Nowy "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 21:00
29 lipca ukazała się przygotowana przez Państwowy Instytut Wydawniczy, wolna od ingerencji cenzury, edycja słynnego dzieła Mirona Białoszewskiego.
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu
Powstanie Warszawskie. Powstańcza czujka w ruinach kościoła św. Krzyża przy Krakowskim PrzedmieściuFoto: Wikipedia/Eugeniusz Haneman (according to Muzeum Powstania Warszawskiego) - Jerzy Piorkowski (1957) Miasto Nieujarzmione, Warszawa: Iskry, ss. 197 no ISBN

Opracowana została ona na podstawie maszynopisu pierwszego wydania oraz autorskiego nagrania z archiwum Polskiego Radia. Do dyskusji o tej publikacji Joanna Szwedowska zaprosiła dyrektora Państwowego Instytutu Wydawniczego Rafała Skąpskiego oraz przedstawicieli dwu pokoleń krytyków literackich zajmujących się twórczością Mirona Białoszewskiego  - Justynę Sobolewską i Tadeusza Sobolewskiego.

Zapraszamy na "Notatnik Dwójki".

31 lipca (czwartek), godz. 15.00-15.30

A "Pamiętnik z powstania warszawskiego" w autorskiej interpretacji już od 1 sierpnia na antenie Dwójki>>>

mm/jp

Czytaj także

Powstanie według Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 11:25
W archiwach Polskiego Radia zachował się "Pamiętnik z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w interpretacji autora. W niektórych fragmentach różni się od tekstu literackiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Janda: ocena Powstania Warszawskiego nie należy do mnie

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2014 18:00
- Powstanie Warszawskie budzi we mnie emocje, jak u większości ludzi, ale nie wiem, czy miałabym prawo je oceniać - mówiła Krystyna Janda, która przygotowała spektakl na podstawie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

„Pamiętnik z powstania warszawskiego” bez cenzury

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 15:30
Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ukazało się oczyszczone z cenzury wydanie książki Mirona Białoszewskiego. „Pamiętnik z powstania warszawskiego” ukazuje życie mieszkańców stolicy, którzy nie brali udziału w działaniach zbrojnych.
rozwiń zwiń