"Światełko dla żołnierzy AK". Hołd z okazji rocznicy

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 12:44
We wtorek (12.02) w ramach akcji "Światełko dla żołnierzy AK" w 150 miejscach pamięci w Warszawie harcerze zapalą symboliczne znicze. Tego właśnie dnia mija 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej.
Audio
  • 75. rocznica utworzenia Armii Krajowej (Sygnały dnia/Jedynka)
P.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C) podczas inauguracji akcji Światełko dla Armii Krajowej przy tablicy upamiętniającej Akcję pod Arsenałem przy ul. Długiej w Warszawie
P.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk (C) podczas inauguracji akcji "Światełko dla Armii Krajowej" przy tablicy upamiętniającej Akcję pod Arsenałem przy ul. Długiej w WarszawieFoto: Tomasz Gzell/PAP

Jak uważa Waldemar Grabowski z Biura Badań Historycznych IPN, za faktyczny początek Armii Krajowej może uznać już nawet listopad 1939 roku. - Pod koniec oblężenia Warszawy, gdy zapadła już decyzja o kapitulacji stolicy, wojskowi oraz osoby cywilne zaangażowane w obronę miasta podjęły decyzję o kontynuowaniu działalności zmierzającej do odzyskania niepodległości już w formie konspiracyjnej - tłumaczy historyk.

Czytaj także
powstanie.jpg
Serwis specjalny o Powstaniu Warszawskim

AK była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną w Europie i jednym z trzech filarów podziemnego Państwa Polskiego w czasie II wojny światowej. Jej celem była walka z niemieckim okupantem i przygotowywanie się do wielkiego powstania, które ostatecznie nie nadeszło. W szczytowym momencie, latem 1944 roku, Armia Krajowa liczyła 380 tysięcy żołnierzy.

Do stycznia 1945 roku, gdy rozwiązano Armię Krajową, w walkach zginęło 100 tysięcy jej żołnierzy, a około 50 tysięcy zostało uwięzionych w ZSRR. Po II wojnie światowej członkowie AK byli prześladowani i szykanowani przez komunistyczne władze PRL. Wielu żołnierzy zostało niesprawiedliwie skazanych, w tym także na karę śmierci.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Przygotował: Łukasz Rydzewski

Data emisji: 14.02.2017

Godzina emisji: 6.32

pg/mg

Czytaj także

"Zdrajca czy bohater" – reportaż Jolanty Rudnik

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2016 12:05
Bronisław "Sokół" Klimczak był przedwojennym oficerem kontrwywiadu wojskowego, więźniem obozów koncentracyjnych i żołnierzem AK. W 1950 stanął przed Rejonowym Sadem Wojskowym w Szczecinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawdziwy partyzant". Życie z piętnem bandyty

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 12:00
Bronisław Karwowski działał w konspiracji 10 lat. Od stycznia 1942 roku był w AK okręgu łomżyńskiego. Po rozwiązaniu AK wstąpił do Narodowego Zjednoczenia Wojskowego.
rozwiń zwiń