Dwójka

Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii

21.02.2016 15:50
Możemy jedynie domyślać się, jak wyglądał system wierzeń na polskich ziemiach w epoce przedchrześcijańskiej. Mamy jednak kilka całkiem wyraźnych tropów.
Cztery twarze pogańksiego boga Światowida na przedstawiającym go posągu ze Zbrucza
Cztery twarze pogańksiego boga Światowida na przedstawiającym go posągu ze ZbruczaFoto: Joachim Lelewel/wikimedia/domena publiczna
Posłuchaj
57'50 Nie tylko święconka. Ślady pogańskiej prehistorii na polskich ziemiach (Przestrzenie kultury/Dwójka)
więcej

– Zachowane relacje o religii pogańskiej są bardzo mało obiektywne – zauważył archeolog dr Wojciech Wróblewski. – Znamy imiona bóstw, wiemy mniej więcej, czemu patronowały, ale w tekstach brak informacji o hierarchii tych bogów. Po drugie: bóstwa te występowały w różnych rejonach słowiańszczyzny. Po trzecie: relacje były spisywane w różnym czasie – tłumaczył.

Co jednak najważniejsze, relacje te spisywane były zawsze przez ludzi związanych z religią chrześcijańską, bez wątpienia nieprzychylnych bogom pogańskim. Chrześcijaństwo jednak nigdy nie mogło wyplenić wszystkich wcześniejszych tradycji. Co więcej, chętnie włączało je we własne obyczaje.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o tych właśnie śladach pogaństwa w kulturze chrześcijańskiej: od święconki i daty Bożego Narodzenia, przez postać św. Mikołaja i przesądy związane z czarnym kotem, aż do polskiej ludowej gościnności.

***

Tytuł audycji: Mikrokosmosy

Przygotowali: Justyna Piernik i Kamil Radomski

Goście: dr Wojciech Wróblewski (archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego), dr Michał Bogacki (dyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie), Tomasz Sawicki (wicedyrektor Muzeum Początków Państwa Polskiego), Maciej Kuźniewski i Mirosław Dudko (Grupa Widowisk Historycznych Comes)

Data emisji: 21.02.2015

Godzina emisji: 12.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Słowianie mieli swojego brahmana

10.02.2016 23:00
- Poza politeistycznym panteonem wyspecjalizowanych bóstw, Słowianie wierzyli najprawdopodobniej w nadrzędną siłę sprawczą, wypełniającą cały świat i łączącą przeciwieństwa, niczym indyjski brahman - mówił Jakub Zielina, autor książki "Wierzenia Prasłowian".
Jednym z wyobrażeń osi kosmicznej u Słowian był ogromny dąb
Jednym z wyobrażeń osi kosmicznej u Słowian był ogromny dąbFoto: pixabay (domena publiczna)
Posłuchaj
116'56 Folk Off 10.02.2016 00:01
więcej
Tytuł Słowianie mieli swojego brahmana
Prowadzący Szajkowski Maciej
Opis

- Poza politeistycznym panteonem wyspecjalizowanych bóstw, Słowianie wierzyli najprawdopodobniej w nadrzędną siłę sprawczą, wypełniającą cały świat i łączącą przeciwieństwa - mówił Jakub Zielina, autor książki "Wierzenia Prasłowian".

Niestety do naszych czasów zachowało się bardzo niewiele przekazów dotyczących przedchrześcijańskich wierzeń i mitów naszych przodków. - Chrześcijaństwo zatarło wiele śladów. Poza tym wyrobiliśmy w sobie przekonanie, że nasz świat jest gorszy od tego, co przyszło z zewnątrz - wyjaśnił Jakub Zielina. Na szczęście, zdaniem naszego eksperta, wiele tropów odnaleźć można w zachowanych do czasów współczesnych słowiańskich bajkach.

Czy słowiański świat powstał z jajka? I co to jest słowiański grunge? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Gość: Jakub Zielina (animator kultury, autor książki Wierzenia Prasłowian)

Data emisji: 10.02.2016

Godzina emisji: 00.00

mm/mg

Playlista
Tagi