Katarzyna Lubnauer: polski wymiar sprawiedliwości wymaga reformy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2017 07:48
- Bardzo dobrze, że te dwie ustawy zostały zawetowane, bo tak naprawdę one spychały nas ku demokracji w stylu wschodnim. Deklarowaliśmy od początku, że jeżeli będą te weta, to można zacząć rozmowy o realnej reformie sądownictwa, ponieważ nikt nie ma wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości jej wymaga - mówiła na antenie radiowej Jedynki Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). 
Audio
  • Posłanka Nowoczesnej nie kryła zadowolenia z zawetowania przez prezydenta ustaw o KRS i SN (Jedynka/Sygnały dnia)

Prezydent Andrzej Duda zawetował dwie z trzech ustaw reformujących sądownictwo, chodzi o projekty dot. Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Po ogłoszeniu decyzji w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości zebrali się najważniejsi politycy partii rządzącej. Wczoraj media obiegła informacja o dodatkowym wakacyjnym posiedzeniu Sejmu.

- Mam wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo długo się naradzało i doszło do wniosku, że to nie ma sensu, że trzeba dać w tej chwili czas na inicjatywę prezydenta. W związku z tym nie spodziewam się kolejnego posiedzenia Sejmu jeszcze teraz, przed wakacjami - stwierdziła wiceprzewodnicząca Nowoczesnej.

- Bardzo dobrze, że te dwie ustawy zostały zawetowane, bo tak naprawdę one spychały nas ku demokracji w stylu wschodnim. Deklarowaliśmy od początku, że jeżeli będą te weta, to można zacząć rozmowy o realnej reformie sądownictwa, ponieważ nikt nie ma wątpliwości, że polski wymiar sprawiedliwości jej wymaga. Tylko ta reforma powinna opierać się na innych zasadach niż to zaproponowało Prawo i Sprawiedliwość - powiedziała posłanka.

Polityk wskazała, które projekty powinny być podstawą do reformy. - Jest bardzo dobry projekt ustawy o KRS autorstwa "Iustitii". Został on odrzucony w poprzednim czytaniu, PiS forsował swoją ustawę. Natomiast ona rzeczywiście demokratyzuje wybór sędziów do KRS. Tam w dalszym ciągu tych 15 sędziów jest wybieranych przez środowisko sędziowskie, tylko w powszechnych wyborach, czyli na innych zasadach niż to jest w tej chwili. Nie ma udziału polityków, mianowania odbywają się poprzez szerokie środowisko sędziowskie - podkreśliła Lubnauer.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 7.15

dcz/mg

Zapis rozmowy

Czytaj także

Tomasz Siemoniak: to najtrudniejszy moment prezydentury Andrzeja Dudy

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2017 09:30
- Prezydent Andrzej Duda znalazł się w najtrudniejszym momencie swojej prezydentury. To także największy zakręt polskiej demokracji po 1989 roku - powiedział na antenie Jedynki Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.
rozwiń zwiń