Piotr Czajkowski pierwszorzędny kompozytor drugorzędny?

Piotr Czajkowski – pierwszorzędny kompozytor drugorzędny?

O rosyjskim kompozytorze wiemy niby wszystko: że nie był nowatorem i że zdarzało mu się pisać pod publiczkę, co w żadnym stopniu nie umniejsza jego kunsztu w dziedzinie melodyki i instrumentacji. Wciąż jednak nie ma zgody w jednej kwestii: geniusz czy grafoman?

Kultura

Gdyby nie wojna, byłby grafikiem. Nieznany talent Baczyńskiego

Gdyby nie wojna, byłby grafikiem. Nieznany talent Baczyńskiego

– Poeta dbał o liternictwo nawet w rękopisach. Widzimy tam niezwykłe nowatorstwo w tej dziedzinie. To przecież ten rodzaj grafiki, która dziś zdobi publikacje książkowe – mówiła w Dwójce Anna Romaniuk, kierownik działu rękopisów Biblioteki Narodowej.

Jeziorek w radiu. Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

"Jeziorek w radiu!". Wspomnienia o Janie Nowaku-Jeziorańskim

- Do 1989 roku uważał się za żołnierza, bo choć wojna się skończyła, to nadal walczyliśmy o niepodległość i sądził, że wszystko musi być podporządkowane temu celowi - opowiadał o Janie Nowaku-Jeziorańskim Jacek Taylor, prawnik, kierownik Fundacji im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Pisarz jako towar najlepszy

Pisarz jako towar najlepszy

Czy współcześnie sprzedaje się raczej książki, czy – ich autorów? W Dwójce rozmawialiśmy o tym, jak ważną częścią pracy pisarza stała się dziś praca nad wizerunkiem.

Muzyka

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Jak Karol Szymanowski przekroczył żelazną kurtynę

Zakończona właśnie praca nad wydaniem źródłowo-krytycznym dzieł polskiego klasyka rozpoczęła się dwa miesiące po śmierci kompozytora, gdy powstało Towarzystwo Karola Szymanowskiego. W kolejnych dekadach w pozyskanie z Zachodu rękopisów zaangażować musiały się najwyższe władze PRL.

Co zrobiły muzyce tranzystory?

Co zrobiły muzyce tranzystory?

Tej jesieni mija 60 lat od wprowadzenia na rynek pierwszego przenośnego radia tranzystorowego Regency TR-1. Z tej okazji w audycji "O wszystkim z kulturą" zastanawialiśmy się między innymi, czy ilość i szybkość są ważniejsze niż jakość...

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dolny Śląsk, jakiego Oskar Kolberg sobie nawet nie wyobrażał

Dolny Śląsk, jakiego Oskar Kolberg sobie nawet nie wyobrażał

Słynny pionier nie poświęcił temu regionowi Polski zbyt wiele uwagi. O Wrocławiu i jego okolicach napomknął tylko w tomie poświęconym Śląskowi. Tę zaległość postanowiło nadrobić w roku jubileuszowym Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Z pomocą kamery...

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Taniec Koperwasów Bernarda Nowaka

  "Taniec Koperwasów" Bernarda Nowaka

  Fragmenty powieści przedstawiającej sugestywny obraz dorastania młodego chłopca wpisany w burzliwe losy ziem, zwanych po wojnie "odzyskanymi" czytał w Dwójce Łukasz Lewandowski.

  Bądź z nami w kontakcie:

  16:00 - 18:00Wybieram DwójkęSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Przegląd prasy europejskiej

  Prix Italia 2014

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony radiowym Oscarem

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

  Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Z twórcami reportażu "Chcę więcej" oraz jego bohaterem - wiolonczelistą Dominikiem Połońskim - spotkaliśmy się w czwartek, 16 października w Studiu PR im. Władysława Szpilmana.

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Ogrody Papieru i Słów

  Ogrody Papieru i Słów

  Jana Kotta - który niechaj się na wysokościach bawi w swoje setne urodziny – nie ma od lat. Ilu z tych, co dziś robią teatr, czyta napisane przezeń portrety istoty teatru - podobizny czystości Nõ, Bunraku, Kabuki? Palców ręki za dużo, by zliczyć.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  21.10, godz. 13.00 -17.00, Duszniki Zdrój (96,8 MHz)