Albert Schweitzer. Hipopotamy i szacunek dla życia

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 18:00
W tym roku przypada setna rocznica ogłoszenia przez Schweitzera słynnej zasady czci dla życia. Jak rozumieć tę etykę, która zakłada dbałość nie tylko o dobro ludzi?
Audio
  • Rozmowa o życiu i myśli Alberta Schweitzera (Notatnik Dwójki)
Współczesny portret Alberta Schweitzera. 4 września 2015 roku mija pięćdziesiąta rocznica śmierci tego niezwykłego człowieka, którego prochy spoczywają w Lambarene w Afryce, gdzie założył i prowadził słynny szpital
Współczesny portret Alberta Schweitzera. 4 września 2015 roku mija pięćdziesiąta rocznica śmierci tego niezwykłego człowieka, którego prochy spoczywają w Lambarene w Afryce, gdzie założył i prowadził słynny szpitalFoto: thierry ehrmann, lic. CC BY 2.0 (flickr)

Albert Schweitzer: teolog, który porzucił karierę akademicką, został lekarzem i z 70 skrzyniami leków pojechał do Afryki, by założyć szpital. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1952 roku.

Był człowiekiem czynu, który swoją niezwykłą charytatywną działalność łączył z głęboką refleksją etyczną. Swoją zasadę czci dla życia sformułował, jak wspominał, nagle – idea ta przyszła niczym iluminacja pewnego wieczoru 1915 roku w Afryce, gdy płynął łodzią do chorego, a do rzeki weszło stado hipopotamów…

Jakie są założenia tej nieantropocentrycznej etyki? Czy Schweitzer (słynny bacholog) uprawiał w Afryce również muzykoterapię? I dlaczego, jak podkreślali goście Dwójki, obraz Schweitzera jako dobrotliwego, sentymentalnego staruszka jest daleki od prawdy?

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: dr Bogusław Stelcer (psycholog kliniczny, prezes Polskiego Towarzystwa imienia Alberta Schweitzera), dr Wojciech Strzelecki (muzykoterapeuta i psycholog, redaktor m.in. książki "Zdrowy człowiek i społeczeństwo w wizjach Alberta Schweitzera i Ericha Fromma")

Data emisji: 3.09.2015

Godzina emisji: 13.00

jp/mc



Czytaj także

Moralność jako rozmowa ze słoniem

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 10:00
- W mózgu faktycznie są obwody decydujące o szybkich, intuicyjnych ocenach moralnych - mówił neurofizjolog Paweł Boguszewski w reakcji na książkę "Prawy umysł" psychologa Jonathana Haidta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W poszukiwaniu światozmieniaczy. Podróż za dobrą wiadomość

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2015 10:05
- Czy nie byłoby cudownie, gdyby każdy z nas, przynajmniej raz w tygodniu, mógł otworzyć maila i zobaczyć jakąś dobrą historię? Chcemy znaleźć ludzi, którzy są ich sprawcami - mówi Anna Książek.
rozwiń zwiń