin Bosak.

  Bądź z nami w kontakcie:

  06:00 - 09:00Poranek DwójkiSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Archiwalnia

  25 lat wolnej Polski

  pieśni niepokornych

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Pułkownik Nicolas Marquez

  Klata, Zadara, Kleczewska, Garbaczewski, Strzępka, Demirski i tylu, tylu innych artystów teatru... Czemu los się nie zlitował nad nami? Czemu pułkownik Nicolas Marquez nie był dziadkiem żadnego z nich?