Jedyny taki koniec świata. Poznaj gdańskie skarby

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 13:00
Rysunki i ryciny Dürera i Rembrandta, błękitne Delfty, Bruegel, portrety bogatych patrycjuszy gdańskich i prawdziwa "perła w koronie": tryptyk z "Sądem Ostatecznym" Hansa Memlinga. To tylko część skarbów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Na wycieczkę nad morze zaprosiła Hanna Maria Giza.
Audio
  • Hanna Maria Giza zaprasza w podróż po skarbach Muzeum Narodowego w Gdańsku (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Fragment obrazu Hansa Memlinga Sąd Ostateczny znajdującego się zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku
Fragment obrazu Hansa Memlinga "Sąd Ostateczny" znajdującego się zbiorach Muzeum Narodowego w GdańskuFoto: Wikipedia/domena publiczna

Na Muzeum Narodowe w Gdańsku składa się sześć oddziałów i siedem obiektów, wśród których prym wiedzie Oddział Sztuki Dawnej na ul. Toruńskiej. Właśnie tam znajdują się najbardziej wartościowe zbiory instytucji, nie wyłączając "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga z 1471 roku.

- Natomiast nasze najnowsze "dziecko" to Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim.  To miejsce, w którym bywali wielcy polscy artyści: Chopin, Krasicki, Matejko. Obecnie dzięki środkom unijnym rewitalizujemy to miejsce. Jesienią przyszłego roku będziemy mogli pokazać pałac w pełnej krasie - zachęca Wojciech Bonisławski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Portowe miasto swoje wielkie chwile przeżywało w XVI wieku. Było wówczas najbogatszym ośrodkiem w Rzeczypospolitej i ważnym centrum kulturalnym o znaczeniu europejskim. - Inwestowano w architekturę, która do dziś w Gdańsku zachwyca. Szczególnie Brama Zielona robi wielkie wrażenie. W Muzeum Narodowym możemy zaś obejrzeć dokonania rzemieślników. Znakomite złotnictwo, meblarstwo i obrazy są najjaśniejszym świadectwem tego, że Gdańsk w kwestii kultury odgrywał niebagatelną rolę, a zapraszano do niego twórców z całego kontynentu - przypominał losy miasta Bonisławski.

Więcej o historii miasta oraz zbiorach gdańskiego muzeum - w nagraniu audycji "Notatnik Dwójki", poprowadzonej przez Hannę Marię Gizę.

ac/mm

Czytaj także

Inne oblicze Kuby - nowa wystawa w CSW Łaźnia w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2013 19:15
"Polityko: nie lubię cię, ale to ty mnie kochasz" – wystawa pod tym zagadkowym tytułem stanowi pierwszą prezentację w cyklu "Cities on the edge".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka orkiestra Pawła Huellego

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2014 11:00
- Narrator nazywa tę opowieść partyturą, zastanawiając się nad jej tonacją, nad tym, jakich instrumentów użyć, by opisać jakieś zdarzenie lub wyrazić nastrój - mówił w Dwójce Paweł Huelle o swojej nowej książce "Śpiewaj ogrody", która premierę ma 8 stycznia.
rozwiń zwiń