Kultura

Nowa klasyka teatru w Łodzi

Nowa klasyka teatru w Łodzi

"Boska komedia", "Raj", "Kosmos" - to niektóre ze spektakli łódzkiego festiwalu teatralnego "Nowa klasyka Europy", o którym opowiedzieliśmy w audycji "Wybieram Dwójkę". Impreza odbywa się od 24 października do 21 listopada.

Eksperyment w medycynie? Jest w interesie pacjenta

Eksperyment w medycynie? "Jest w interesie pacjenta"

– Każdy z nas oczekuje, że lekarz będzie leczył zgodnie z najlepszą możliwą wiedzą. A że nie wiemy wszystkiego, jest niejako konieczne przeprowadzenie eksperymentu – mówił w Dwójkowej dyskusji o problemach etycznych w medycynie dr hab. Lesław Niebrój.

Muzyka

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

Chicago Symphony Orchestra. Najlepsza blacha na świecie?

- Popis instrumentów dętych w "Ognistym ptaku" Strawińskiego był czymś oszałamiającym - mówiła w Dwójce Róża Światczyńska, która razem z Adamem Suprynowiczem zrecenzowała poniedziałkowy (20.10) koncert Chicago Symphony Orchestra w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

Magia huculska. Podobne powoduje podobne

- Podstawy magicznego myślenia Hucułów opierają się na dwóch zasadach. Pierwsza zakłada, że skutek podobny jest do przyczyny. Według drugiej rzeczy, które kiedyś pozostawały ze sobą w styczności, nadal na siebie działają - mówiła w Dwójce etnografka dr Urszula Janicka-Krzywda.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Bądź z nami w kontakcie:

  09:00 - 12:00Dawno, niedawno Słuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Wiadomości

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Bawić się jak dzieci

  Bawić się jak dzieci

  W "Wałkoniach" kelner Antonio, przyglądając się chmurom sunącym nad miasto, słucha bezszelestnego czasu. Niech słucha. Niech patrzy. Trzeba zostawić go w spokoju. Tylko tyle. I trzeba patrzeć, jak patrzy. I bawić się, patrząc, jak patrzy.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  24.10, godz. 11.00 -13.00, RTON Wrocław/Żórawina (87,7 MHz), DAB+ (225,648MHz)

  23.10, godz. 12.00-15.00, DAB+ (216,92 MHz)