Mokotowskie Hospicjum św. Krzyża przywraca wiarę w człowieka

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2014 16:00
- W starym, sypiącym się baraku udało nam się stworzyć szpital z prawdziwego zdarzenia. To miejsce, w którym pomoc znajdują chorzy w najtrudniejszej sytuacji materialnej - mówiła w Dwójce Magdalena Hozer-Chachulska, założycielka warszawskiego hospicjum.
Audio
  • Z wizytą w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża - reportaż (Notatnik Dwójki)
Mokotowskie Hospicjum świętego Krzyża
Mokotowskie Hospicjum świętego KrzyżaFoto: http://mokotowskiehospicjum.pl

Schronienie i ratunek w Mokotowskim Hospicjum św. Krzyża otrzymują nie tylko bezdomni i chorzy, ale też inwalidzi, rodziny z dziećmi, zagrożone patologią, bądź wręcz patologiczne. W placówce mogą skorzystać z wszechstronnej pomocy.
>>>Weź udział w aukcji na rzecz Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża

- Stosujemy opiekę holistyczną - opowiadała Magdalena Hozer-Chachulska. - Pracują dla nas lekarze, pielęgniarki, rehabilitanci. Osoby, które do nas przychodzą, mogą skorzystać z opieki psychologicznej, pomocy prawnej, ale również pomocy socjalnej w postaci żywności czy leków - wyliczała. Wszechstronność udzielanej pomocy sprawia, że placówce trudno jest spełnić prawne kryteria, konieczne do uzyskania państwowego wsparcia finansowego. - Nie mamy kontraktu z NFZ, no nie mieścimy się w ich rubrykach. Od początku idziemy pod prąd przepisów, ale nie pod prąd potrzeb życiowych ludzi najbiedniejszych - dodawała założycielka.

Magdalena Hozer-Chachulska zwracała uwagę, że cechą ludzi bezdomnych jest "wielochorobowość". Jako osoby osłabione, źle odżywione, narażone na częste wychłodzenie organizmu, nierzadko nadużywające alkoholu, niszczą siebie i swój organizm w przyspieszonym tempie.

- To są ludzie, których czepia się wszystko. Oni już często nie oczekują pomocy, ciężko trafić w ich potrzeby. Zamiast potępiać, powinniśmy się zastanowić, dlaczego oni się stali bezdomnymi - zwracała uwagę bohaterka reportażu Justyny Piernik. - Jak to się stało, że w Polsce niepodległej nikt nie próbuje robić profilaktyki bezdomności? Przez pośpiech we wprowadzaniu reform stało się tak, że ludzie zostali wyrzuceni ze swoich miejsc pracy w PGR-ach, z hoteli robotniczych, niczym niepotrzebny balast...

Współpracująca z hospicjum psycholożka Dorota Trzaska zauważa, że większość z ludzi przychodzących do placówki przeżyło w dzieciństwie brak możliwości przywiązania się do kogoś, do miejsca. - To są często osoby z rodzin wielodzietnych bądź przemocowych. Musiały szybko opuścić dom. Potem w konsekwencji nie znalazły swojego miejsca w społeczeństwie. Czasem rodziny nie zareagowały, kiedy radzący sobie wcześniej w życiu panowie zaczynali pić - wyjaśniała.

Więcej na temat działalności Mokotowskiego Hospicjum św. Krzyża "Notatniku Dwójki" - w nagraniu audycji. Reportaż przygotowała Justyna Piernik.

***

Hospicjum powstało w 1987 roku jako jedno z pierwszych w Polsce. Celem instytucji jest niesienie kompleksowej pomocy chorym oraz ludziom pozostającym w szczególnie trudnej sytuacji rodzinnej, materialnej czy społecznej. Pod opieką Hospicjum pozostaje wiele tysięcy osób nękanych biedą i ciężkimi chorobami, takimi jak nowotwory, choroby serca, stwardnienie rozsiane, paraliże, stany po amputacjach i wiele innych. Wśród podopiecznych są także niepełnosprawni, rodziny inwalidzkie i z chorymi dziećmi, rodziny dysfunkcyjne i zagrożone patologią. Zasięg działania placówki to Warszawa i okolice, ale wielu podopiecznych pochodzi z całej Polski.
bch/mm

Zobacz więcej na temat: hospicjum
Czytaj także

"Obiecuję, że nie utonę". Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskich?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 11:00
Agnieszka Kaluga obiecała umierającej córeczce, że poradzi sobie w życiu. Teraz niesie nadzieję i wsparcie w miejscu, gdzie ze śmiercią ma do czynienia na co dzień - w hospicjum.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hospicjum Świętego Krzyża. To nie musi być ostatnia przystań...

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 14:00
- Są z nami osoby, które kilkanaście lat temu skazano na śmierć. Wystarczyła odrobina serdecznej opieki... - mówiła w "Sezonie na Dwójkę" Magdalena Hozer-Chachulska, prezes Mokotowskiego Hospicjum Świętego Krzyża w Warszawie. Zachęcamy do wysłuchania audycji i do udziału w specjalnej aukcji.
rozwiń zwiń