Pazur starszej pani. Erna Rosenstein i jej twórczość

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 16:00
– To nie są miłe rysunki i wierszyki starszej pani. Jej dzieła zaskakują ostrą świadomością historyczną i wnikliwą analizą naszych czasów – mówiła w Dwójce Barbara Piwowarska, jedna z kuratorek wystawy prac Erny Rosenstein "Nakładanie" w galerii Królikarnia w Warszawie.
Audio
  • Dorota Jarecka i Barbara Piwowarska opowiadają o twórczości Erny Rosenstein (Notatnik Dwójki)
Erna Rosenstein
Erna RosensteinFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Erna Rosenstein była malarką, rysowniczką, poetką, urodzoną w 1913 we Lwowie. Zmarła w 2004 roku w Warszawie. Związana z gronem twórców krakowskich (Grupa Krakowska) i warszawskich; pokazywała swoje prace zarówno w Galerii Krzysztofory, jak w Galerii Krzywe Koło. Bardziej jednak identyfikowała swoje poszukiwania z kręgiem Tadeusza Kantora, zwłaszcza z intensywnie i różnorodnie przetrawianą w tym gronie tradycją surrealizmu. W galerii Królikarnia w Warszawie otwarto właśnie wystawę prac artystki "Nakładanie".

– Ernę Rosenstein poznałam, gdy była już starszą panią – opowiadała Dorota Jarecka, współkuratorka ekspozycji. – Podziwiałam jej twórczość, duże wrażenie zrobiła na mnie jej pracownia. Myślę, że właśnie z tamtego przeżycia wnętrza jej mieszkania wypłynęła po latach potrzeba zrobienia tej wystawy. Chodziło o to, by przypomnieć sztukę, która ma bardzo ważne funkcje w życiu samego artysty, nie jest robiona w celach wystawiania. Jej sens buduje się w domu, w intymnym, prywatnym otoczeniu – dodała.

Barbara Piwowarska powiedziała, że wystawa prac Erny Rosenstein ma na celu wydobycie artystki z zapomnienia, a przede wszystkim pokazać, dlaczego warto do niej powrócić. Ważne jest, by rzucić nowe światło na jej twórczość, pokazać pazur, który kryje się za jej dziełem. – To nie są miłe rysunki i wierszyki starszej pani. To bardzo dobre wiersze i świetna twórczość plastyczna, czasami zaskakująco ostra i pełna świadomości historycznej, z wnikliwą analizą i pointą naszych czasów – oceniła kuratorka.

Więcej o niezwykłej twórczości Erny Rosenstein – w nagraniu audycji "Notatnik Dwójki" przygotowanej przez Aldonę Łaniewską-Wołłk.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: malarstwo
Czytaj także

Polacy nie potrafią mówić "kocham". Wspomnienie o Leonie Schillerze

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2014 15:30
– Według Leona Schillera polskie wyznanie miłosne jest tak straszne i ostateczne, że po nim można już tylko strzelić sobie w łeb – opowiadał w archiwalnym nagraniu Andrzej Łapicki. Wybitnego artystę wspominaliśmy w 60. rocznicę jego śmierci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyspy pełne poezji. Schalansky i Dehnel opisują mapy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 18:40
- Wielu czytelników uzna, że ta książka napisana została specjalnie dla nich. Odpowiada bowiem na pytanie: co się dzieje w miejscach, które ledwo mieszczą się na mapach - o książce "Atlas wysp odległych" Judith Schalansky mówiła w Dwójce Weronika Parfianowicz-Vertun.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kariera tancerza trwa krótko. Co potem?

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 17:00
– Warsztaty "Kreacje" pozwalają tancerzowi sprawdzić się nie tylko w roli choreografa, lecz także menadżera projektu, marketingowca czy koordynatora technicznego. To jest totalna praca nad swoją przyszłością – mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed premierą spektaklu "Kreacje 6".
rozwiń zwiń