Zdrowie w twoich rękach. "Decyduje edukacja, świadomość"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 07:48
- Ważny jest zdrowy styl życia. Kluczowe w kwestii zdrowia populacji są wykształcenie, warunki sprzyjające zdrowiu, świadomość zdrowotna - mówił gość Jedynki prof. Mirosław Wysocki. Jak stwierdził, decydująca okazała się demokracja, długość życia od 1989 roku wzrosła o około 7 lat.
Audio
  • Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. dr hab. Mirosław Wysocki o zdrowiu Polaków (Jedynka/Sygnały dnia)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł 16 lutego zaprezentował raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny pt. "Sytuacja zdrowotna ludności polskiej i jej uwarunkowania". 

Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny prof. Mirosław Wysocki, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego, informował w Jedynce, że jest to raport dostępny na stronie internetowej instytutu i w formie książkowej, ma też skondensowane wnioski - skrót treści. Powiedział, że przygotowywano podobne opracowanie od 1977 roku, jednak za PRL trafiało ono do szuflady i dopiero w latach 90. zaczęli na nie zwracać uwagę decydenci.

Dłużej żyjemy!

- Mamy 38 milionów ludności, rocznie 400 tysięcy zgonów, nieco mniej urodzeń - mówił gość Jedynki. Jak stwierdził, sukcesem jest to, że od 1990 roku do 2016 odnotowaliśmy wyjątkowo duży spadek umieralności niemowląt. Mamy 4 zgony na 1000 żywych urodzonych, w czasie upadku PRL było to 16 dzieci.

Długość życia wzrosła o 7-8 lat. Obecnie to 82 lata dla kobiet i 74 dla mężczyzn. Jeśli chodzi o unijną średnią, jeszcze trochę nam brakuje.

- Ludzie zmienili styl życia, zdrowie w części jest w naszych rękach. Wbrew temu co myślimy potocznie, to nie medycyna naprawcza wpływa na te czynniki. Decydujące w kwestii zdrowia populacji są właściwe demokracji wykształcenie, warunki sprzyjające zdrowiu, świadomość zdrowotna - tak tłumaczył te zmiany gość Jedynki.

Cukrzyca, otyłość, papierosy, alkohol

Gość Jedynki mówił, że 60 procent dorosłych ludzi w pewnym wieku ma nadwagę lub otyłość. Problemem są papierosy i spożycie mocnych alkoholi.

Wiele osób choruje na cukrzycę. - Mamy około 3 milionów cukrzyków, z czego około kilkuset tysięcy nie wie o tym, że są chorzy, to jest cukrzyca typu II, związana z otyłością. - Trzeba to wcześnie wykrywać, chudnąć, zażywać ruchu, są skuteczne leki doustne - mówił. Jak zaznaczył, jest i typ I cukrzycy, to kilkaset tysięcy ludzi, często młodych, którzy leczeni są insuliną często całe życie. - Jeśli przestrzegają zaleceń, mierzą glikemię, sami sobie są lekarzem, to mogą żyć tak długo jak ludzie zdrowi – mówił. Dodał, że jest to zdrowie uwarunkowane, czyli jeśli człowiek odpowiednio się zachowuje, to jest zdrowy.

- Trzeba zwracać uwagę na chorobę Alzheimera, takich aktywnych przypadków może być 300 tysięcy. Ona na początku reaguje na leki, potem jest gorzej - mówił lekarz.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. dr hab. Mirosław Wysocki (dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia publicznego)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 7.15

agkm/mg

Czytaj także

Godny naśladowania Żoliborski Uniwersytet III wieku

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 12:15
Spływy kajakowe, edukoplenery, czyli wyjazdy w teren połączone z wykładami, kursy tańca, warsztaty brydża, zajęcia z psychologiem i dietetykiem...
rozwiń zwiń
Czytaj także

UOKiK wszczął kolejne postępowania ws. suplementów diety, na celowniku nieuczciwe reklamy

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 09:37
Reklamy suplementów diety błędnie sugerują, że te produkty leczą i są remedium na liczne dolegliwości. Producenci, aby zachęcić konsumentów, nie powinni wykorzystywać wizerunku farmaceuty czy pedagoga szkolnego. To niektóre zastrzeżenia UOKIK do reklam suplementów diety. Urząd wszczął kolejne postępowania dotyczące tych środków spożywczych. Na spotkaniu z branżą przestawił swoje działania.
rozwiń zwiń