Tomasz Siemoniak: to najtrudniejszy moment prezydentury Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 09:30
- Prezydent Andrzej Duda znalazł się w najtrudniejszym momencie swojej prezydentury. To także największy zakręt polskiej demokracji po 1989 roku - powiedział na antenie Jedynki Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.
Audio
  • Tomasz Siemoniak o reformie sądownictwa (Sygnały dnia/Jedynka)

Dziś na godz. 11 zaplanowane jest spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z I prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf. Czy prezydent zawetuje ustawy o Sądzie Najwyższym, o KRS i ustroju sądów powszechnych?

- Prezydent Andrzej Duda znalazł się w najtrudniejszym momencie swojej prezydentury, bo stanął przed wyborem bycia lojalnym wobec środowiska, które go wyniosło do prezydentury a byciem strażnikiem konstytucji. To wielka presja związana z tysiącem ludzi, którzy protestują i myślę, że jest to dla niego ogromny problem. Wbrew pozorom to sytuacja zero-jedynkowa. Prezydent Andrzej Duda zdaje sobie z tego sprawę. Ja liczę a to, że w tej sytuacji, zwłaszcza po spotkaniach z prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym KRS, prezydent podejmie decyzję o odrzuceniu tych ustaw - powiedział Tomasz Siemoniak.

Wiceprzewodniczący PO dodał, że "odsyłanie którejkolwiek ustaw do Trybunału Konstytucyjnego nie będzie przyjęte jako poważny ruch". - Trybunał został pozbawiony swojej roli. Nawet jeżeli można dostrzegać ślady dobrych intencji, to np. minister Ziobro jest w tym niewiarygodny. Ludzie nie wierzą, że ktoś, kto ma dobre intencje, działa w taki sposób. Proszę się nie dziwić, że ogromna część opinii publicznej nie wierzy w zapewnienia PiS-u. To największy zakręt polskiej demokracji po 1989 roku.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Tomasz Siemoniak (wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, były szef MON)

Data emisji: 22.03.2017

Godzina emisji: 8.15

koz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Zbigniew Ziobro: reforma sądownictwa to gwarancja niezawisłości sędziów

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 08:36
- Rozwiązanie w kontekście sądów powszechnych, które proponujemy, obowiązuje w wielu krajach. Dla nas to gwarancja niezawisłości sędziowskiej - powiedział na antenie Jedynki minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
rozwiń zwiń