Krzysztof Kąkolewski spisywał historie, które stworzyło życie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 11:00
Mówił o sobie, że "szuka postaci literackich istniejących gdzieś naprawdę". W audycji wspominaliśmy tego wielkiego reportażystę, który zmarł 24 maja.
Audio
  • Wybrane z archiwum Polskiego Radia wypowiedzi Krzysztofa Kąkolewskiego, zmarłego 24 maja reportera i dokumentalisty (Dwójka/Opowieści po zmroku)
Krzysztof Kąkolewski znany był z tego, że zajmował się kontrowersyjnymi tematami
Krzysztof Kąkolewski znany był z tego, że zajmował się kontrowersyjnymi tematamiFoto: PAP/Adam Urbanek

W wypowiedziach dla Polskiego Radia, które przywołujemy w audycji, Krzysztof Kąkolewski wielokrotnie przekonywał, że to nie on był autorem swoich reportaży. - To trochę chytre, bo odcinam się od zasług, ale nie ponoszę też winy. I mówię, że jeśli coś źle wyszło, to życie to tak skomponowało - z pewną przesadą, grafomanią czy głupiutko. Jest to pewien unik i ukłon w kierunku wielkiego twórcy, demiurga - mówił reporter.

W audycji można posłuchać także wspomnień o debiucie Kąkolewskiego. Było nim napisane zaraz po wojnie wypracowanie na temat samotnej podróży na Ziemie Odzyskane. Stworzony w wieku 16 lat szkolny tekst był tak dobry, że ukazał się z gazecie. Krzysztof Kąkolewski opowiada także o pracy redakcji w czasach terroru stalinowskiego i przeprowadzaniu wywiadów ze zbrodniarzami hitlerowskimi.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Data emisji: 15.06.2015

Godzina emisji: 21.00

mg/jp

Czytaj także

Setki ofiar. Suwalszczyznę nauczono milczeć...

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 17:00
- O obławie augustowskiej nie mówiło się nawet dzieciom z obawy, że wygadają się w szkole. Za tę pamięć można było trafić do więzienia - wspominała dziennikarka Alicja Maciejowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda wojna oczami kobiety?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2015 22:00
O konfliktach w byłej Jugosławii i Iraku porozmawiamy z Miładą Jędrysik, reporterką, autorką książki - "Inny front".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłumy i kolejki, czyli korespondenci na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2015 23:10
– Dziennikarzy na wojnach przybywa. W Iraku i Afganistanie pod nogami żołnierzy pałętało się ich kilka tysięcy – mówiła reportażystka Miłada Jędrysik, autorka książki "Inny front".
rozwiń zwiń