60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich. Paweł Kowal: jest w tym jakaś emocja

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 09:06
- Ta historia, którą dzisiaj świętujemy to historia zachodu Europy, do którego dołączyliśmy. Jesteśmy dzisiaj częścią Unii Europejskiej i jest w tym - oprócz polityki - jakaś emocja oraz przekonanie, że jesteśmy tam, gdzie mieliśmy być, że się udało - mówi w "Sygnałach dnia" doktor z Instytutu Studiów Politycznych PAN.
Audio
  • Paweł Kowal o 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich (Sygnały dnia/Jedynka)
Paweł Kowal
Paweł KowalFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W sobotę w Rzymie po unijnym szczycie w 60. rocznicę Traktatów Rzymskich szefowie państw członkowskich podpiszą wspólną deklarację, która określi przyszłość Unii. 25 marca 1957 roku we włoskiej stolicy podpisy pod dokumentami powołującymi Europejską Wspólnotę Gospodarczą złożyli przywódcy sześciu państw - Francji, Republiki Federalnej Niemiec, Włoch, oraz Belgii, Holandii i Luksemburga.

unia flaga.jpg
Czy podczas szczytu w Rzymie nastąpi nowe otwarcie?

Paweł Kowal mówi, że jest pewna przesada, jeśli chodzi o deklarację, która zostanie dzisiaj podpisana. -  To będzie bardziej deklaracja woli politycznej. Daleko temu do traktatu. Często takie deklaracje przyjmuje się, jako oświadczenie, czego byśmy chcieli w przyszłości - mówi gość Jedynki.

W jego opinii, dopiero 61. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich będzie momentem, który pokaże, dokąd zmierza Unia Europejska. - Kiedy znane będą główne wyniki wyborów w państwach, gdzie ta dyskusja najostrzej toczy się w tej chwili. Będzie też więcej wiadomo na temat tego, jaką politykę prowadzi prezydent Donald Trump, bo nie zapominajmy, że jest taki cichy "ojciec chrzestny" UE - Stany Zjednoczone - ocenia Paweł Kowal. 

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 8.15

kh/gs

Zapis rozmowy

Czytaj także

Dr Paweł Kowal o NATO i UE: przestaliśmy widzieć pewne całości

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2017 13:05
- Sprawy NATO i bezpieczeństwa są ściśle powiązane z Unią Europejską. Jeśli ktoś je widzi oddzielnie to niczego w całości nie zobaczy i nie podejmie dobrych decyzji – powiedział w programie Świat w Południe dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Odniósł się w ten sposób do zakończonej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium.
rozwiń zwiń