80 lat profesora Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2013 18:00
Od rzetelnej analizy źródeł do fascynujących interpretacji kulturoznawczych. Twórczość prof. Mirosława Perza jest przez słuchaczy Dwójki ceniona bardzo wysoko. W dniu 80. urodzin o swoim życiu, badaniach naukowych i pracy radiowej opowiadał sam Jubilat.
Audio
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013
Profesor Mirosław Perz w studiu Dwójki, styczeń 2013Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Jest jednym z ostatnich polskich muzykologów, których zainteresowania obejmują tak wielkie obszary nauk humanistycznych. Od szczegółu – jak choćby rekonstrukcji, edycji i interpretacji zabytku muzycznego – potrafi niemal niepostrzeżenie przejść do wielkiej syntezy, wpisując ów szczegół w kontekst historii sztuki czy literatury. Każdy swój wykład, artykuł lub audycję radiową opatruje charakterystycznymi dygresjami, błyskotliwymi żartami i niekonwencjonalnymi spostrzeżeniami.
Jego mistrzami byli Adolf Chybiński, Hieronim Feicht, Zofia Lissa i Józef Michał Chomiński. Grę na organach studiował u Feliksa Rączkowskiego, kompozycję – u Tadeusza Szeligowskiego, zaś dyrygenturę – u Bohdana Wodiczki. Od 1957 roku związany jest z Instytutem Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Przez kilka lat spełniał się jako dyrygent Chóru Kameralnego Filharmonii Narodowej i Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego. Poza swoją Alma Mater, a także wieloma uczelniami polskimi, wykładał na uniwersytetach w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Danii, Niemczech i we Włoszech.
Historia muzyki polskiej zawdzięcza mu między innymi monografię Mikołaja Gomółki, odkrycie i rekonstrukcję najstarszego śladu polifonii na ziemiach polskich, publikacje utworów Mikołaja z Radomia i Adama z Wągrowca, monumentalne wydawnictwo Antiquitates Musicae in Polonia. Czytelnicy "Ruchu Muzycznego” pamiętają znakomitą, pisaną z wielką swadą literacką serię jego artykułów z serii "W staropolską stronę", zaś słuchacze Polskiego Radia – legendarne już dziś audycje, emitowane na antenie Programu 3 i Programu 2. "200 kantat Jana Sebastiana Bacha", "Symfonie Antona Brucknera", "Musica humana" były – i są do dziś! – nie tylko niezastąpionym źródłem wiedzy o historii muzyki, lecz także prawdziwym teatrem radiowym, tworzonym przez nietuzinkową osobowość i wielkiego mistrza mikrofonu.

"200 kantat Jana Sebastiana Bacha - reaktywacja". Posłuchaj gawęd prof. Perza
W dniu osiemdziesiątych urodzin profesora Mirosława Perza opowiadali o nim profesor Irena Poniatowska i dr Tomasz Jeż. O swoim życiu, badaniach naukowych i pracy radiowej opowiadał sam Jubilat. Przypomnieliśmy również fragmenty jego archiwalnych audycji.
Audycję przygotował Piotr Matwiejczuk.

Czytaj także

200 kantat Bacha. Audycja prof. Mirosława Perza

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2015 16:50
W najbliższej audycji prof. Perz opowie o kantacie Jana Sebastiana Bacha "Ach Gott, vom Himmel sieh darein".
rozwiń zwiń