Dwójka

Adam Strug: jestem Kurpiem z wyboru

30.05.2012 17:01
Pieśniarz i akordeonista, który wystąpił w kurpiowskim koncercie podczas XV Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja" był gościem Dwójki. Opowiedział nam o swoich inspiracjach, których efektem jest nowa płyta artysty.
Adam Strug
Adam StrugFoto: W.A. Jurzyk

- Moja babka była zawołaną śpiewaczką. Od piętnastego roku życia układam piosenki, zawsze z akordeonem . To z kolei wymusił na mnie ś.p. ojciec. Dostałem akordeon i zostałem wysłany do szkoły muzycznej. Nie miałem nic do gadania – wspomina Adam Strug.

Właśnie ukazała się nowa płyta artysty "Adieu", zawierająca autorskie kompozycje. Ale pisanie piosenek to tylko jedna twarz gościa Dwójki. Drugą jest muzyka tradycyjna, zachowana w ustnym przekazie.

- W 22. wiośnie życia spotkałem w pociągu Janusza Prusinowskiego, który też jechał akurat z akordeonem. Zagrał mi, na dzisiejsze standardy dość badziewny, kawałek ludowy. To była eureka! Zdałem sobie sprawę, że ta muzyka była w moim otoczeniu. W te pędy pojechałem w moje rodzinne strony, czyli Łomżyńskie i zająłem się etnomuzykologią.

Od tej pory Adam Strug bada muzykę sakralną, polską, żywą, przekazywaną w tradycji ustnej. Łomżyńskie jest bardzo bogatym regionem. Mieszka tam szlachta okołołomżyńska Kurpie Zieloni i Biali, Podlasiacy a nawet potomkowie Jaćwingów. Repertuar pieśni nabożnych to przede wszystkim muzyka szlachty okołołomżyńskiej.

- Ta muzyka to fenomen, który mnie przerasta. Te pieśni są ani smutne, ani wesołe, jak nasze życie. To muzyka posługująca się bardzo realistyczną antropologią.

Jednym z przedsięwzięć Adama Struga jest grupa Monodia Polska. Muzyka religijna wymaga bowiem grupy do tego, by zabrzmiała właściwie. Nutę podaje Strug tak, jak ją zapamiętał. Monodia to skład naturalny – trochę przypadkowy, ale to zaleta.

- W tej muzyce należy odrzucić maniery wykonawcze i znaleźć swój własny wokalny wyraz. Tym się zajmujemy, bo to cecha polskiego śpiewu: śpiew "po prostu".

Z Adamem Strugiem rozmawiali Anna Szewczuk i Jakub Borysiak.

Debiutancki album Adama Struga "Adieu!" to eklektyczna mikstura orientu, liryki miłosnej, minimalizmu i miejskiego folku. Trudno tę muzykę jednoznacznie zakwalifikować i w tym jej siła. Bawić się przy niej może każdy. Uwagę zwracają też teksty: liryka i pastisz to cechy twórczości Struga.

Producentem płyty i kontrabasistą w jednej osobie jest Marcin Pospieszalski. Zespół współtworzą: Frank Parker (perkusja), Szczepan Pospieszalski (trąbka), Janusz Prusinowski (mandolina, skrzypce) i Michał Żak (klarnet, flet drewniany). Z zespołem współpracują: Wojtek Lubertowicz (bębny orientalne) i Piotr Piszczatowski (bęben)".

Zobacz więcej na temat: Adam Strug mieszko Polska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Komitet Obrony Robotników

Czytaj także

Jazzowy Atom

23.05.2012 20:52
Na świecie podobnych zespołów na wysokim poziomie jest bardzo niewiele. Inspiracją dla muzyków Atom Strung Quartet był istniejący od ćwierćwiecza Turtle Island Quartet: polscy muzycy starają się wyjść w swoich opracowaniach od technik wypracowanych przez poprzedników.
Atom String Quartet
Atom String QuartetFoto: materiały promocyjne
Posłuchaj
11'51 Zdobywcy "Złotych Gęśli" - Atom String Quartet
więcej
Obejrzyj
Przesłuchania konkursowe - Atom String Quartet

- Kwartet smyczkowy jest ostatnim zespołem, który może być kojarzony z jazzem, bo instrumenty te dość rzadko występują w typowych składach jazzowych. Skrzypce - jeszcze. Ale altówka i wiolonczela to prawdziwa rzadkość - mówią członkowie Atom String Quartet.

W audycji Beaty Stylińskiej członkowie zespołu (Dawid Lubowicz i Mateusz Smoczyński – skrzypce, Michał Zaborski – altówka, Krzysztof Lenczowski – wiolonczela) opowiadali o swojej drodze do jazzu i o tym, jak łączą swoją działalność jako muzyków klasycznych z fascynacją muzyką improwizowaną.

Zapraszamy również do obejrzenia wideo z konkursowego występu podczas tegorocznej "Nowej Tradycji".

"Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu!" – tak scharakteryzował Jan Ptaszyn Wróblewski Atom String Quartet, jedyny w Polsce kwartet smyczkowy wykonujący muzykę jazzową.

Atom String Quartet wykonuje głównie własne kompozycje, które, dzięki zastosowaniu tak nietypowej dla muzyki jazzowej obsady wykonawczej, brzmią bardzo nowocześnie i oryginalnie. Zespół w ostatnią sobotę wywalczył nagrodę specjalną -  "Złote Gęśle" - w Konkursie Radiowego Festiwalu Muzyki Folkowej Nowa Tradycja. Ponadto zdobył stypendium w programie "Młoda Polska", przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz Grand Prix Bielskiej Zadymki Jazzowej. Debiutancki album "Fade In" został nagrodzony "Fryderykiem" w kategorii Fonograficzny Jazzowy Debiut Roku.

Zobacz więcej na temat: Jan Ptaszyn Wróblewski Polska

Czytaj także

Olo Walicki: Jazz to muzyka źródeł

29.05.2012 17:36
Refleksje po "Nowej Tradycji 2012" : rozmowa z Olem Walickim - kompozytorem i jazzmanem, przewodniczącym jury Festiwalu i wywiad z Bartoszem Niedźwieckim i Michałem Załęskim - muzykami Mazovian Quintet.
Bartosz Niedźwiecki
Bartosz NiedźwieckiFoto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
05'06 Olo Walicki: Jazz to muzyka źródeł
05'05 Rozmowa z muzykami Mazovian Quintet - część pierwsza
02'26 Rozmowa z muzykami Mazovian Quintet - część druga
więcej

- To było wielkie przeżycie – mówi o swoim jurorowaniu Olo Walicki. A na pytanie o to, czy Festiwal przyniósł mu jakieś inspiracje, odpowiada: - Moje związki z muzyką folkową powtarzają się .Jestem bardzo zainteresowany brzmieniami zaczerpniętymi z muzyki tradycyjnej. Jazz, którym się zajmowałem przez wiele lat, to bardzo młody styl w muzyce, który jest oparty o wpływy muzyki folkowej.

W audycji Marii Baliszewskiej gościli także muzycy Mazovian Quintet – skrzypek Bartosz Niedźwiecki i pianista Michał Załęski, którzy opowiadali o tym, jak powstał ich zespół i o tym, skąd biorą materiał wyjściowy do swoich utworów. A są to, jak podkreślił Bartosz Niedźwiecki, melodie z bardzo słabo przez etnografów poznanego zakątka Mazowsza.

Zobacz więcej na temat: Jazz