Rzecznik prezydenta o Rosji: trwa wojna informacyjna, jeśli się nie obronimy, czeka nas ponura przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2017 09:29
- Czy Zachód jest w stanie obronić się przed manipulacją, dezinformacją Rosji, wpływaniem na procesy demokratyczne? Kto wie, czy nie jest to największe zagrożenie, z którym musimy się zmierzyć - mówił w Jedynce rzecznik prezydenta Marek Magierowski. Dodał, że Moskwa testuje Zachód, jak zawsze po zmianie władzy w USA, tak jak za czasów ZSRR.
Audio
  • Rzecznik prezydenta Marek Magierowski o konferencji w Monachium (Jedynka/Sygnały dnia)
Rzecznik prezydenta Marek Magierowski
Rzecznik prezydenta Marek MagierowskiFoto: Jacek Konecki/PR

W Monachium trwa 53. Konferencja Bezpieczeństwa z udziałem liderów około 30 państw, w tym polskiego prezydenta. Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta, pytany był w "Sygnałach dnia" o ostrzeżenie, które padło podczas jednego z paneli dyskusyjnych, że być może Polska zostanie poddana presji ze strony Rosji, bo Kreml stara się testować solidarność Zachodu po dojściu do władzy nowego prezydenta.

Rzecznik prezydenta ma nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. - Jednak za każdym razem, gdy w USA zmieniała się administracja, Rosja, a poprzednio ZSRR, testowały solidarność i spójność szeroko rozumianego Zachodu - mówił. Jak zauważył, wielu publicystów ocenia, że mamy mamy kolejną zimną wojnę o różnym natężeniu. Z drugiej strony obecnie niektórzy twierdzą, że może dojść do resetu bis, jednak z Białego Domu dochodziły sprzeczne sygnały w tej sprawie.

- Zachód powinien zachować spójność w obliczu potencjalnych prowokacji ze strony Kremla - podkreślał gość Jedynki.

Zauważył, że USA poważnie traktują konferencję, skoro wysłały bardzo silną delegację. Jest wiceprezydent USA Mike Pence, sekretarz stanu Rex Tillerson, sekretarz obrony James Mattis. - Rozmowa o Rosji była priorytetowa w tym roku, bo kraj ten ingeruje w sytuację na Ukrainie, w Syrii, według służb próbował wpłynąć na wybory w USA, a teraz chce wpłynąć na głosowanie we Francji – mówił.

Marek Magierowski podkreślił, że wcześniej podejmowano już temat wojny w cyberprzestrzeni, teraz zaczęto poważniej rozmawiać o wojnie informacyjnej. Jak stwierdził, jeśli Rosja będzie w stanie wpływać na to, kto wygra wybory, kto zajmie kluczowe stanowiska w rządach, to czeka nas ponura przyszłość.

W programie była mowa też o kolejnych spotkaniach prezydenta Andrzeja Dudy przy okazji konferencji w Monachium.

Więcej w audycji Jedynki.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marek Magierowski (dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta)

Data emisji: 18.02.2017

Godzina emisji: 8.15

agkm/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Rzecznik prezydenta: warto przyciągać Białoruś do Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2017 04:00
Białoruś nie jest naszym sojusznikiem w takim sensie jak Stany Zjednoczone, czy kraje NATO i UE, warto jednak przyciągać Mińsk do Zachodu - powiedział w poniedziałek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prezydent w Monachium: nie można kwestionować więzi transatlantyckich

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:40
- Podział Zachodu nigdy nie powodował nic dobrego dla Europy Środkowo-Wschodniej - mówił w piątek podczas 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa prezydent Andrzej Duda. Dlatego tak ciężko pracujemy nad tym, by nasz region był częścią zjednoczonego, zachodniego świata - dodał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

McCain: Polska jednym z krajów, który zostanie poddany „pewnej presji”

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 21:07
Amerykański senator John McCain mówił w piątek w Monachium, że nadszedł czas testowania USA; to czas, by pokazać solidarność – podkreślił. Ocenił, że jednym z krajów, który zostanie poddany „pewnej presji”, jest Polska.
rozwiń zwiń