Stereo na radio i telewizor. Techniczne dzieje Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:00
– 7 lipca 1961 r. odbyła się pierwsza emisja programu stereofonicznego. Jeden kanał dźwiękowy przekazywany był przez Program 2, drugi zaś przez nadajnik telewizyjny – mówili pracownicy Polskiego Radia, opowiadając o zmianach technicznych w nadawaniu Dwójki.
Audio
  • Techniczne dzieje Dwójki. Rozmowa z 29 lutego 2012 r. (Notatnik Dwójki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Tuzemka/Shutterstock.com

– Nie było jeszcze wówczas odpowiednich narzędzi. Nadajniki nie były stereofoniczne, nie było łączy, które pozwoliłyby przesłać sygnał w stereo, zrobiono więc, coś, co można by nazwać karkołomnym łamańcem: słuchać trzeba było jednocześnie radioodbiornika i odbiornika telewizyjnego – opowiadali radiowi inżynierowie.

Goście Dwójki mówili m.in. o tym, jak doszło do powstania Dwójki w 1937 r., które z anten przekazywały ją na całą Polskę, jak rozgłośnia funkcjonowała w pierwszych dniach II wojny światowej i po 1945 r., kiedy odbywały się pierwsze transmisje koncertów z innych krajów europejskich i kiedy po raz pierwszy wyemitowano w Dwójce płytę... laserową.

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Monika Pilch

Goście: Mirosław Królewski, Wojciech Makowski oraz Mieczysław Pietruski (inżynierowie, pracownicy Polskiego Radia), Tomasz Szachowski (dziennikarz Dwójki)

Data emisji: 29.02.2012

Godzina emisji: 14.30

mc/bch

 

Czytaj także

Warszawa II po wybuchu wojny

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2017 16:30
Przed jej mikrofonami przemawiał codziennie prezydent Stefan Starzyński, swoje mowy miał tu również szef propagandy dowództwa obrony stolicy Wacław Lipiński. Stacja Warszawa II odgrywała ważną rolę dla podniesienia morale mieszkańców.
rozwiń zwiń