Piotr Apel: niech Polacy zdecydują w referendum, czy chcą imigrantów

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2017 08:16
Piotr Apel nie ma wątpliwości: to Polacy mają mandat do tego, by w referendum zdecydować o sprawie przyjęcia imigrantów do Polski. Jak w radiowej Jedynce tłumaczył poseł Kukiz'15, tak jak w przypadku głosowania Brytyjczyków ws. Brexitu, nikt - a zwłaszcza instytucje UE - nie będzie kwestionować ani sankcjonować takiej decyzji.
Audio
  • Piotr Apel z Kukiz'15 o referendum ws. uchodźców, sprawie śmierci Igora Stachowiaka i wotum nieufności wobec Antoniego Macierewicza (Sygnały dnia/Jedynka)

- Zależy nam, by to obywatele wyrazili swoją opinię w sprawie imigrantów i cieszę się, że Prawo i Sprawiedliwość dostrzega atuty przeprowadzenia tego typu plebiscytu.

Jak zauważył Piotr Apel, referendum może być dobrym narzędziem do prowadzenia polityki międzynarodowej. W jego ocenie najlepszym tego przykładem było referendum przeprowadzone w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. - Rząd brytyjski stosuje wolę wyborców i nikt nie ma o to pretensji. Wierzę, że tak samo może być z imigrantami: jeżeli wyborcy zdecydują, że nie chcemy przyjmowania imigrantów według zasad proponowanych przez Unię Europejską, no to nikt nie będzie miał pretensji i nie będzie nakładał sankcji wobec władzy za to, że ta stosuje wolę narodu - tłumaczył Apel.

Jednak, jak zauważył polityk Kukiz'15, problematyczną kwestią jest to, że referenda zgodnie z polską konstytucją nie są plebiscytem wiążącym, a jedynie pełnią rolę doradczą. - Dobrze by było zastanowić się nad zmienieniem prawa dotyczącego referendów. Ja uważam, że im mniejszy próg wyborczy, tym lepiej. Jeśli jedno referendum odbyłoby się przy bardzo niskiej frekwencji, to obywatele zobaczyliby, że ich głos jest naprawdę ważny - mówił Piotr Apel. Ponadto, jak zauważył poseł, są też kwestie tego, czego referendum mogło by dotyczyć, a jakie kwestie, jak choćby podatki, nie powinny być głosowane w publicznym głosowaniu.

Ponadto w audycji Piotr Apel zapytany był o sprawę śmierci Igora Stachowiaka na Wrocławskim komisariacie. Sejm wysłucha dziś informacji rządu na temat okoliczności zdarzenia, które miało miejsce w maju zeszłego roku. Przedstawią ją ministrowie: spraw wewnętrznych i sprawiedliwości.

Jak mówił Piotr Apel, postępowanie zarówno prokuratury, jak i resortów spraw wewnętrznych i sprawiedliwości nie napawa optymizmem. - Zastanawiam się, dlaczego, mimo że minął rok od kiedy to się stało, nie toczyło się stosowne postępowanie, a takie ruszyło dopiero, gdy sprawę poruszają media - mówił w radiowej Jedynce Piotr Apel.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Piotr Apel (poseł Kukiz'15)

Data emisji: 24.05.2017

Godzina emisji: 7.14

dad/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Śmierć Igora Stachowiaka nie zostanie zamieciona pod dywan

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 22:00
Sprawa śmierci Igora Stachowiaka i co dalej ze strefą euro. To najważniejsze tematy, o których mówili goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24.
rozwiń zwiń