György Spiró. Od Mickiewicza po Kaligulę

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2015 17:44
Zapraszamy na rozmowę z Elżbietą Cygielską, tłumaczką powieści Györgya Spiró "Niewola" - historii o świecie Żydów z początków naszej ery.
Urodzony w roku 1946 Spiró (na zdj.) jest dziś pisarzem uznanym, laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody Europy Środkowej Angelus
Urodzony w roku 1946 Spiró (na zdj.) jest dziś pisarzem uznanym, laureatem wielu nagród, między innymi Nagrody Europy Środkowej Angelus Foto: Grzegorz Śledź/PR2

György Spiró, węgierski dramaturg i prozaik, znany jest przede wszystkim jako autor sztuki "Szalbierz" i powieści "Mesjasze" oraz "Iksowie", w których opisywał ważne dla polskiej kultury i literatury postaci (Wojciecha Bogusławskiego, Adama Mickiewicza, Andrzeja Towiańskiego).

Akcję swojej powieści "Niewola" osadził w pierwszym wieku po Chrystusie. Fikcyjnego bohatera Uriego konfrontuje, na tle antycznego Rzymu, Jerozolimy czy Aleksandrii, z autentycznymi postaciami: Piłatem, Filonem z Aleksandrii, cesarzami Kaligulą, Neronem i Wespazjanem.

To się czyta
adam ferency czyta w tpr 1200.jpg
Posłuchaj fragmentów "Niewoli" w interpretacji Adama Ferencego

Elżbieta Cygielska opowie w audycji o pracy Spiró nad tą powieścią, o źródłach, z których korzystał autor, o różnych kontekstach, w których tę powieść można odczytywać. 

***

Na "Notatnik Dwójki" w środę (2.09) w godz. 13.00-13.30 zaprasza Dorota Gacek

jp/mc

Zobacz więcej na temat: literatura Węgry Żydzi
Czytaj także

"Iksowie" - kontrowersyjna opowieść węgierskiego "polakożercy"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 10:15
Gdy w 1981 roku ukazała się ta książka, jej autora oskarżono w Polsce o szarganie naszych świętości narodowych. Odebrano mu stypendium i zabroniono przyjeżdżać... - Z powodu "Iksów" stracił w Polsce przyjaciół - mówił w Dwójce tłumacz Mieczysław Dobrowolny.
rozwiń zwiń