Tajemnica "Dziewczynki z chryzantemami". Zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 17:00
– Oldze Boznańskiej udało się sprawić, że ciemne, prawie czarne oczy dziewczynki świecą. Ten obraz niepokoi i prowokuje nas do pytań – mówił Dominik Kuryłek, kurator z krakowskiej placówki, którą zwiedzaliśmy w audycji z cyklu "Sezamy".
Audio
  • Odwiedziny w Muzeum Narodowym w Krakowie (Notatnik Dwójki)
Fragment obrazu Olgi Boznańskiej Dziewczynka z chryzantemami, który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie
Fragment obrazu Olgi Boznańskiej "Dziewczynka z chryzantemami", który znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w KrakowieFoto: Wikimedia/CC

"Dziewczynka z chryzantemami" jest jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Narodowego w Krakowie. - W tym obrazie dostrzeżemy bardzo wiele wątków ważnych w twórczości Olgi Boznańskiej - mówił Dominik Kuryłek. - Można na niego jednak spojrzeć także z perspektywy współczesnej, gdy myślimy o abstrakcji, o wartościach samego obrazu jako dzieła sztuki, niekoniecznie zajmując się tym, co on przedstawia - dodał.

Pozornie zwykły portret dziewczynki trzymającej kwiaty prowokuje nas do wielu - niekiedy niepokojących - pytań. Kim była ta dziewczynka? Czy tłem obrazu jest ściana, a może odrealniony krajobraz? Co oznaczają chryzantemy?

O tym oraz innych dziełach sztuki ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie posłuchać można w nagraniu "Notatnika Dwójki", w którym dowiemy się też m.in., z czego składał się rząd koński, a także kto wykopał srebrną czarę z X wieku, zwaną włocławską. Naszymi przewodnikami po krakowskiej placówce byli Joanna Kowalska, Alicja Kiljańska, Michał Dziewulski, Dominik Kuryłek oraz Zofia Gołubiew, dyrektor muzeum.

Audycję przygotowała Hanna Maria Giza.

mc/mm

Czytaj także

Od zbiorów osobliwości do kolekcji

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2011 14:34
Pierwsze muzea na ziemiach polskich powstały już w średniowieczu. Przez całe nasze dzieje powstawały skarbce i kolekcje, nierzadko o pionierskim charakterze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie skarby odkryte w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2012 21:00
W zbiorach Muzeum Puszkina w Moskwie odkryto arcydzieła polskiego plakatu. To uchodząca za zaginioną kolekcja Pawła Ettingera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Narodowe w Warszawie. Seksualność Jezusa dowodem potęgi Boga

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 17:00
W kolejnej audycji wakacyjnego cyklu "Sezamy" przyjrzeliśmy się zaskakującym zbiorom Muzeum Narodowego w Warszawie.
rozwiń zwiń