Kultura

Opowieści po zmroku nominowane w 8. edycji Plebiscytu MediaTory

"Opowieści po zmroku" nominowane w 8. edycji Plebiscytu MediaTory

Nasza poniedziałkowa audycja ma szansę otrzymać nagrodę przyznawaną przez studentów dziennikarstwa, którzy już po raz 8. nominowali najlepszych, według nich, dziennikarzy, reportaże i audycje radiowe. Ostatecznego wyboru dokona ponad 10 tysięcy uprawnionych do głosowania żaków z 20 uczelni wyższych z całej Polski.

Pierwsza woda po Kisielu. Opowieść Jerzego Kisielewskiego

"Pierwsza woda po Kisielu". Opowieść Jerzego Kisielewskiego

W piątkowej audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z dziennikarzem Jerzym Kisielewskim, który opublikował właśnie tom wspomnień o swojej rodzinie, a przede wszystkim o słynnym ojcu - dziennikarzu, pisarzu, kompozytorze i pośle na sejm PRL Stefanie Kisielewskim.

Co czeka chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

Co czeka chrześcijan na Bliskim Wschodzie?

- Prześladowania na tle religijnym to stały element relacji chrześcijańsko-islamskich w tym rejonie świata. Dobrze, że zaczęliśmy o tym mówić - podkreślił w Dwójce Krzysztof Gołębiowski z działu zagranicznego Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Wideorelacje

Muzyka

Nowe szaty filharmonii, czyli jak pozyskać młodych słuchaczy

Nowe szaty filharmonii, czyli jak pozyskać młodych słuchaczy

- Filharmonia do pewnego momentu była kojarzona z burżuazją, potem z establishmentem peerelowskim, co dziś ciąży tej instytucji. Żeby pozbyć się tego bagażu, trzeba zmienić sposób podejścia do publiczności i zejść z piedestału - radziła krytyk muzyczny Dorota Kozińska.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

Dzięki szkołom tradycji wraca życie do wiejskich remiz

- Idea jest taka, że skoro bierzemy skądś muzykę, to próbujemy również ożywić miejsce, w którym żyją ludowi śpiewacy, tancerze, muzycy. To od nich czerpiemy wiedzę - o pomysłach na ożywienia kultury tradycyjnej opowiadał skrzypek Janusz Prusinowski.

Skrzyżowanie Kultur: ciało jako instrument uniwersalny

Skrzyżowanie Kultur: ciało jako instrument uniwersalny

- Zaskoczyła nas muzykalność Polaków. Nie wiem tylko, czy to kwestia edukacji, czy wrodzonych talentów - zachwalał uczestników prowadzonych przez siebie warsztatów Giba Alves, członek brazylijskiego zespołu Barbatuques. Na Skrzyżowany Kultur można było się nauczyć, jak uczynić wszechstronny instrument z własnego ciała.

  Czytamy w Dwójce

  Lewa wolna Mackiewicza. Posłuchaj

  "Lewa wolna" Mackiewicza. Posłuchaj!

  W epickiej formie przeplata się w tej książce ogólny plan historycznych wydarzeń 1920 r. z indywidualnym spojrzeniem żołnierzy walczących przeciw bolszewikom. Znakomitą powieść Józefa Mackiewicza czyta w Dwójce Jerzy Radziwiłowicz.

  Głosy Pamano w ustach Mariusza Bonaszewskiego

  "Głosy Pamano" w ustach Mariusza Bonaszewskiego

  Jaume Cabré, autor bestsellera "Wyznaję", przenosi czytelników do niewielkiej Toreny, przez którą przetaczają się historyczne burze. "Głosy Pamano" w nadchodzącym tygodniu w cyklu "To się czyta".

  Bądź z nami w kontakcie:

  02:00 - 06:00Muzyczna Noc EuroradiaSłuchaj na żywo
  Oglądaj na żywo
  Wkrótce: Poranek Dwójki

  Prix Italia 2014

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony radiowym Oscarem

  Reportaż Bartosza Panka nagrodzony "radiowym Oscarem"

  Bartosz Panek otrzymał nagrodę 66. Prix Italia, najbardziej prestiżowego konkursu dla twórców radiowych i telewizyjnych. Zdaniem jury jego reportaż "Chcę więcej" to nie tylko ujmująca historia, lecz także najlepsza realizacja dźwiękowa w tym roku.

  serwis specjalny wrzesień39

  25 lat wolnej Polski

  Paweł Głowacki: Odpowiedzi

  Krótko

  Krótko

  Cokolwiek ktokolwiek opowie sobie na kanwie pantomimicznych obrazów "Chóru Sierot” Jerzego Zonia – i tak odnajdzie na ich dnie jeden cień. Brak pocieszenia. Brak złudzeń, że pocieszenie pomaga.

  Informacje techniczne

  Planowane przerwy w nadawaniu Programu 2 Polskiego Radia:

  30.09, godz. 10.00-17.00, RTCN Zielona Góra/Jemiołów (89,9 MHz)