Karl Kraus - w obronie prywatności, przeciw Wielkiej Wojnie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 16:00
- Jego antywojenne odczyty w Paryżu w latach 20. XX wieku zrobiły takie wrażenie na profesorach Sorbony, że zgłosili jego kandydaturę do Nagrody Nobla - o znakomitym dziennikarzu austriackim w "Notatniku Dwójki" opowiadała prof.Barbara Surowska.
Audio
  • Karl Kraus - w obronie prywatności, przeciw Wielkiej Wojnie (Notatnik Dwójki)
Karl Kraus
Karl KrausFoto: Wikipedia/Hejkal/C.C. 2.0

W pierwszej połowie XX wieku Karl Kraus w Austrii był postrzegany jako jednoosobowa instytucja walcząca o prawdę. W swoim dzienniku "Die Fackel" regularnie obnażał powiązania między światem władzy, biznesu i dziennikarzy.

- Jego wielką zasługą jest to, że odkrył siłę mediów. Atakował ich język, który stał się językiem frazy, językiem zakłamanym. Miał przez to mnóstwo wrogów z tego tytułu. Prowadził nawet taką rubrykę, w której zapisywał, ile razy na niego napadnięto - opowiadała prof. Barbara Surowska.
>>>Wybuch I wojny światowej - zobacz serwis specjalny<<<

Dziś Karl Kraus z pewnością też byłby znienawidzony przez współczesną prasę brukową. Walczył bowiem o prawo ludzi do prywatności. - Uczestniczył w procesach sądowych małżeńskich, gdzie wywlekano na światło dzienne sprawy osobiste kobiet. To spowodowało, że dążył do zmiany przepisów prawa karnego. W książce "Moralność i kryminalność” pisał o tym, że nie należy penalizować osób, które dokonują aborcji, prostytucji czy też aktów homoseksualnych. Występował w obronie prywatności. W swoich własnych atakach na osoby publiczne nigdy nie dopuścił do tego, żeby mówić o ich prywatnych sprawach. To było dla niego święte - mówiła prof. Surowska

Więcej na temat postaci Karla Krausa, który w historii literatury zapisał się jako jeden z najwybitniejszych satyryków obszaru niemieckojęzycznego w XX wieku - w nagraniu audycji "Notatnik Dwójki" przygotowanej przez Witolda Malesę.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: Austria literatura
Czytaj także

Seidl obnaża faszyzm w codzienności Austriaków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2013 08:56
- Niby ten film dotyka uniwersalnej kwestii fanatyzmu religijnego, ale też czuje się, że glebę dla tego doświadczenia stanowi Austria i jej społeczeństwo, mocno zamknięte, ksenofobiczne z natury - tak o filmie "Raj:wiara" mówił w Dwójce krytyk, Wojciech Kałużyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska – Austria. Wszyscy tłumaczą Ilse Aichinger

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 15:30
- Przekłady w tomie to dzieło 35 osób, wśród których są uczestnicy warsztatów translatorskich oraz najwybitniejsi polscy tłumacze z języka niemieckiego. To ich hołd dla austriackiej pisarki - mówił w Dwójce Jacek Buras o książce "Mój zielony osioł" Ilse Aichinger.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Święty pijak i inni bliscy. Światy Josepha Rotha

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 13:00
– Moja fascynacja tym pisarzem wzięła się od "Legendy o świętym pijaku". Ujęła mnie u Rotha jego dobroć – wspominała w Dwójce prof. Barbara Surowska swoje pierwsze spotkania z twórczością znakomitego austriackiego twórcy.
rozwiń zwiń